1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj / Hayon - Mecanismul de inchidere/deschidere (yala) la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bejan, 11 Ian 2009.

  1. c400 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2017
    Locație:
    Băile Govora
    Masina:
    Audi A4 b6 ,2.0 benzina ,2003
    buna ziua ,stie cineva cum se regleaza cat de mult sa se deschida hayonul ?A4 B6-2003 Avant
     
  2. OxygeN094 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2017
    Locație:
    Tirgu-Jiu
    Masina:
    A4,1.9 TDI, 2002
    Salut, de cand e cald afara, portbagajul nu se mai deschide din switch si nici din cheie, insa butucul merge fara probleme, credeti ca ar putea fi motorasul de vina?
     
  3. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    cel mai probabil.

    verifica intai cablajul, intre capota portbagaj si caroserie - daca e ok, schimba actuatorul - cumpara Hella sau OEM. Este in jurul la 100 lei
     
  4. OxygeN094 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2017
    Locație:
    Tirgu-Jiu
    Masina:
    A4,1.9 TDI, 2002
    Cunosti un cod al acestei piese ?
     
  5. Marlboro100S

    Marlboro100S 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6,C7-2016 -190CP
    Buna ziua,
    Am si eu o mica probelam, am fost plecat din tara si am gasit masina inundata(apa pana la scaune).
    Am reusit sa rezolv toate problemele, dar potbagajul nu se mai deschide decat cu cheia(nu mai vrea din telecomanda), stiti cumva daca are o protectie? Sau daca imi poate spune cineva ce s-a intamplat. Restul usilor functioneaza perfect.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Faci diagnoza. Pe ghicite nu te poate ajuta nimeni decat cu presupuneri.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cauta alt calculator de confort (acelasi cod) si vezi daca merge portbagajul.
    Oricum preconizez ca o sa ai nevoie de alt calculator - al tau chiar daca functioneaza acum, nu cred ca o sa fie de durata.
     
  8. Bebe grasu

    Bebe grasu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    Salut . Problema mea e ca atunci cand deschid capacul portbagajului imi pulseaza lumina atat in interior cat si in plafoniera si se sting din becurile de sub scaune . Intreruperea e ceva asemanator cu bataile inimii. Am incercat sa.i trag o masa si tot face dar mai putin . Daca scot mufa switch.ului nu mai are intrerupere dar nici lumina in portbagaj , asa ca ma duc cu gandul ca e intrerupatorul (switch.ul) defect. Va rog sa.mi dati un cod pt aceasta piesa ,ca sa elimin si varianta asta . Precizez ca e vb de A4 B6 din 2001. Multumesc anticipat
     
  9. POPICU1973

    POPICU1973 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    fetesti
    Masina:
    AUDI A4 B6,1.9 AWX
    Salut. O problema am și eu cu portbagajul se deschide din cheie și din telecomanda, dar nu arata pe bord haionul deschis și nici nu funcționează lumina din portbagaj!! O rezolvare?! Stima.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este scrisa in topic. Desfa tot acolo si schimba switch-ul. Citeste integral topicul.
     
  11. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Verifica firele care ies din portbagaj si intra in capacul portbagajului. Sunt intr.un manson si cred ca sunt intrerupte.
     
  12. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Cum a spus @Cristi verifica/schimba swichul.
     
  13. POPICU1973

    POPICU1973 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    fetesti
    Masina:
    AUDI A4 B6,1.9 AWX
    Multumesc, am sa verific.
     
    VDAN apreciază asta.
  14. Laurențiu1998

    Laurențiu1998 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    Revin si eu cu o intrebare care a mai fost pusa pe acest topic.
    Stie cineva daca merge facuta o improvizatie pentru a se deschide portbagajul pana sus doar din cheie?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai fi citit, nu neaparat acest topic, ai fi vazut ca se poate. Cum se face asta si ce trebuie sa cumperi si sa inlocuiesti la masina ta, descoperi singur.
     
  16. Laurențiu1998

    Laurențiu1998 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    Ma asteptam sa primesc si o idee inafara celei de a merge la reprezentanta sau sa cumpar instalatia originala, dupa cum am specificat o improvizatie care sa functioneze fara probleme.
    Am auzit ceva cu arcuri puse in amortizoare, poate a incercat cineva si sa imi confirme.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Omule nu intelegi ca totul costa maxim 500-600 lei si nu se face nici o improvizatie ci se folosesc doar piese OE. Este asa de greu sa citesti si sa inveti ?
    Aici nu scriem despre tiganii montate pe Audi. Asta faci singur fara sa intrebi pe forum.

    Inca ceva: Este interzis Quote (citare raspuns) la mesajul anterior. Ca sa scrii foloseste functia Posteaza raspuns din josul paginii. Citeste si respecta regulamentul forumului. Multumesc. Daca nu respecti ce ti-am spus, data viitoare mesajele vor fi sterse direct si fara alte explicatii.
     
  18. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Saut,
    switchul de la clapeta de deschidere portbagaj, are un cod OEM sau after market?
    mulutmesc
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu il gasesti in ETKA, nu are cod, vine cu tot cu yala. Am mai scris asta si trebuia sa stii. Exista si tutorial de inlocuire pe forum. Cumperi switch, daca gasesti la TME.eu marca Saia Burgess (astea sunt cele originale care le ai tu pe masina) sau orice altceva daca nu gasesti marca Saia si ii rupi lamela aia metalica daca au. Poze cu switch-ul mentionat de mine gasesti pe net o gramada ca sa vezi cum arata. Vezi ca lipitul, firelor pe pinii switch-ului, se face intr-o anumita ordine.

    Saia burgess.jpg saia burgess -.jpg
     
  20. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Salut Cristi,
    La mine s-au rupt doar piciourusele de prindere in suport la clapeta, nu la mecanismul de deschidere.
     

Distribuie pagina asta