1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj / Hayon - Mecanismul de inchidere/deschidere (yala) la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bejan, 11 Ian 2009.

  1. alain

    alain 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 (B6-2003) S-Line 2.5 TDI(BDH) quattro
    coduri deschidere automata portbagaj

    am gasit pe un site in ruseste:


    Вот номера на В6/В7 седан
    1x 8E5 827 301 H Heckklappenscharnier links 30,52€
    1x 8E5 827 302 H Heckklappenscharnier rechts 30,52€
    2x 8E5 827 552 K Gasdruckfeder 29,45€
    2x 4F5 827 665 A Feder 14,70€
    1x 8E5 971 821 C Führungsstück Klappscharnier links 2,86€
    1x 8E5 971 822 C Führungsstück Klappscharnier rechts 2,86€
    2x 8D0 827 499 Anschlag 0,55€
    1x 8E5 827 378 Anschlag rechts 0,13€
    _________________________________________________

    156,29€
     
  2. marianciuc1 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Zalau
    Masina:
    AUDI A4
    Deschidere portbagaj Audi A4(2001, 75 kW) din telecomanda

    Buna Ziua,

    Sint posesorul unui AUDI A4, an de fabricatie 2001, 75 kW pe benzina.
    Referitor la deschiderea portbagajului din telecomanda doresc sa va intreb un detaliu, si in acelasi timp sa va rog cu raspunsuri: La mine la masina, DUPA ce am deschis portbagajul din telecomanda (butonul din mijloc) pot deschide portbagajul din nou, NUMAI daca astept ~ 1 minut. Altminteri motorasul nu are putere sa deschida.
    Asta e din cauza ca, este necesar un timp de ~ 1 minut ca sa se incarce un condensator, care, da energia neceara si suficienta pentru deschidere ?
    Daca aveti un link care sa ma lamureasca in problema asta, va rog dati-mi-l ca sa studiez in detaliu !

    Va multumesc frumos.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Marian, in primul rand completeaza-ti modelul de masina si motorizarea. In 2001 exista si B5 si B6. Eu banuiesc ca ai B6 pentru ca sectiunea asta se refera la acest model, insa pe viitor vei lasa loc de interpretari.
    Sunt gata sa fac pariu ca acum ca e rece afara, iti functioneaza fara probleme. Insa cand vine caldura, merge cum spui tu. Nu, nu e nici un condensator problema, dealtfel raspunsul la problema ta se gaseste CHIAR in cadrul acestui topic la pagina 5, insa nu ai ajuns pana acolo, nu-i asa? :)
     
  4. g3ox 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A4 1,9 tdi, 131 cai ,an fabricatie 2002 ,cod motor AWX
    Este pentru prima oara cand postez ,aveti mila...Cand sta mai mult timp in soare nu se mai deschide portbagajul decat cu cheia (nu mai merge din telecomanda nici de la butonul de la portbagaj).Revine insa la normal dimineata si/sau seara.Care ar putea fi cauza?
     
    Ultima editare: 6 Mai 2014
  5. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Cauza ar putea fi dilatarea unei piese din componenta incuietorii. Desfa capitonajul portbagajului si vezi despre ce e vorba. Eu unul nu am mai auzit de asa ceva.
     
  6. g3ox 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A4 1,9 tdi, 131 cai ,an fabricatie 2002 ,cod motor AWX
    multumesc mikaela4 , o sa incerc asa cum mi-ai sugerat .si mie mi se pare ciudat.sper sa ii dau de cap altfel mergem la service.
     
  7. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    g3ox, citeste acest topic integral pentru ca ai niste tutoriale potrivite si edificatoare cum trebuie sa desfaci. Desfa acolo si vezi daca o rezolvi, eu unul nici daca ma bati nu as merge la service pentru asa ceva !
    :salute:
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Mai 2014
  8. g3ox 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A4 1,9 tdi, 131 cai ,an fabricatie 2002 ,cod motor AWX
    da ,da am citit ...mi-e frica daca imi bag eu nasul sa nu stric mai rau ceva pe acolo. cine stie!? o sa incerc totusi .
     
    Ultima editare: 7 Mai 2014
  9. casian83

    casian83 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2015
    Locație:
    Blaj
    Masina:
    A4 2002 1.9 TDI AWX
    Portbagaj/Haion blocat A4 B6 avant 2002

    Problema este urmatoarea: portbagajul/haionul ramane blocat dar motorasul brastei se aude ca functioneaza si cand folosesc telecomanda si cand trag de maneta portbagajului. Poate sa imi spuna cineva cum pot sa deschid portbagajul si sa rezolv problema incuietorii?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    casian83 poate citesti topicul acesta unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii. Ai toate informatiile necesare cu tot cu poze, inclusiv descrierea cu lux de amanunte pentru ceea ce trebuie sa faci si cum sa procedezi ca sa repari incuietoarea. Bafta.
     
  11. casian83

    casian83 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2015
    Locație:
    Blaj
    Masina:
    A4 2002 1.9 TDI AWX
    Stie cineva cum poate fi demontata yala haionului? Din cauza mizeriei ce sa adunat nu imi mai intra cheia in yala si as vrea sa o dau jos sa o curat.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu stim ce ai, sedan sau avant...
    Nu prea am inteles ce intrebi... Cum se demonteaza yala?
    Demontezi fata interiora si apoi desfaci piulita ce tine yala.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    casian83 tu ai citit acest topic integral sau iti place sa scrii inutil si sa te repeti ?
     
  14. casian83

    casian83 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2015
    Locație:
    Blaj
    Masina:
    A4 2002 1.9 TDI AWX
    Cristi Am citit toate cele 19 pagini si nu am vazut sa scrie decat "desfaci yala". Dupa ce desfac surubul yalei (eu numesc yala butucul unde se introduce cheia) nu vrea sa iasa deloc afara. Am tras cu putere si tot nu vrea sa iasa din acel locas. Fara suparare dar nu ma repet absolut deloc. In postul #186 intrebam cum se deschide usa portbagajului cand este blocat iar acum intreb cum dau yala jos de pe portbagaj.

    ovidiutm Precizez ca masina este Avant. Yala ar trebui sa iasa usor afara dupa ce desfaci piulita ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Mai 2015
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu, ar trebui sa o misti stanga dreapta si va iesi. Daca e necesar poti sa si apesi pe exteriorul ei. Evident yala iasa in interior.
     
  16. casian83

    casian83 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2015
    Locație:
    Blaj
    Masina:
    A4 2002 1.9 TDI AWX
    Am sa mai incerc inca o data asa cum spui tu sa o misc stanga dreapta sa vedem daca vrea. Multumesc de raspuns.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Foloseste su incredere si spray degripant sa dai pe langa ea ca sa inmoaie mizeria dintre yala si suport. In cel mai rau caz dai jos cu tot cu suport si o scoti dupa aia.
     
  18. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Salutare , sunt nou pe forum , de curand am achizitionat un A4 B6 avant din 2003,si am avut acceasi problema cu motorasul de la porbagaj.M-am chinuit sa desfac capitonajul de la haion , dar problema este ca nu pot sa-l dau jos , am desfacut cele 4 suruburi , l-am scos din cele 6 cleme , dar in partea de la luneta unde este prins de ornament , nu il pot desface. am citit in posturile anterioare cum se da jos , dar tot nu reusesc si imi este frica sa nu rup ghearele alea doua, parca ii intepenit. Ce sa fac?
    Astept ceva pareri. Va salut
     
  19. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Ca sa dai jos motorașul ( actuatorul) nu e nevoie ca sa dai jos capitonajul de tot jos bagi o surubelnita scurta și te rezolvi, il ții un pic mai desfăcut și scoți motorașul e foarte simplu, se tine în 2 șuruburi după cite îmi amintesc și în tija.
    Te uiți acolo atent și o sa vezi ca nu e greu deloc,
    Dacă e problema în motoraș, cumperi altul sau îl poți face pe acesta dacă îl desfaci ca are o rezistenta acolo și o scoți și îl pui pe direct cu o bucățică de sarma de cupru.
    Bafta
     
    Absent89 apreciază asta.
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Faceti voi referire la motoras si o sa gasiti pe net rezolvari cand canta cucu. Este actuator.

    Si tavi, dupa ce ne facem cont, cautam si citim, da? Toate problemele sunt deja discutate deja ca doar nu esti tu primul care se confrunta cu probleme la masina. Daca nu ai inteles nimic din sfatul (foarte bun dealtfel) al lui Mr. Yadge, pune mana si citeste primele 10 pagini din topicul asta ca iti promit eu ca o sa intelegi exact la ce sarma de cupru se refera si unde trebuie introdusa, respectiv ce piesa se arunca. Ai postat unde trebuie insa de lene nu ai citit si ce au zis altii.
     
    Ultima editare: 5 Iun 2015

Distribuie pagina asta