1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj/Hayon la A4 B5 - inchidere/deschidere din telecomanda / Yala

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de stef37, 11 Ian 2009.

  1. Zoltan.2009

    Zoltan.2009 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2009
    Locație:
    Odorheiu Secuiesc
    Masina:
    A4 B5 1.6/ADP
    Da se pare ca parte electrica e problema, iar pentru verificarea ar fi bine niste poze si detalii - unde si pe ce sa pun mana.
     
  2. ady_mircea 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Medias
    Masina:
    audi A4 B5 1996 tdi 110 cp AFN
    Am reusit si eu sa raman cu portbagajul blocat. Butucul nu merge deschis cu cheia ( de cativa ani l-am tot imbaiat cu WD40 si tot nimic), iar bancheta nu e rabatabila. Am demontat bancheta dar in spatele ei am o table in care este un dreptunghi decupat( se tine in vreo 4 bucatele de table de vreo 1.5 cm), dar nu e suficienta cat sa intru in portbagaj iar mana nu-mi ajunge pana la incuietoare. Va rog spuneti-mi ce ma sfatuiti sa fac? De preferinta varianta in care scap cel mai ieftin :-).
    Multumesc!
     
  3. Zoltan.2009

    Zoltan.2009 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2009
    Locație:
    Odorheiu Secuiesc
    Masina:
    A4 B5 1.6/ADP
    Insista cu WD40, si fara sa fortezi cheia misca-l in yala, baga-scoate, stg-drp si incet o sa-si dea drumul.:icon_thumright:
    Daca ai reusit, incearca sa desfaci complet si spala in motorina - e plin de praf si apa.
     
  4. ady_mircea 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Medias
    Masina:
    audi A4 B5 1996 tdi 110 cp AFN
    De mai bine de 2 ani tot insist. Cheia intra de tot, dar nu pot roti deloc cheia in butuc.Nu merge, crede-ma, si eu as vrea... Alte solutii?
     
  5. Zoltan.2009

    Zoltan.2009 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2009
    Locație:
    Odorheiu Secuiesc
    Masina:
    A4 B5 1.6/ADP
    2 ani e cam mult pentru rabdare.
    Ideea este ca trebuie sa rotesti cumva cheia aia, deci iti trebuie ceva mai puternic si asa vei distruge doar yala.
    Sa inteleg ca de doi ani nu folosesti portbagajul?
    Ideea este ca daca reusesti sa-l deschizi, trebuie demonata si spalata.
     
  6. Daniel RR

    Daniel RR 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 - 2.0 TDI CAHA - 2012
    ady_mircea salut , nu vreau sa fiu "taran" .. dar singura optiune e sa tai tabla aia ori de jos ori de sus , o indoiesti catre interiorul portbagajului si cu o sursa de lumina + o surubelnita stea mica (+) desfaci capitonajul grij/negru care este pe portbagaj care se tine in 6-10 holsuruburi negre , si dupa ce scoti capitonajul o sa vezi ca de la yala de portbagaj e o tija verticala , tragi de ea in sus si se deschide portbagajul , deschizi portbagajul , si o sa vezi ca yala ta se tine in 2 puilite cu saibe , le desfaci , scoti mufa (daca ai) de la yala si scoti yala afara si ori o schimbi ori o cureti .. referitor la tabla ar fi ideal sa o sudezi inapoi , auzind de la unii-altii ca ar avea un mini-rol de rigidizare .. cel putin la fosta masina a mea cu tractiune spate asa era ..singura optiune e sa tai tabla pentru ca alta alternativa nu ai , eu am actuator electric si mi-a murit bateria la fel am facut doar ca am bancheta rabatabila , din exterior nu ai nici o optiune pentru a deschide portbagajul pentru ca ai sa vezi ca si ornamentul de deasura numarului care tine si iluminatul la numar se tine in 2 piulite pe interiorul portbagajului .. spor !
     
    Ultima editare: 17 Feb 2015
  7. ady_mircea 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Medias
    Masina:
    audi A4 B5 1996 tdi 110 cp AFN
    merci Daniel,asa o sa fac.
     
  8. ady_mircea 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Medias
    Masina:
    audi A4 B5 1996 tdi 110 cp AFN
    Bun, n-am reusit mare lucru. Am incercat din nou sa fac yala sa mearga, fara nici un succes, am decupat portiunea de tabla care e predecupata(care mi se pare e destinata schiurilor) dar nu pot ajunge la incuietoare si mai mult din tabla nu tai*imi da prea mult de lucru ulterior). Am inteles ca se poate deschide daca dai gaura in butucul de la yala. Poate cineva sa-mi descrie ceva mai amanuntit procesul? Adica, gaura dau in el ,dar apoi.... ce fac?

    Multumesc!
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Foloseste un copil, o sa vezi ca se poate fara sa mai decupezi.
    Sa inteleg ca tu de 2 ani nu ai mai deschis portbagajul?
     
  10. ady_mircea 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Medias
    Masina:
    audi A4 B5 1996 tdi 110 cp AFN
    Nu mai oameni buni, dar il deschideam din inchiderea centralizata. Problema e ca mi-a iesit furtunasul care merge spre portbagaj(acolo unde e mufat cu o bucata de furtun de cauciuc) si mi-a ramas incuiat.Restul masinii se incuie si se descuie normal(am anulat provizoriu furtunasul care merge spre portbagaj pana pot sa-l deblochez).
     
  11. ady_mircea 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Medias
    Masina:
    audi A4 B5 1996 tdi 110 cp AFN
    :)stimati colegi !

    Am reusit sa-mi deblochez portbagajul !!!!! :rockwoot:. Si asta doar prin gaura aia mica dreptunghiulara, care era predecupata in tabla din spatele spatarului banchetei. A fost oarecum si o fericita conjunctura, deoarece acum vreo 2 ani cand am avut probleme cu modulul de inchidere/deschidere am dat jos cateva suruburi de la capitonajul de pe portbagaj. L-am lasat in partea de jos prins doar in 2 suruburi.

    Butucul de la porbagaj nu am reusit sa-l deblochez sub nici o forma, desi l-am imbaiat cu toate solutiile posibile(cu anal lube n-am incercat).
    Am luat una bucata teava de diametru 1.5-2 cm si am legat de ea cu banda adeziva o surubelnita in cruce cu care am desurubat cele 2 suruburi. Apoi am luat o tija metalica de vreun metru care avea carlige la ambele capete (mama isi tinea ceva ghivechi cu flori agatat cu ea) si am tras capitonajul inspre mine. Cu o alta tija mai scurta am facut parghie si am actionat tija care descuia portbagajul. Apoi am reconectat furtunele de vacuum care s-au desfacut si am baut restul de vin ( jidvei demisec= bun rau).
    Nici un minor nu a fost ranit in timpul operatiei.
    @Ovidiutm - nu am reusit sa conving pe careva sa se tarasca in portbagajul meu :).
     
    Ultima editare: 24 Feb 2015
  12. Paula Timar 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2015
    Locație:
    Covasna
    Masina:
    A4, 1,6 , 1995
    Portbagaj blocat

    Cum pot deschide portbagajul din interior ? Rog persoanele care stiu sa ma ajute .
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Iun 2015
  13. mr.claude

    mr.claude 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2007
    Locație:
    TG-M
    Masina:
    AUDI A4,-S4 AVANT 1.9TDI, AJM PD, 2001
    @Paula Timar ai citit macar mai sus? ;) Ok si depinde si ce masina ai (kombi, sedan...)
    Celor care nu le merge butucul cu cheia: eu am avut aceeasi problema cu butucul, l-am dat jos, si l-am dus la noi in Tg.Ms la Kaufland ghereta,la baiatul (meserias, am vorbit inainte cu el) care copiaza chei si a doaua zi era reparat :rockwoot: (asa ca daca aveti drum pe la noi :superman:)
     
  14. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Va salut , daca ma poate ajuta cineva cu o schita a ruloului din portbagaj la masina din semnatura , as fi tare recunoscator! Multumesc anticipat.

    Edit: Nu , ruloul nu se poate vedea in poze doar locasul lui. Poate nu se numeste rulou , dar e prelata care acopera in intregime tot portbagajul. :)) Ideea este ca l-am desfacut dupa ce , cei de la spalatorie l-au dat cu silicon in loc sa-l stearga si s-a transformat in lipici. Iesea din locasul lui sacadat asa ca l-am luat jos si l-am spalat. Acum imi raman piese. :))
     
    Ultima editare: 28 Mai 2016
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    El este ?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @TalosCosmin Daca nu imi dadeai PM nu observam ca ai editat postul. :)
    Acum am nimerit-o ?
     
  17. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Da , ala e , desii credeam ca exista ceva schite/poze mai in detaliu exact cu ruloul. Multumesc frumos !

    Ps : M-am gandit la treaba asta ca am observat ca mi-ai raspuns foarte prompt iar dupa aceea pauza. :))
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aia este toata schema gasita in ETKA, cu toate partile componente. O sa ma uit si in ELSA sa vad daca e ceva mai clar.

    Edit : M-am uitat in ELSA, nimic elocvent, mai bine ai pune poze cu "ramasitele" si poate isi da seama vreun coleg cum si unde vin. :)
     
    Ultima editare: 30 Mai 2016
  19. horatiu_caracas

    horatiu_caracas 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2014
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.9 TDI, 2000
    Buna ziua. Sper ca nu am gresit.
    Deranjez cu o problema. La comanda de inchis din telecomanda se inchide toata masina cu exceptia portbagajului. Mentionez ca sistemul pe portbagaj este electric.
    Daca inchid portbagajul din cheie se inchide fara probleme.
    Va multumesc anticipat
    Audi A4 B5 1.9TDI an 2000.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Verifica in articulatie sa nu fie fisurat furtunul. Portbagajul e electric partial si vacumatic.
     

Distribuie pagina asta