1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj la A4 B7 - amortizor portbagaj - inchidere / Yala

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de gilm, 16 Noi 2009.

  1. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Multumesc mult de reply!!
    Mi-ai luat o piatra de pe inima. Am sa vorbesc cu un prieten in zilele urmatoare sa vad daca ma poate ajuta. imi este si mai la indemana... daca nu reusesc o sa fac drumul acela :)

    Numai bine.
     
  2. aaurel2005 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2012
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4, 2.0 , 2005
    salutare! Am si eu o problema cu portbagajul, si sper sa ma ajute cineva. Nu mai pot deschide portbagajul in nici un fel. Yala este stricata de mai mult timp, deci cu cheia nici o sansa, si in rest ce tine de electric nu mai declanseaza nimik. Daca apas cu mana pe butonul de descidere de la portbagaj nu se intampla nimik, din telecomanda nimik, din interiorul masinii nimik ... nici nu se aude ca ar actiona ceva pe acolo. Ma gandesc ca ar putea fi motorasul dus. Problema e ca nici nu pot sa-mi bag nasul pe acolo sa verific, deoarece nu pot deschide portbagajul! Are cineva vreo idee ce ar putea fi, si eventual cum pot deschide portbagajul? Exista cumva vreo metoda de deschidere in cazul in care nici o metoda normala nu mai functioneaza?
     
  3. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    stie cineva care este part-numberul la suportul de triunghi reflectorizant la un a4 b7? are cineva de vanzare asa ceva?

    rog ajutor, mi s-a rupt varful ala care-l tine blocat si nu stiu cu ce sa-l lipesc si daca sta lipit :(
     
  4. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
  5. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    merci... l-am gasit pe ebay.de si l-am comandat

    sarut mana mult!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    cristimate te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uite-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  7. AndrusKanu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Seat Exeo, CAGC, 2011
    Buna seara! Am si eu o problema la portbagaj, se deschide doar din cheie, nu din telecomanda, nu din butonul de pe usa, care ar putea fi problema?
     
  8. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    Salut , imi puteti spune de ce nu se intampla absolut nimic cand apas butonul de "deschidere portbagaj" de pe telecomanda ?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si tu ce ai vrea sa se intample ? Ai tinut apasat mai lung pe butonul telecomenzii ?
    Ai sistem de deschidere completa al portbagajului (cu alte arcuri, alte balamale si alte amortizoare + pufere cu arc in capacul portbagajului asta in cazul in care vrei sa ti se deschida complet pana sus la pasarea lunga din buton telecomenzii) ?
     
  10. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    nu , dar ma asteptam pur si simplu sa se deblocheze portbagajul , sa se auda click-ul ala specific . La voi ce face butonul ala ?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deblocheaza portbagajul. In plus in functie de dotarea masinii (cum am eu de exemplu) deschide portbagajul pana sus fara sa-l ridic cu mana. Tine mai lung apasat butonul (peste 3 secunde tine apasat) si portbagajul se va deschide.

    Atentie: se va deschide doar/exclusiv portbagajul fara sa se deschida usile (implicit masina) asa ca mare atentie cum uiti/pui cheile in portbagaj pentru ca el se inchide/blocheza singur/automat cand inchizi capacul portbagajului si ramai de te uti lung pe langa masina. Asa ca inca odata iti spun/ma repet, mare atentie, unde iti pui cheile. Bafta
     
  12. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    Da, aveai dreptate. Mersi, trebuia sa tin mai lung apasat :)
     
  13. costelzb 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Panciu
    Masina:
    audi a4, 2.0 TDI multitronic, 2011
    Din ETKA, codul pentru aceasta dotare este 4E5 si sunt necesare urmatoarele piese:

    balamale 8E5 827 301 H / 8E5 827 302 H = 2 buc, aprox 25 euro fara tva/buc
    stop buffer 8E5 827 249 G = 2buc, aprox 4 euro/buc
    amortizor 8E5 827 552 K 01S = 2 buc, aprox 25 euro/buc
    arc 4F5 827 665 A = 2 buc, aprox 12 euro/bucata
    8E5 971 822 C/ 8E5 971 821 C = capacele de plastic pt balamale.

    Preturile sunt din etka, neactualizate, fara tva si fara adaosul magazinului. Balamalele parca necesita vopsire din ce imi aduc aminte de la B7
    Imi place si imi este foarte utila deschiderea automata la B8, merita dar e cam scump...
     
  14. AndrusKanu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Seat Exeo, CAGC, 2011
    Cred ca s-a dus arcul din broasca portbagajului si trebuie sa apas pe el sa se inchida, de unde pot comanda acel arc sau broasca cu totul? Cam cat ar costa?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De la reprezentanta sau dezmembrari. Bafta
     
  16. AndrusKanu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Seat Exeo, CAGC, 2011
    Alta problema, daca conectez mufa care imi deschide portbagajul din telecomanda, imi arata in computer ca portbagajul e deschis, desi nu este asa.
     
  17. aldy 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2014
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi a4 8k5, 2.0L, 103 kw TDI, 2011 Avant - Q7 S Line 4M ,200 kw ,CRTC, 12. 2015
    Salut,

    rog pe cineva, care ma poate sfatui,cum reusesc sa rezolv defectiunea care a aparut la lampa de sus de pe haion. Mai exact, ledurile se aprind intermitent sau citeodata numai jumatate din ele cind calc frina. In bord apare semnalul acela acustic destul de neplacut. Am incercat sa demontez capitonajul de la haion dar mi-e teama ca rup ceva asa ca am renuntat. Am fost la un electrician care mi-a spus ca sint ledurile arse, asta dupa ce a batut zdravan cu pumnul in haion, dar nu este adevarat, pentru ca ele se aprind din cind in cind si toate. Eu am un A4 kombi din 2006 de 2l. Multumesc anticipat.
     
  18. daniandreica 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2014
    Locație:
    madrid
    Masina:
    a4 2006
    sameStory

    Pt a deschide doar portbagajul din telecomanda, la modelul meu din 2006 trebuie sa tin butonul apasat vreo 3 secunde...incearca..sper sa iti fie de ajutor...succes
     
  19. Darzales 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2013
    Locație:
    Polonia
    Masina:
    Audi A4 Cabrio, 2.0 TFSI, 2007
    Salutare,

    Are cineva vreo schema sau tutorial cum trebuie sa arate becurile din portbagaj? Am masina din semnatura (dar cred ca becurile in portbagaj sunt la fel ca pe sedan). Ideea e ca am lampile, doar ca e imposibil sa dau de fire - cel mai probabil va trebui sa desfac toata partea din spate sa caut pe unde o fii cazut conectorul. Si cum sunt un "mare" meserias, mi-ar prinde tare bine niste instructiuni, daca stie cineva.
     
  20. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salutare!

    am si eu o problema cu haionul, cred ca este de la incuietoare, atunci cand deschid haionul de la clapeta, si tin mai mult clapeta apasata se aude motorasul care tot incearca sa deschida, se aud mai multe batai ale motorasului consecutive, ca si cum ar ramane blocat pe deschis, dar portbagajul se deshide din prima, este enervant zgomotul... trebuie sa schimb incuietoarea?

    multumesc!
     

Distribuie pagina asta