1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pompa servodirectie - lichid servo si caseta directie la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 23 Noi 2012.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce nu dai jos cureaua sa vezi daca mai face ? Astfel elimini rolele si fuliile.
     
  2. raulalexa

    raulalexa 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4 b6 2004-1.8 T Multitronic
    O sa incerc asta maine revin cu un raspuns.
     
  3. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    La final de cursa majoritatea au un scartait. Nu mai forta servo tinand virat volanul la maxim mai mult de 5 secunde !

    Fa o filmare si incarca pe youtube un filmulet, apoi posteaza link-ul aici sa vedem exact despre ce zgomot e vorba !
     
  4. raulalexa

    raulalexa 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4 b6 2004-1.8 T Multitronic
    Ok. Furtunul de la caseta la pompa cel cu spirala cred ca este problema.Se aude un bazait pe furtun si cand pun mana pe el vibreaza asa ciudat stiu ca e furtun de presiun,sunetul care il transmite furtunul il aud si in masina.Un mecanic a zis ca a avut si el problema asta pt ca acest furtun are pe interior un cauciuc care se desprinde si blocheaza.

    blackcat86 daca cu furtunl asta care urmeaza sa il iau nu rezolva problema pun un video pe youtube. Am cautat in dezmembrari nu am gasit.
    Asta e furtunul care il iau ce parere aveti de marca asta: https://www.pieseauto.ro/furtune-ap...c-sistem-de-directie-de-la-ppa-247519334.html
     
  5. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Intradevar si furtunul acela poate fi de vina !
     
  6. raulalexa

    raulalexa 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4 b6 2004-1.8 T Multitronic
    Sper sa fie ala revin maine cu un raspuns :(:(:(
     
  7. kilshero_17 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 2.0/ 2002
    raulalexa salutare,
    Am rugamintea sa mergi la pagina 21 sa vezi cele doua clipuri postate de mine si sa imi spui daca sunetul e identic. Si eu cred ca am problema cu furtunul acela spiralat. Zgomotul pare sa vina din el. Nimeni nu mi-a dat nici o solutie la problema mea. Sunt curios daca scapi de zgomotul acela din interiorul masinii
     
  8. raulalexa

    raulalexa 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4 b6 2004-1.8 T Multitronic
    kilshero_17.Salut se aude urat si la tine dar nu este identic.La mine e un fel de vâjâit.Ce pot să iti spun e sa nu faci ca si mine :)) să schimbi caseta sau pompa schimba furtunul ala si vezi ce se intampla.Eu sper ca deseară să schimb furtunul.
     
  9. raulalexa

    raulalexa 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4 b6 2004-1.8 T Multitronic
    Problema rezolvata. Am inlocuti furtunul si sunetul a disparut totul e ok.Multumesc pentru ajutor. Kilshero deschide capota, asculta la caseta si daca se aude zgomot de acolo, e furtunul vinovat.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  10. kilshero_17 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 2.0/ 2002
    Fix de la spirala de pe tur se aude, am schimbat surubul din capatul furtunului, cel de pe caseta ce are o supapa insa degeaba, voi incerca si cu alt furtun, merci de pont.
     
  11. alecsdani

    alecsdani 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2013
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    AUDI A4 B6 ,1.9TDI, AWX, 2002
    Salut baieti,
    Am schimbat cureaua cu intinzatorul si tot scartaie cand este calda dar numai la relanti cum trec de 1.200 de ture e liniste si pace. Am schimbat pompa de servo cu una SH a mers putin si a inceput din nou sa scartaie cureaua. Uleiul este schimbat de 2 ori cu el scos din caseta complet. Sambata o sa verific sa nu fie infundat si sa treaca prea putin ulei din rezervor in pompa si in spira din fata care banuiesc ca are rol de a "sparge" unda data de pompa atunci cand se termina virarea. Poate fi caseta sau pompa de servo ?
     
  12. Emylush 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi, A4(B6), AWX, 2002, 1.9TDI, 130CP
    Salut. Mă poate ajuta cineva cu un răspuns. Ce ulei e ok pentru servodirecție? Producător, vâscozitate? Mulțumesc
     
    x3mzone apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La cat costa, OE.
    G 004 000 M2.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Emylush este ca e greu de citit topicul asta si toate topicurile despre servodirectie, existente pe forum, ca sa vedem raspunsul fara sa mai intrebam aiurea si inutil ? Ultimele 3 mesaje vor fi sterse.
     
  15. FlorinaTirlea 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 2004
    Buna ziua, Sper ca am postat bine :)
    Am un Audi A4 1,9 TDI multitronic din 2004 ..ma intereseaza daca pot achizitiona o caseta de directie de la un A4 din 2006-2007 Manual, al meu fiind multitronic
    Va multumesc
     
  16. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Caseta poti sa o iei de pe orice motorizare B6 sau B7, orice tip de cutie. Poti pune si cu servotronic daca vrei. Toate se potrivesc.
     
  17. FlorinaTirlea 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 2004
    Va multumesc!O zi buna
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  18. Andu85

    Andu85 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9tdi 2001
    Salutare,
    Am tot citit printre paginile topicului insa nu am gasit nimic asemanator. Problema mea este ca azi am depistat ca imi pierde ulei de la pompa de servo. Am fost la un prieten care are elevator si se pare ca pierde pe la semeringul de la axul pe care vine fulia. Se poate repara/inlocui sau trebuie alta pompa ? Multumesc.
     
  19. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Nu se repara. Cauta la dezmembrari pompa OE ZF ! Nu depaseste 300 de lei. Nu cauta pompa '' noua '' pt ca nu se mai fabrica, iar acele pompe pe care le vei gasi in magazinele de piese auto '' noi '' la 800- 900 lei sunt defapt niste trompete chinezesti bune de nimic ... reconditionate foarte prost !
     
  20. Andu85

    Andu85 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9tdi 2001
    Exact dupa pompa noua ma uitam acum...prietenul la care am fost a spus sa incercam sa schimbam semeringul iar apoi daca nu se poate sa cautam alta pompa!Nu prea cunosc multa lume si nu stiu de unde pot face rost de o pompa in mintile ei!
     

Distribuie pagina asta