1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj / Hayon - Mecanismul de inchidere/deschidere (yala) la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bejan, 11 Ian 2009.

  1. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    Salut, revin si eu cu o problema, inca de cand am luat masina, nu pot deschide portbagajul decat din din telecomanda, la incepaut nu m-a deranjat, dar cu timpul a inceput sa devina neplacut, deoarece ,pentru a-l deschide, trebuie sa opresc motorul, sa scot cheia din contact, si abia apoi sa-l deschid. Oare e ceva defect?
     
  2. costel_ivanus

    costel_ivanus 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 1.9tdi 131hp B6 2002
    salut

    Acelasi lucru mi se intampla si mie acum iarna .Cred ca e din cauza timpului rece , mai mult de atat telecomanda pare nefuctionala .
    Deschid masina cu cheia .
    Am schimbat si bateria de la telecomanda si....degeaba .
    Daca cuiva i sa mai intamplat acest lucru va rog sa-mi spuneti si mie .:hi:
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mar 2012
  3. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    la mine tot timpul..
     
  4. DannM 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Caraș-Severin
    Masina:
    A4,B6 1,9TDI AVB ,2003
    Verifica coloana de fire care fac legatura cu capota portbagajului,sigur vei gasi cateva intrerupte.
     
  5. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    De ceva timp mie imi intra apa in capacul portbagaj cind o spal(nu stiu pe unde)si la frig ingheata butoanele de deschidere,nu o fi la fel?
     
  6. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    La mine nu conteaza ca e frig sau cald, uscat sau ud, nu vrea sa se deschida din buton, numai cu telecomanda
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mar 2012
  7. IONUT DJM

    IONUT DJM 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2009
    Locație:
    ILFOV
    Masina:
    AUDI A6 2.0 TDI 2005
    Salut! Intai de toate verifica ca nu cumva sa fie inchis cu cheia portbagajul, nu din telecomanda.
     
  8. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    Nu e inchis, am verificat toate posibilitatile
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mar 2012
  9. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    acolo unde apesi sa se deschida portbagajul este un switch.posibil acela sa fie dus,sau cablajul cu probleme.de vreme ce merge deschiderea din telecomanda se exclude posibilitatea ialei defecte(asta daca nu are incorporat acel switch)sau a cablajului de la iala la centrala.cel mai bine e sa desfaci aparatoarea de la portbagaj,vezi unde e acel switch,posibilitatea de a ajunge la el,si il masori sa vezi dc e ok sau nu,dupa care vezi si dc e cablajul intreg sau daca ai toate tensiunile in mufa de conexiune.
     
  10. Juvy

    Juvy 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131CP
    poate fi de la motoras, cel care deschide portbagajul, dai jos panoul unde se afla triunghiul reflectorizant si undeva in spate se afla motorasul. si eu am problema asta, se deschide numai cand vrea el. motorasul costa in jur de 100-140 ron daca te ajuta cu ceva.
     
  11. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Daca se deschide TOT TIMPUL din telecomanda si NICI O DATA manual de la capota, nu e motorasul. E ceva legat de switch-ul ala de acolo. Eu as verifica totusi si cheia in broasca sa ma asigur inca o data daca nu e inchisa
     
  12. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    Motorasul cred ca merge, il aud can deschid din telecomanda, cred si eu ca e ori ceva cablu ori switch-u ala, am incercat si cu cheia, in toate pozitiile. Am sa desfac intr-o zi, dar nu ma prea pricep, spar sa ma descurc, sa treca frigul numai
     
  13. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    problema portbagaj

    salutare, sunt si eu un user nou pe site. am achizionat de curand un a4 din 2001.
    am o problema mai ciudata, portbagajul nu se deschide tot timpul, tin apasat pe telecomanda butonul aferent porbagajului si se aude motorasul cand cupleaza dar nu se aude acel click care deschide propriuzis portbagajul, de exemplu, astazi mi-a mers bine toata ziua. Si cand apasa pe butonul de la portbagaj tot la fel face, nu stiu ce ar putea avea, ma gadesc ca daca motorasul se aude si cupleaza nu e o problema majora, dar in acelasi timp nu stiu ce sa-i fac, ceva sugestii aceeasi problema? multumesc
     
  14. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Noroc
    Vorbeste cu Lucian190 si el a avut aceeasi problema ca a ta.
    Numai bine
     
  15. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    mersi, o sa incerc sa dau de el
     
  16. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Tie ti se inchide portbagajul din telecomanda ?!?!!
     
  17. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    cand vrea el se deschide si din butonasul lui si din telecomanda, cand nu mai vrea nu se mai deschide decat cu cheia
     
  18. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Saluatare!
    Eu am o problema identica cu a ta. Am fost la reprezentanta Audi si baietii de acolo mi-au explicat faptul ca motorasul nu mai are putere sa actioneze tija. Uneori merge, alteori nu. Nu e o regula, si nici in functie de temperatura. Tipul mi-a zis ca ar merge mai bine cand e cald si mai prost sau chiar deloc cand e rece. La mine merge sau nu merge indiferent de clima.Asadar, pana nu desfac capitonajul sa vad ce e cu motorasul o sa deschid cu cheia. Apoi daca se impune .. unul nou :)
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  19. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    am desfacut eu astazi tot de acolo din spate de pe portbagaj, si asa e motorasul cateodata are putere cateodata nu are, l-am desfacut de tot si nu are nimic, dar pur si simplu nu mai are putere, cred ca e motorasul defect. o sa incerc la un magazin de piese sa vedem daca gasesc si cat costa, o sa revin.
     
  20. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Daca gasesti ceva preturi .. da-ne si noua de stire.
    Apropo de motorase. Mie imi trebuie pompa de apa care stropeste farurile. Am gasit 3 preturi: 219 ron la Augsburg, 225 ron la Audi si 250 la un magazin de piese auto import. Pe net am gasit-o in germania la 20 Euro.

    Numai bine!
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mar 2009

Distribuie pagina asta