1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj (hayon) la Audi A3 8P - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de salexbr322, 26 Mar 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poate de la cofetarie ? Este asa de greu sa mergi la cea mai apropiata reprezentanta, sa identifici piesa in ETKA si sa o comanzi ? Poti face asta si la orice magazin de piese auto si iti vei comanda piesa pe original. Vad ca stai in Bucuresti, chiar nu ai gasit sa faci asta in apropiere de tine fara sa intrebi inutil pe forum ?
     
  2. siad 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2010
    Locație:
    Mada
    Masina:
    Audi A4, AHH, 2001
    Buna ziua! Am si eu o problema la un A3 Hatchback 8P1 motor BSF, 1.9 tdi 77kw, 2007. Cand inchid si deschid portbagajul imi da un consum mare in gol de 4 amperi, de parca are probleme la fire si uneori chiar ramane pe un consum in gol constant de 2.7 - 3 amperi , iar cand misc de hayon scade pe la 1.78 amperi. Unde trebuie umblat ca sa verific daca firele nu fac scurt la hayon ?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Verifica firele care trec prin mansonul portbagajului = hayonului. Sigur ai acolo fire rupte / interupte. Tai / scoti invelitoarea = mansonul firelor si vezi unde sunt rupte si/sau intrerupte. Bafta.
     
  4. siad 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2010
    Locație:
    Mada
    Masina:
    Audi A4, AHH, 2001
    Multumesc! Am scos un surub de la spate din portbagaj, un buton ca un potentiometru, dar imi este frica sa trag, parca e bine prinsa acolo protectia, oare sa trag mai tare ? Mi-e frica sa nu rup ceva acolo .
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la profesionisti in electrica. Stiu ei ce au de facut. Adica trebuie sa mergi la electrician auto profesionist, nu un agarici. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.

    Pe tine te depasesc deja problemele. Bafta.
     
    siad apreciază asta.
  6. Gabrielll

    Gabrielll 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2020
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi a3 2.0tdi 2006
    Salutare lume. Am o problema la audi-ul meu. De când l-am luat nu se putea deschide portbagajul de la butonul de pe haion. Doar de la telecomanda (ținând pe butonul cu portbagaj mai lung). Azi m-am hotărât sa desfac acolo sa vad dacă pot măsura ceva sa îmi dau seama dacă e dus switch-ul sau nu, dar nu am reușit. Ce părere aveți? Care ar fi problema?
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Suntem de parere ca ar trebui sa apelezi la un mecanic/electrician.
    Este irelevant ce parere avem daca tu n-ai reusit sa demontezi un switch, deci cunostinte 0 in acest domeniu.
     

Distribuie pagina asta