1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj (hayon) la Audi A3 8P - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de salexbr322, 26 Mar 2008.

  1. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Intr-adevar, pretul pentru toata bucata aceeea era undeva la ~300 ron parca la volksparts, asta acum un an.
    Din pacate switchul nu vine separat, ci numai cu tot cu ansamblu.
    Desi piesa asta cu codul asta e comuna si pe A4avant , A6 avant, pe A4 avant in etka parca este desfacuta in piese mai mici, fiecare cu cod, inclusiv microswitchul, dar cine se risca sa ia pe nevazute si sa incerce sa le potriveasca dupa..

    Oricum diferente sunt si intre switchul pe care il aveam eu pe masina si pe cel de la Silviu, varianta mai noua, si intr-un fel mai simplificata.
    In final s-a rezolvat, acum am terminat si eu de montat la ea switchul nou, si merge perfect. :friends:
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti vinde Silviu reprezentanta ca am luat eu pentru masina cealalta a mea. :) Ma bucur ca s-a rezolvat in final.
     
    Ultima editare: 21 Iul 2011
  3. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Nu e asa, sunt piese si piese.
    Piesa asta vine cu totul, cel putin cea de la Silviu e turnata, nici o sansa sa vina separat.
    In schimb, in varianta mea a switchului (mai veche), cred ca se putea si ca piesa separata, insa asa era numai pe A4 avant, dupa cum am mai zis.
     
  4. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    aveti si cod pentru switchul asta???
     
  5. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    In legatura cu switch-ul ala exista o pacaleala la A3.
    In sensul ca eu aveam pe masina 8P0 827 574, si Silviu avea pe masina 8P4 827 574. Adica varianta imbunatatita, in care switchul si electronica erau integrate direct in plastic, deci nu se putea umbla in el.

    In etka la A3, partea aceea vine cu totul, atat 8P0 827 574 cat si 8P4 827 574.
    Dar pacaleala este ca la A4 avant din 2005 in sus parca, apar ambele coduri, doar ca aici sunt desfacute pe bucati. Se vede ca microswitchul e si separat (8E0 827 566), insa fac pariu ca e doar pt varianta pe care o aveam eu pe masina, pt ca acolo se mai putea umbla (8P0 827 574), pe cand in varianta noua nici o sansa.

    Asta e acum, poate ca se putea, dar nu m-as fi riscat sa iau microswitchul de pe A4 si sa incerc sa vad daca se potriveste.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2013
  6. razvan87

    razvan87 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2010
    Locație:
    Brasov, Ploiesti
    Masina:
    A3, BKD, 2004
    Daca schimba cineva acel switch de la portbagaj la A3 8P rog sa posteze niste poze, pentru ca si eu am aceeasi problema si nu stiu sa-l desfac sa-l inlocuiesc.
     
  7. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Nu e greu, dar e de munca pentru un amarat de switch.

    In primul rand trebuie sa scoti suportul de numar, asta daca ai, pentru ca altfel nu va iesi acel ansamblu de acolo din cauza grosimii.

    Pe interior dupa aceea, la partea de jos a hayonului de unde apuci sa il inchizi sunt 2 inbusuri, le desfaci, dupa care trebuie sa tragi cu grija de acea parte, pentru ca este prinsa in niste cleme si va iesi destul de greu.
    Mai departe este destul de intuitiv, te uiti pe acolo si vezi niste suruburi pe interior care tin acel ansamblu de deasupra numarului, sunt 4 in total, iti trebuie o cheie/surubelnita destul de mica, si trebuie sa dai jos si un modul electric pentru ca nu prea ai loc sa manevrezi si nu poti sa ajungi la suruburi.
    Asta e in partea stanga, o sa vezi cand ajungi acolo.

    Nu ia mai mult de 20 de minute, succes. ;)
     
  8. razvan87

    razvan87 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2010
    Locație:
    Brasov, Ploiesti
    Masina:
    A3, BKD, 2004
    Am desfacut doar capitonajul, dar apoi m-am speriat ce era pe acolo si m-am oprit, tot mai bune sunt niste poze.
    Multumesc pentru sfaturi Paul :)
     
  9. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Nu cred ca te poate ajuta cineva cu poze, spatiul e destul de ingust acolo ca sa poti poza ceva.
    Uite-te pe schema atasata, tu trebuie sa desfaci cele 4 suruburi marcate, care se afla pe interior, cu siguranta le poti vedea. Odata desfacute, ansamblul o sa iasa pe partea exterioara, in dreptul numarului de inmatriculare.
     
  10. razvan87

    razvan87 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2010
    Locație:
    Brasov, Ploiesti
    Masina:
    A3, BKD, 2004
    Multumesc, am sa caut cele 4 suruburi, in prima faza nu le-am vazut, dar cu schema asta imi va fi mult mai usor.
     
  11. razvan87

    razvan87 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2010
    Locație:
    Brasov, Ploiesti
    Masina:
    A3, BKD, 2004
    Ati gasit pana la urma daca se poate achizitiona acel contact care deschide hayonul, separat, nu cu tot ansamblul? sau macar un altul care sa se potriveasca?
     
  12. Audi8 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8,3.0,2005
    capac portbagaj

    Salut,
    Am un audi A3 sportback din 2010 si am o problema in sensul ca usa de la portbagaj nu se inchide perfect etans pe capacul interior, drept pentru care de cate ori iau un damb se aude capacul cum bate pe suportii laterali. La golf 5 sunt niste bulbi de cauciuc fixati pe usa de la portbagaj care fixeaza capacul atunci cand se inchide portbagajul...
    Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2013
  13. Cartman 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2013
    Locație:
    --
    Masina:
    A3 Sportback, 2.0 TDI, 2007
    Salut, tocmai am achizitionat un Audi A3 Sportback si ma confrunt cu urmatoarea problema, hayonul nu se deschide din telecomanda iar cand trag/apas pe maner face ca o mitraliera, cat timp tin apasat declanseaza incontinu. Aveti vre-o idee? Se poate repara?
     
  14. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Haionul nu se deschide complet din telecomanda la A3. A se deschide pe telecomanda inseamna ca se deblocheaza incuietoarea si ca poti sa-l ridici in sus dar nu sare in sus si se deschide complet.

    Era pe aici pe undeva o modificare care o puteai face la A3 ca sa sara in sus cand apesi pe telecomanda, montand niste arcuri mai tari si niste bucse de Golf parca.
    Am gasit filmul cu modificarea. La fel se face si la A3. Atentie insa ca arcurile alea o sa iti zgarie vopseaua.

    Video:
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7RgZTIMsJLc

    De ce face ca mitraliera nu stiu.
     
    Ultima editare: 22 Sep 2013
  15. Cartman 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2013
    Locație:
    --
    Masina:
    A3 Sportback, 2.0 TDI, 2007
    Din telecomanda nu are nici o reactie, nu doar ca nu se ridica.

    Am facut un video cu sunetul ce se aude cat timp tin manerul apasat.
    www.youtube.com/watch?v=TDdLLfTYgMg

    Ceva pareri?
     
    Ultima editare: 22 Sep 2013
  16. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Desfa capacul interior de plastic al hayonului si o sa vezi ansamblul care actioneaza deblocarea portbagajului, respectiv actuatorul si tija.

    Acolo o sa vezi de ce scapa, e ceva desfacut sau rupt.
     
  17. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
    Salutari.

    Imi apare in BC cum ca am portbagajul deschis, insa nu e adevarat (l-am si inchis mai tare, ca sa ma asigur). Pe langa asta, nu imi mai merge nici stergatorul de la luneta, nici duza care stropeste luneta (cand actionez de la maneta, nu se aude nimic, nu face nimic). Si daca asta nu era suficient, nu mi se mai aprind nici luminile semnalizatoare atunci cand inchid masina cu telecomanda de la cheie. Se aprind doar cand o deschid, dar nu si cand inchid...

    Mentionez ca toate astea s-au intamplat deodata :D. S-a mai lovit cineva de asa ceva?

    Multumesc mult!
     
  18. dani3lll

    dani3lll Gold Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 2.0TDI 2008
    e o problema pe partea electrica, verifica in spate la motoras la luneta, este posibil ca acolo sa fie o mica problema...

    bafta
     
  19. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Nu-ti vede portbagajul inchis, din cauza asta nu merg:
    -stergatorul de luneta si duza (in ideea de a proteja cand actionezi accidental stropitorul haionului cand portbagajul e ridicat)
    -semnalizarile cand inchizi masina (ca sa stii ca a ramas o usa deschisa)

    Probabil ai o problema cu switchul incuietorii. Daca-l rezolvi, vor merge si toate celelalte, odata ce-ti apare portbagajul inchis in bord.
     
  20. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
    Am umblat la switch si a disparut problema.
    Sper sa ramana asa :D.

    Dar nu-i nimic, pentru ca s-au echilibrat lucrurile cu "Left Dipped Headlights"... eroare care imi apare in BC din cand in cand, desi luminile mele sunt toate OK... Poate dispare si asta de la sine :D.

    Multumesc!
     

Distribuie pagina asta