1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj la A4 B7 - amortizor portbagaj - inchidere / Yala

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de gilm, 16 Noi 2009.

  1. gilm

    gilm 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI V6
    Salut,
    A4 din 2005 sedan (limuzina cum se zice, nu combi) e masina mea si cand am plecat de dimineata observ ca imi aparea pe display-iul din bord ca arata semnul de deschis!
    Am incercat sa il inchid dar nu se mai inchidea! M-am uitat pe la inchizatoare si am apasat cu cheia pe sistem.. a ramas pe pozitia inchis dat cand am dat foarte usor de el sa deschis... ceva de la sistem se vede putin uzat, tocit

    A mai patit cineva asa ceva, trebuie schimbat sau se remediaza????

    Multumesc!
     
  2. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    cred ca e de la broasca..se pare ca si la A4 e problema cu ele.la A6 e problema generala...
     
  3. vidi 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2009
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI, BLB, 2005
    trebuie desfacuta "broasca" si intins arcul care impinge axul din plastic.
     
  4. gilm

    gilm 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI V6
    Eu folosesc doar inchiderea centralizata pt inchidere/deschidere ...
     
  5. vidi 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2009
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI, BLB, 2005
    Problema aceasta am avut-o si eu, pe display imi aparea portbagaj deschis, cand o incuiam(din inchiderea centralizata) toate usile se inchideau inafara de portbagaj. Inchiderea centralizata da comanda la motorasul din "broasca" care printr-un angrenaj melcat trage axul, pe acesta este un arc care nu mai are puterea sa-l aduca inapoi ca sa apese pe "intrerupatorul" care inchide portbagajul. Tot de pe un forum am aflat.
     
    Liviu Marian apreciază asta.
  6. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Salut.
    La fel am patit si eu. Trebuie uns cu putina vaselina siliconica acel angrenaj din plastic care se afla in interiorul broastei. "Melcul" acela nu mai revine in pozitie corecta.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Ian 2011
  7. gilm

    gilm 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI V6
    Am fost la un baiat care cica se pricepe... si a zis ca numai schimbata merge
    ca e boala la modelu asta
    deja incep sa ma indoiesc de audi a4 2.0tdi din 2005
    are prea multe probleme
    ...si cand ma gandesc ca am avut de ales... intre el si logan:p
    glumeam...


    deci poate nu mam exprimat bine
    metalu ala de se misca si face ca portbagaju sa nu se mai deschida chiar daca e in pozitia inchis daca tragi putin de el se deschide ff usor... nu stiu ce melc ce vaselina ... e vb ca ala nu mai sta cum trebuie cand il blochezi!
     
  8. vidi 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2009
    Locație:
    Dr. Tr. Severin
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI, BLB, 2005
    desfaci capitonajul de pe capota si desfaci, demontezi partea electrica unde se afla motorasul, o sa-ti dai seama cum functioneaza.
     
    Ultima editare: 17 Noi 2009
  9. Chiti

    Chiti 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    1.9 tdi 2005
    Am patit si eu la fel, ce sa vedeti am curatato cu spray cu aer comprimat, spray de contact , am bagat ulei vaselina, nimic , am luat alta broasca noua am montat-o, totul perfect :D, iar cand am dat o jos pe cea veche ce credeti ?
    a inceput sa mearga ! :) Acum am una de rezerva ! :)
     
  10. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    problema inchidere centralizata!

    buna! am un audi a4 b7 din 2007. are inchidere centralizata, insa cand apas pe butonul de deschidere al portbagajului de pe telecomanda nimic. Manual se inchide si deschide foarte bine , insa din telecomanda nimic! Stie cineva care poate fi cauza?
     
  11. radhoo

    radhoo 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (B7/2006)
    ti-ai pus vreo alarma?
     
  12. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    AM si eu problema cu broasca de la portbagaj. :( Cateodata nu se inchide, mai ales in frig. Cine a schimbat broasca, poate sa-mi spuna cam cat costa?
     
  13. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    nu am nicio alarma . am inchiderea centralizata din telecomanda ce presupun ca o are din fabrica ! cand apas pe butonul de pe telecomanda pentru deschiderea portbagajului nimic , doar cu mana apasand pe butonu ala de langa numere , masina ii avant !
     
  14. Chiti

    Chiti 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    1.9 tdi 2005
    broasca

    Eu am schimbat broasca 180 ron am dat pe ea + 30 ron schimbatul , de schimbat crek o poate face oricine doar trebuie imbus daca bine tin minte ! Atat a fost la a4 2005 B7
     
  15. 30mmc

    30mmc 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4,2.0TDI,2005
    Tine butonul de deschidere a portbagajului de pe telecomanda apasat pentru mai mult timp (5-10 sec) si o sa vezi ca se deschide.
     
  16. dorin_ctin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2010
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 2006
    Am avut si eu aceeasi problema . Am dat-o jos am spalat-o cu benzina si a mers vreo 14 luni. Dintr-o data aceeasi problema, am cumparat un spray de curatat si am rezolvat-o fara s-o mai dau jos.De atunci am sprayul in portbagaj! ! !
     
  17. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    Ce fel de spray ai folosit?
     
  18. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Am o problema ciudata, cand se face frig nu se mai inchide portbagajul din prima, trebuie sa dau cu el de 2-3 ori pana sa se inchida....si cateodata il inchid dar in bord imi apare deschis si trebuie sa-l deschis si sa-l inchid din nou mai tare.
    Nu inteleg de ce pe frig e problema, se contracta broasca atat de mult?
    Si ca rezolvare, vad ca unii au schimbat broasca, altii au dat cu spray sa se unga, care ar fi cea mai buna solutie?

    Multumesc
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Demontare yala de la portbagaj, curatat si degripat mecanismul de inchidere. Daca portbagajul este inchis, stii sigur ca este inchis si totusi in bord iti arata ca este deschis ai o problema la switch-ul din yala, care trebuie inlocuit sau la firele de pe partea stanga, mai precis acolo in manunchiul de fire pot fi unele rupte.

    O zi buna
     
  20. dorin_ctin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2010
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 2006
    Este un spray de curatat, clasic prevazut cu doua posibilitati de pulverizare:
    - una care imprastie jetul de continut si nu este buna pentru ca nu poti sa directionezi jetul unde trebuie decat numai daca o demontezi,
    - si a doua posibilitate, in dotarea sprayului exista o teava subtire din plastic, ca un pai, de vreo 15 cm lungime ce se introduce in gaura de pulverizare si directionezi jetul exact unde ti doresti.
    Ce-i drept eu l-am cumparat din Italia ca acolo patisem beleaua si nu stiu exact denumirea, dar miine o sa merg la garaj si-ti spun exact cum ii zice.
     

Distribuie pagina asta