1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj / Hayon - Mecanismul de inchidere/deschidere (yala) la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bejan, 11 Ian 2009.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu inteleg. Ataseaza si tu o poza chiar si generica luata de pe net despre ce vorbesti.
     
  2. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Salut,
    AM "furat poza de la romy.b
    upload_2018-4-2_12-24-26.png
    Swithc-ul acela care declanseaza deblocarea portbagajului. el functioneaza doar ca are iciorusele rupte (luat din dezmembrari)
     
  3. AlexSTI 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 avant, 2004, AVF
    Salutare,
    Din pricina varstei, dar mai ales a conditiilor nu prea bune de utilizare/intretinere din Germania am rugina pe hayon.
    Intrebare: la hayon, vreau sa iau si partea cu manerul de deschidere si becurile (nu prea mai merg la masina mea) dar ma gandesc sa nu fie ceva probleme la inchiderea centralizata ?
    Multumesc.
     
  4. GeorgeCH 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T
    Salutare,

    De ceva timp nu mai pot tine deschis ruloul din portbagajul masinii (Avant). Dupa ce il deschid/trag folosind manerul acestuia, nu il mai pot fixa in cele doua parti laterale ale portbagajului, deoarece sunt rupte.
    Am observat ca trebuie sa cumpar doua ornamente (din plastic) care sa imi tina ruloul deschis, deoarece sunt facute intr-o singura bucata, insa nu stiu cum se numesc. Am atasat 3 poze pentru a detalia problema.

    Poza 1. Capetele cu ajutorul carora se fixeaza ruloul.

    rulou_portbagaj.png

    Poza 2. Locul in care intra unul din cele doua capete. La mine ambele sunt rupte.

    fixare.png

    Poza 3. Ornamentele pe care trebuie sa le schimb pentru a fixa problema din imaginea "Poza 2", deoarece sunt facute dintr-o singura bucata.

    ornamente.png

    Am tot cautat pe internet si nu am gasit cum se numesc aceste doua piese din imaginea "Poza 3". Daca stiti vreun site, de unde as putea sa le cumpar, pretul sau numele acestora, va rog sa lasati un comentariu.

    Multumesc!
    :)
     
  5. Alin Cîndea 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2016
    Locație:
    Oradea, Bihor
    Masina:
    Audi A4, benzina 1.6, 2001
    Bună seara, am nevoie de puțin ajutor. Am citit postările din această secțiune și nu pot să zic că m-am lămurit cum aș putea să îmi rezolv problema. Îmi cer scuze de pe acum dacă rezolvarea se găsea într-o postare și nu am înțeles-o eu.
    Problema îi următoarea: de câteva luni nu mi se mai deschide portbagajul decât cu cheia. Dintr-o dată doar nu am mai putut să îl deschid. Acum, cu tot acest timp liber, m-am apucat să îl desfac. După ce am citit postările de pe forum m-am orientat direct spre acel servomotor, care m-am gândit că a cedat. Dar spre surprinderea mea, acesta merge. L-am pus la o baterie de 12V și merge. Portbagajul nu se deschide nici cu butonul de pe telecomandă și nici din mânerul de la portbagaj, nici măcar nu face vreun zgomot. Am verificat câteva mufe pe acolo și era curent pe ele. Mufa care intră în acel servomotor nu are curent, mă gândesc că acesta primește curent ca și impuls pentru a se deschide/închide. Am făcut o verificare rapidă și la firele care intră din capota portbagaj în portbagaj și nu am observat întreruperi. Ce ar mai trebui să verific sau care credeți că ar putea să fie problema?

    Vă mulțumesc pentru ajutor!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa schimbi yala cu una noua si originala obligatoriu. Nu cumperi SH si nu cumperi AM. Pierzi timpul degeaba. Tu nefiind electronist nu ai cum sa faci niste verificari amanuntite. Sunt sigur ca nu ai facut toate verificarile mentionate in topic si mai ales nu ai verificat switch-ul din yala portbagaj. Nu stiu de ce intrebi atat timp cat in topic si mai ales aici pe forum ai tutorial de verificare si inlocuire yala. Citeste si aria How to ..
     

Distribuie pagina asta