1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 19 Mar 2012.

  1. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Am inteles ca se rup plasticele care "acopera" cilindrii de metal ce sustin capacul de la portbagaj intr-o veselie (ale mele sunt prastie ambele). Piesa e ieftina (22RON/buc) dar e enervant. Piciorusele alea sunt extrem de fragile, parca sunt de DACIA. Si probabil freaca cumva, altfel de ce ar ceda asa usor la toata lumea (cica)? Unii se pare ca si le-au prins cu coliere din alea, codite de soricei (horror!)

    Ah si cel mai grav nu mi se deschide complet portbagajul, pe la final ramane asa...intepenit, trebuie sa-l "ajuti" cu mana sa ajunga sus la capat de curse. Idei/solutii?

    Multumesc
     
  2. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    posibil sa dea de un obstacol,ceva.de aceea ti se rup acele plastice care acopera tijele metalice.la mine in trei ani s-a rupt un singur piciorus si am schimbat acel plastic.
     
  3. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    nup, daca ating usor se ridica pana la capat, nici un obstacol
     
  4. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Poate a imbatranit arcul? Desi vad ca ai masina din 2009, si nu ar trebui... S-ar putea sa fi patruns murdarie acolo. Ai putea sa dai un pic mocheta la o parte si sa arunci o privire. Se da usor jos. Referitor la plastice, si mie mi s-au rupt pe partea stanga 2 dintre ele. Sunt intr-adevar de 2 lei dar ce nu pot intelege este unde doamne iarta-ma ar putea atinge???
     
  5. scoty 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2013
    Locație:
    oradea
    Masina:
    a4b82.0tdi2009
    Am un audi A4 B8 2009 si nu am buton pentru deschidere hayon ci doar din telecomanda. Altfel nu se deschide hayonul. Doar daca folosesc telecomanda pe butonul cu hayon. Daca stie cineva cum pot deschide hayonul fara telecomanda.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Mar 2013
  6. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Nu ai cum sa nu ai buton. Butonul pentru deschiderea portbagajului se gaseste pe usa soferului in partea de jos. Cauta-l si-l vei gasi ;)
     
  7. huskyuk 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, Multitronic, 2010
    Si mie mi s-au rupt acele picioruse pe stanga, si cand se deschide scoate un scartzait oribil...
    Ma gandeam sa prind acel ornament de plastic cu banda izolatoare neagra, nu se vede urat, doar ca mi-e frica sa nu se frece de ceva inauntru si sa se rupa, sa ramana acolo.
    Aveti idee?
     
  8. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Pune mai degraba un soricel negru ca sa fie estetic. Eu mi l-am schimbat la reprezentanta dar nu mai stiu cat a costat
     
  9. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    mai degraba schimba-l,e in jur de 20-30ron.ai cod pe cel vechi,dai comanda la orice magazin de piese si-l schimbi f usor.eu asa am procedat.nu te mai complica cu improvizatii pt o piesa asa ieftina.
     
  10. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Cineva cu B8 a cumparat un portbagaj "thule" sau orice alta firma ??? As vrea sa imi cumpar si nu stiu ce firma ar fi potrivita !!! Multumesc
     
  11. george62 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2013
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4 b8
    de ce nu pot deschide portbagajul manual ci doar cu telecomanda ? audi a4 b8
     
  12. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Pentru ca din MMI nu ai activata posibilitatea deschiderii portbagajului din exterior!
     
  13. midsummer

    midsummer 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2011, 2.0TDI CAGA, Multitronic
    Salutare!
    Putin off-topic, la Avant-ul meu, am observat ca un "picior" al portbagajul e putin deplasat.
    Altfel spus, in momentul cand portbagajul e inchis, spatiul dintre portbagaj si marginea plafonului masinii e inegal.

    Aveti idee daca acele "picioare" se pot regla ? Ceva similar cu reglajul usilor ?
     
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Cu suguranta se regleaza.
     
  15. Catuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 avant 2.0 2010
    Sa traiti!
    Am si eu o intrebare, poate stie cineva:
    Portbagajul se deschide doar jumatate din cursa lui,dupa ce a ajuns la jumatate, daca il ajut manual opune rezistenta destul de mult, dar intr-un final se duce pana sus ajutat de mine. La inchidere merge f bine. este vorba de un portbagaj "pe buton". e mecanica buba, am fost la electric si a reseta eroarea dar practic tot nu merge..:(
    Astept "intrebari". Numai bine!
     
  16. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Pentru inceput, incerca, dupa ce l-ai dus cu mana sus de tot sa-i inveti noua pozitie de deschis complet, tanand pe buton apasat pana masina iti va da un semnal de invatare clipind din avarii.
     
    Ultima editare: 10 Dec 2013
  17. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Cum adica portbagaj pe buton? Adica il deschizi de la butonul de pe usa soferului sau de la cheie? Sau e vorba de deschidere si inchidere asistata electric? (ai avant sau limuzina?) Ce fel de rezistenta opune? Se simte ca e ceva ce blocheaza cursa sau pur si simplu se simte ca e greu capacul si se urca numai ajutat? Ce fel de eroare ai avut?
     
  18. Catuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 avant 2.0 2010
    A mers!!! Rotitza ai respectul meu! Si trebuie sa dau o bere!!! am facut cum ai zis...L-am ajutat pana sus dupa care am tinut apasat pana a clipit. Dupa care l-am inchis si merge perfect acum! sa-mi spui unde sa vin cu berea :)
     
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    :) Ma bucur ca te-am putut ajuta si lucrurile s-au rezolvat!

    alex4ever, se pare ca e avant si are portbagaj cu actionare electrica :)
     
    cipri29 apreciază asta.
  20. Catuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 avant 2.0 2010
    Am un audi a4 avant din 2009 cumparat din germania acum 6 luni cu 150k km la bord, care pana acum nu mi a dat nici o eroare. Portbajajul este unul electric, actionat din telecomanda sau butonul soferului/portbagajului. Acum am 175k km cu ea si asta a fost singura buaba pana acum. (multumiri inca o data lui Rotitza!)
    Toate cele bune.
     
    alinix1 apreciază asta.

Distribuie pagina asta