1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 19 Mar 2012.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este site-ul care avea reclama aici pe forum. :)
     
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am ajuns intr-un impas. Motoarele noi nu reusesc sa le montez pe pozitia lor din cauza ca, bratul motorului este pe o pozitie mult prea inalta.

    A mai facut cineva retrofitul de motoare pentru Avant ? NU reusesc sa bag motoarele in locul unde trebuie. Ca sa pot face acest lucru, hayonul trebuie sa fie pe pozitia 110%, ceea ce este imposibil.

    Singura modalitate ar fi sa dau bratul motoraselor la pozitia 90% . Stie cumva cineva cum le pot monta ? Motoarele nu se pot forta pe pozitia dorita. Nu pot face nicicum sa se miste bratul de pe pozitia data din fabrica.
    Ma poate ajuta cineva ?
     
  3. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Salutare! Pentru retrofit merg si motorasele de la alte modele Audi, A5, Q5 sau A6? Pe multe motorase in imaginile de pe net vad ca au o eticheta suplimentara pe care scrie AVANT sau Q5, plus un cod comun la toate 4F9959945 (stg.) sau 4F9959946 (dr.).
     
  4. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Salutare! Imi raspund singur la intrebarea de mai sus...de preferat sa se caute cele cu eticheta de AVANT si cu codurile 8K9 827 851 A si 8K9 827 852 A.
    Problema mea e alta acum, comform serie sasiu WAUZZZ8K8BA020207 ar trebui sa am BCM 2 compatibil cu acest retrofit, respectiv cod 8K0 907 064 CQ, dar pe cel de pe masina scrie 8K0 907 064 CP...si nu am nicio mufa albastra infipta in T32e...

    PS. M-am "linistit", T32a nu are niciun pin la BCM2-ul meu, deci trebuie schimbat...nu se merita...Alt BCM2, iar scos CP, bani dati aiurea pentru prea putin confort.
     
    Ultima editare: 27 Feb 2019
  5. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    ETKA nu da codul calculatorului de pe masina, da doar ultimul cod, cel mai nou, compatibil cu masina ta. E valabil la bcm1, bcm2 si altele. Daca te-ai duce la Audi sa iti cumperi bcm2, ar veni cel cu CQ ca acela se produce acum, CP nu se mai produce.
     
  6. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    crysty7
    Audi A5 nu are motoare, iar cele de A4 motoarele sunt exclusiv pentru A4 si A4 allroad. Cele de pe Q5 si A6 4F nu sunt compatibile cu A4.

    Iti spun costurile pentru acel retrofit. Am ajuns si eu la concluzia ca este cam scump.
    Motoarele noi si amortizoare de 450 Nm am dat 120 €uro
    BCM2 50 €uro plus 60 €uro scoaterea CP
    Cablul nu stiu sa-l fac singur deci 110 €uro de la k-elektronic.de Germania.
    Si cam atât. Tinem legatura daca vrei sa continui cu retrofitul, poate ne putem ajuta reciproc.

    K U L
    Eu am gasit pentru masina mea un EH de le un FL allroad cu stopuri LED , hayon electric si keylles entry!

    Am găsit si acel DQ (ultima versiune a lui AQ,BQ,CQ, dar nu era accesibil ca preț!
    Am o listă cu alte BCM2 care sunt compatibile, pe Q5, A4 cu hayon electric. Este plin ebay-ul de ele. Le-am luat de pe un site care face acel cablu pentru motoare si butonul pentru hayon electric. In descriere precizează că acel cablu poate fi cumpărat doar daca unitatea BCM2 corespunde.

    [​IMG]
     
  7. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Am si eu o nelamurire, care e denumirea corecta pentru piesa incercuita mai jos?
    b8.jpg
     
  8. biju2000

    biju2000 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 8.5 Allroad, S-Tronic, 2.0 TDI 177CP, CGLC, 2014
    ETKA: trim for rear cross panel / capac pentru panoul din spate
    8K5 863 471
     
    Ultima editare: 8 Mar 2019
    MDU apreciază asta.
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Tot citind si citind pe forumuri mi-am dat seama ca s-ar putea sa am o problema cu unitatea BCM2 8K0 907 064 EH de facelift pentru hayon electric

    8K0 907 064 DQ era pentru facelift dar nedocumentandu-ma prea mult am cumparat una de facelift si nu stiu daca va functiona.
    Pot folosi BCM2 de facelift pe masina model anterior ? A mai pus cineva ?
     
  10. ionescu liviu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2013 120kw
    Deci la A4 B8 Avant facelift fara actionare electrica a portbagajului se deschide portbagajul din cheie sau nu? M-am uitat in cartea masinii care este in franceza si scrie ca daca tii apasat pe butonul de portbagaj de pe cheie se deschide "quelque peu", wtf? Adica se deschide oarecum? Ori se deschide ori nu. La mine nu se deschide, doar se descuie, adica mai trebuie tras de el cu mana, fara sa mai apas pe butonul de pe portbagaj, o optiune care mi se pare total inutila, de ce ai mai pierde timp sa tii apasat pe butonul de pe cheie ca apoi sa tragi de portbagaj? Am amortizoarele uzate sau pur si simplu nu se deschide portbagajul singur, din cheie?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, se intredeschide, nu sare pana sus = nu se deschide complet. Nu are cum daca nu are motorase pentru actionare deschidere completa.
     
  12. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Exista o placa de blocare montata care tine usa portbagajului blocata, pe un carlig. Fenomenul de deblocare este unul simplu. Butoanele activeaza deblocarea acelui mecanism al usi portbagajului. Telescoapele in sine, nu au puterea sa ridice acea usa a portbagajului. La limuzine, acele telescoapele montate au puterea sa ridice usa portbagajului acționând butonul de pe ușă sau cel de pe cheie, pentru ca mini usa portbagajului are greutate mult redusă.
    Pentru avant A4, Q5, A6, A7 se montează motoare care deschid (ajută activ la deschidere) portbagajul.
    La A6 chiar, pentru extra confort se monteaza un modul pentru a deschide si închide dar si pentru a controla ușa portbagajului.
    Sistemul simplu, de deblocare, mi se pare stupid, sincer sa fiu! Nu are nici un fel de rol. Parca nu a fost gândit deloc!
    Chiar dacă deblochezi ușa portbagajului, trebuie sa acționezi si mânerul electric de pe ușă pentru a-l deschide complet. Altfel nu-si da drumul de tot.
    Probabil ca a el mic impuls de pe cheie ar trebui sa deschidă ușa portbagajului in cazul in care acel maner nu va mai funcționa sau este defect, ca totusi sa ai optiunea de a-l deschide in conditii de urgență... dar nu va funcționa!! Cel putin la mine nu merge.
    Am montat camera pe manerul portbagajului si am uitat sa conectez mini conectorul cu 2 PINI pentru acel manet electric. Nefuctionand am incercat sa deschid ușa portbagajului de pe cheie, s-a auzit un zgomot, am incercat să trag de ușă și nu am putut să o deschid. Am fost nevoit să conectez conectorul pe dinăuntru ca sa pot deschide. Am a vrut norocul de a nu monta coperta pe ușă după RETROFIT.

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  13. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Asa este la toate modelele, am avut si un A3 care avea aceasta functie. Dupa parerea mea rolul ei este de a permite descuierea de la distanta atunci cand trimiti pe cineva la masina. Mie mi se intampla destul de des, la cca 20-30 de metri isi aduce aminte unul din copii ca a uitat ceva in portbagaj. Eu raman pe loc si ii descui portbagajul de la distanta. In felul acesta se descuie doar portbagajul, nu toata masina. Mie mi se pare utila functia.
     
  14. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Iar în momentul în care ai închis portbagajul mașina se incuie
     
  15. ionescu liviu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2013 120kw
    Da, e utila, dar poti doar sa apesi pe butonul telecomenzii, nu sa il tii apasat, si la fel, se poate deschide doar portbagajul, si cand il inchizi masina ramane incuiata. Daca tii apasat pe buton face si "clanc", dar degeaba ca nu se si deschide usa portbagajului in sus, doar ca nu mai e nevoie sa apesi pe butonul portbagajului, deci cam inutil.
     
    audi11wst apreciază asta.
  16. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Salut,
    Cei care au butonul pe usa soferului pentru usa de portbagaj: se deschide si se inchide de acolo sau doar se deschide usa portbagajului de pe acel buton ?
    Vreau ca inchid portbagajul din masina, din perimetrul soferului. Intelegeti ce incerc sa fac, nu ? :)
    Vreau sa reproduc butonul pentru portbagaj. Sa ii fac un baypass (cu fire prin consola centrala)
    Am gasit butoane pe care le pot folosi pentru baypass , dar nu stiu care sa-l folosesc si DACA VA FUNCTIONA.

    Aveti vreo parere ?
    Butoanele sunt foarte greu de gasit, rare. Nu stiu cati pini sunt pe fiecare, nu stiu cum pot afla. Se poate ca acea coperta de buton pentru spoilerul de RS5 sa se potriveasca peste butonul de Start Stop automatic ? La S5, A5 si RS5 mai exista consola de lumini cu un buton pe plafon care l-as putea folosi

    8K1927325.jpg 8K1927521 8K2927521.jpg 8R1959673E.jpg 8F0959727.jpg
    8T0947135BM.jpg
     
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Doar se deschide hayonul/capota din acel buton. Pentru inchidere, exista buton separat pe hayon, la masinile dotate cu sistem de deschidere/inchidere electrica a hayonului, in speta Avant, la A4 B8.
     
    BogdanDE apreciază asta.
  18. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Interesanta idee, cea cu inchiderea portbagajului din habitaclu,

    Pot sa iti spun, ca la mine doar se deschide din interior, de inchis se inchiede doar de pe butonul din spate.

    Bafta!
     
  19. slick007

    slick007 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 C7.5 BiTDI Competition 2015 / Q7 4M 2017
    La A6 C7 avant si A7 C7 confirm eu ca se si inchide (se tine actionat butonul pana se inchide complet) .. la A7 are si un sunet de atentionare cand se inchide din buton.
     
  20. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Exact de aceea vreau sa duplic acea comanda a butonului in habitatul șoferului. Ca sa inchid si sa deschid ca la A6.
    A6 are acea unitate complexă pentru asa ceva + pedala virtuala sub bara de protecție spate.
     

Distribuie pagina asta