1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj la A4 B7 - amortizor portbagaj - inchidere / Yala

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de gilm, 16 Noi 2009.

  1. cip_jed

    cip_jed 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2005 140CP
    salutari,
    am si eu problema cu porbagajul/incuietoarea la rece.
    o am de .. cand am masina, prima iarna, dec 2009, pana in ziua de azi.
    intr-o vreme se inchidea cu loviri scurte repetate, acum e mai rau in sensul tre sa dau tare cu el, tare de tot.
    speriu toti vecinii, are ecou garajul -)
    ce sa mai zic in parcari, spalatorii auto, centre comerciale.. cand dau cu el se uita toata lumea ca la afish.

    maine merg cu ea sa o dam cu spray sau sa schimb incuietoarea, gata, nu mai am rabdare cu ea.
    va anunt daca mai e de interes
     
  2. cip_jed

    cip_jed 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2005 140CP
    revin: am schimbat ieri incuietoarea la portbagaj, 300lei (piesa originala audi 240+manopera)
    se inchide in sfarsit cum ar trebui
     
  3. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Salut, stie cineva ce face a doua parte alimentata a mecanismului de la portbagaj? Audi A4 B7 sedan. E cumva un senzor de pozitie?

    Este atasat de cilindrul unde intra cheia.
    Intreb in ideea ca poate imi dau seama de ce nu merge deshis portbagajul decat manual sau din telecomanda tinand apasat.

    incercand sa rezolv problema la miscarea cablului piesei acesteia yala actiona deschiderea ca si cand nu era un contact perfect. dupa cateva repetari functioneaza cum spuneam doar manual sau din telecomanda tinand apasat.
     
    Ultima editare: 21 Feb 2015
  4. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Am gasit eroare urmatoare pe vcds:

    Address 46: Central Conv. Labels: 8E0-959-433-MAX.lbl
    Part No: 8E0 959 433 BK
    Component: Komfortgerát TA7 2431
    Coding: 06768
    Shop #: WSC 06335
    VCID: 7BF387AE69920AC6CEF-4A9C

    Subsystem 1 - Part No: 8E1959801F
    Component: Tõrsteuer.FS BRM 0305

    Subsystem 2 - Part No: 8E1959802E
    Component: Tõrsteuer.BF BRM 0205

    1 Fault Found:
    00892 - Switch for Trunk Closing Cylinder (F248)
    27-00 - Implausible Signal


    In urma documentarii mai ample am tras urmatoarele concluzii:

    Inchiderea portbagajului e formata din 3 parti: switch portbagaj (referit pe google ca boot lid switch / tailgate push button), broasca si cilindrul de deschidere.
    Fiecare este alimentata prin cate o mufa (switchul este alimentat pe acelasi cablu cu becurile de iluminare numar inmatriculare)

    Ce se intampla in prezent:
    - portbagajul se deschide tinand apasat pe telecomanda insa nu si din switch.
    - in bord vede corect starea inchis/deschis (motiv pentru care si alarma se armeaza complet si fara probleme - bineinteles cu portbagajul inchis).

    Intrebari pe care le am:
    - cum anume este comandata deshiderea portbagajului din switch ?
    - eroarea de mai sus este relevanta sau doar un indicator al faptului ca am umblat si scos mufele pentru a verifica diferitele configuratii? Cineva spunea pe un forum strain ca eroarea e datorata "F248 tailgate button" --> switch
    - EXTRA: ce face partea electronica de pe cilindrul de deshidere manuala al portbagajului ?

    Multumesc anticipat!
     
  5. danibrili 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2014
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A4 2.0TDI 2005
    Salut!sunt nou pe forum,am si eu o problema asemanatoare la portbagaj, mai exact nu imi functioneaza pe portbagaj nimic...de la yala la becuri nr si becuri ceata...tin sa mentionez ca am verificat sigurantele masinii toate, am avut led-uri la nr puternice care la inceput "tremurau" si se incalzeau, dar de la led-uri la yala nu inteleg legatura...am verificat cu led din bricheta in mufa ledurilor de nr nu am curent, nici in cele de ceata, interesant e ca in ambele mufe ale yalei am curent permanent slab mai mult ca becul din portbagaj lumineaza dar slab in intensitate...pe bord nicio eroare nu inteleg problema...ma poate ajuta cineva cu vreo idee?
     
  6. croccodylo 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2015
    Locație:
    It
    Masina:
    A4 b7 2000 tdi
    Salutare am si eu problema cu portbagajul la a4 b7 sedan ieri am deschis portbagajul si nu mi se mai inchidea.apoi am desfăcut incuietoarea am bagat putin sprai cu vasilina si sa inchis.problema este ca acum nu mi se mai deschide din butonul de pe portbagaj.merge doar din butonul telecomandei si din cheie.ma poate ajuta?
     
  7. Adrian57PH

    Adrian57PH 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B7 2.0TDI Avant 2007(BRE)
    Salut!

    Zilele trecute am observat ca nu mai merg geamurile si oglinzile electrice, nu mai merge inchiderea din telecomanda, capacul de la rezervor si nici incuierea haionului, insa din toate astea am tras concluzia ca este impuscat modulul de confort.

    Am deschis portbagajul cu ajutorul unei surubelnite, dar acum nu il mai pot bloca.

    Pana gasesc eu un modul asemanator, voi folosi incuierea/descuierea usilor din cheie, insa nu mai stiu cum sa incui portbagajul.

    Ma poate ajuta cineva cu o idee??
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce nu l-ai deschis cu cheia ? Cel mai probabil ai stricat butucul. Nu cred ca vei mai reusi sa il incui decat cu mult noroc.
     
  9. Adrian57PH

    Adrian57PH 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B7 2.0TDI Avant 2007(BRE)
    Masina mea este Avant si nu se poate deschide portbagajul cu cheia ca la varianta berlina.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cred ca ai dat yala peste cap cand ai incercat sa il deblochezi cu surubelnita. Demoteaz-o si du-o la un lacatus. Partea buna este ca daca ai stricat-o iremediabil, nu este asa scumpa.
     
  11. mircea cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2016
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a4 ,1.9,2006
    Salut,
    Am un A4 B7 an 2006 sedan. Portbagajul ma termina, am tot demontat incuietoarea, i-am schimbat arcul a mers o perioada apoi iar s-a inmuiat.
    Azi iar am demontat incuietoarea, am demontat iar arcul dar nu am avut altul si l-am intins pe cel vechi, Am pus incuietoarea, mufa pe ea, l-am inchis si surpriza, nu se mai deschide in nici un fel nici la telecomanda nici manual la cheie este blocat. Daca a patit cineva la fel si are vreo solutie sa imi zica si mie. Va rog din suflet. Multumesc.
     
  12. Casper87 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2014
    Locație:
    Târgu-Mureş
    Masina:
    Audi A4 B7 S-line 2.0 TDI BPW,multitronic - 2007
    Salut, am o problema la masina mea, Audi A4 B7 ( 2007 ) sedan. De o buna perioada, nu mai pot deschide portbagajul decat din yala, iar in bord primesc eroare de bec ars la numere si lampile de ceata. Toate astea sunt datorate de la broasca portbagajului sau este o alta problema de natura electrica?
    Mersi!
     
  13. mircea cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2016
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a4 ,1.9,2006
    Casper87 La fel imi da si mie eroare uneori nu fac contact bine sau au calamina pe tablita de contact. Nu cumva sa te duci la electrician poti rezolva singur daca ai putina pricepere si rabdare.

    Nu cred ca becurile au legatura cu yala portbagajului. Si eu mai am din cand in cand aceasta problema vezi ce bec este verifica sterge-l sau poate are calamina. Sau daca ai inlocuit becurile pentru numar si ai pus cu led sigur dau eroare de bec ars. Eu cu yala mi-am dat seama unde am gresit cand am schimbat arcul care este de vina pentru functionarea proasta a yalei adica am uitat sa ii pun sufa care actioneaza yala manual si asa s-a blocat.
    Maine ma duc la cineva sa o deschida pentru ca e cu cantec deoarece nu se rabateaza banchetele si nu am cum sa ajung in portbagaj.
    In zilele urmatoare am sa scriu pe forum cum am reusit sa o deschid.
     
  14. Dany04 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 1,9 TDI 2002
    Salutare!
    De putin timp, adica inainte sa duc masina la RAR Nu aveam nici o problema cu masina, acuma nu mi se aprinde becul respectiv iluminatul in portbagaj! Culmea nu imi mai arata nici martorul din bord daca e deschis portbagajul sau e inchis. Un mecanic care a folosit programul specific a zis ca am doua nuluri. Vreau sa duc maisna la un electrician auto bineinteles, dar avand in vedere ca orice meserias care vede ca esti paralel te taxeaza pt orice, piese chimbate fara nici un rost si mai stiu eu ce. Sunt curios daca stie cineva dintre voi sa imi spuna daca e vre-un senzor sau intrerupator undeva care imi poate cauza aceasta problema?
     
  15. Dany04 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 1,9 TDI 2002
    Salut Domniilor,
    Am fost la un electrician auto si am rezolvat problema. Daca mai are cineva asemenea probleme si stie putina electronica adica sa lege doua fire ii deajuns sa repare problema. La portbagaj unde sunt firele care duc la broasca acolo de obicei se rup firele si din cauza asta se poate sa nu functioneze mai multe lucruri, gen sa nu mearga iluminatul in portbagaj, sa nu iti arate in bord daca ti deschis portbagajul sau sa nu functioneze motorasul. Se poate rezolva foarte usor!
     
  16. Robert T 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 , 1.9 TDI , 2005
    Salut. Am un Audi A4 B7 din 2005 si de cateva zile nu mai pot deschide portbagajul decat din telecomanda sau mecanic. Toata problema a inceput acum cateva zile cand nu am putut sa-l mai inchid. Dupa vreo 30 min de chin am reusit, dar cand am incercat sa-l deschid din switch, nu am mai putut. A mai patit cineva asa?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce nu te duci la un bun electrician auto ca sa verifici yala, firele si asa mai departe ?
     
  18. Robert T 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 , 1.9 TDI , 2005
    Asta urmeaza sa fac. Dupa ce remediez o sa anunt care a fost problema, in caz ca mai pățește cineva.
     
  19. Dany04 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 1,9 TDI 2002
    Robert T si eu patesc asa ceva, dar asta se intampla mai des vara sau acuma ca e mai cald afara! Ma gandesc ca e broasca uzata, si fiind mai cald afara se dilata ceva in sistem si lucra mai greu! Motorul care actioneaza sistemul nu cred ca a ravea ceva, din moment ce se aude ca actioneaza!
    Dar daca rezolvi ceva fara sa schimbi broasca te rog sa ma anunti!
     
  20. mircea2007 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4, BPW, 2006
    Salutare,

    am observant ca acel cablu care este in partea dreapata (cand deschizi portbagajul) este interrupt.
    problema mea este ca respectivul cablu/fire are in partea de sus, si de jos un manson de cauciuc, iar tronsonul central (~ 20 cm) este ceva gen copex.
    cum il pot desface fara sa fac praf aceste protectii?
    orice sugestie este bine venita
    Stima
     

Distribuie pagina asta