1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj la A4 B7 - amortizor portbagaj - inchidere / Yala

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de gilm, 16 Noi 2009.

  1. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Din pacate da, e costisitor...
    Sa vad ce variante gasesc.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In jur de 400 ron costa la reprezentanta, nu e diferenta asa mare fata de o yala care este in jur de 250-300 ron.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Yala originala se poate cumpara cu maxim 200-220 lei (nu neaparat de la reprezentanta). Asa ca e aproape dublu costul manerului complet. :(
     
  4. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Multam, nu gasisem pret dupa cod pe site-urile de pe care iau eu piese. O sa caut SH daca e atat pretul ... Mi-a adus iarna asta o bucurie si din partea senzorului ESP.
     
  5. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Desfacand manerul portbagajului, am vazut ca nu e nimic de curatat si totul e venit din microintrerupatorul acela actionat la apasare.
    Pentru ca microintrerupatorul se schimba cu tot cu manerul ce contine lampile de numar am nevoie sa scot mai intai butucul portbagajului.
    Stie cineva cum se scoate butucul de la maner portbagaj?
    Am auzit intr-un video ca la aceste manere cu butuc, trebuie invartit butucul si impins inauntru, apoi scos printre ranforsarile capotei.
    Eu nu am reusit sa-l rasucesc la 45 de grade cat era vorba (in singura directie in care poate fi rasucit) ... nu stiu ce anume fac gresit. Ma puteti ajuta cu un sfat?
     
  6. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Nu au din greseala alt cod aceste suruburi ? Doar pe net gasesc cu acest cod.Sau stii cumva ceva cod de le piulita in care se infiletez practic aceste suruburi.
    Le-am gasit, am si cumparat 4 buc, ca s-a meritat, dar am o problema la una dintre ele.
    Ce-a care se vede si in poza mai sus, practic se invarte in gol. Stie cineva vreo solutie ? Nu pot nici sa il strang nici sa il desctrang.
    Practic trebuie sa schimb piulita in care se prinde. Sau ar trebui sa il prind cu un punct de sudura ? Mersi.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am gasit ceva in ETKA dar nu garantez ca este ce iti trebuie. Daca ai vazut ceva asemanator pe acolo, go for it.

    N 909 420 01
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se numeste piulita trasa ce ti-a atasat audi66. RIDDICK trebuie sa mergi la un bun tinichigiu auto. Stie el ce trebuie sa faca. Bafta.
     
  9. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Da asa ceva ii acolo. Asta imi trebuia....
    Multumesc !!! :beerchug:
     
  10. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Butucul se poate roti usor spre dreapta cum priviti din interiorul portbagajului, doar dupa ce deconectati cablul otelit ce leaga butucul de broasca (vezi Poza 1).
    Inainte de asta scoateti singurul surub care tine butucul fix pe manerul portbagajului (vezi Poza 2).
    Rotiti la 45 de grade, apasati pe butuc din exterior si scoateti-l prin interior.

    Dupa ce se scoate butucul, slabiti cele 4 suruburi ce prind protectiile de aluminiu ale lampilor pe interior (2 pe fiecare, vezi poza 3). Impingeti manerul din interior spre exterior.
    Pentru o mai mare usurinta inlaturati suportul de numar.

    Observati in Poza 4 traseul marcat cu rosu. Aceasta parte componenta a manerului contine traseul electric prin care switchul da comanda de deschidere si care alimenteaza si lampile de numar prin tije aflate in interiorul plasticului.
    Orice defectiune la lampi sau switch atrage de la sine inlocuirea completa a lui si implicit a manerului.
     
    Ultima editare: 3 Feb 2018
  11. RazvanCD

    RazvanCD 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 2.7 TDI 2007
    Am citit tot topicul asta si tot nu gasesc rezolvare la problema mea.In urma cu 10 zile nu am reusit sa mai inchid portbagajul.Folosind o surubelnita reuseam sa blochez yala,sa o deschid,nicio problema.Cand tranteam portbagajul nu prindea neam(daca apasam usor prindea,apoi la cea mai mica atingere sarea).Am curatat cu spray,am gresat,nimic.Am intrebat un mecanic,mi-a zis sa iau alta noua ca ma chinui degeaba.Am cumparat yala noua completa cu motorase toate cele,a mers prima si a doua zi,apoi n-a mai mers.Iar si-a revenit o zi,azi iar s-a blocat(i-am dat jos amortizoarele ca sa stea inchis sub propria greutate) si la vulcanizare baiatul de acolo a scapat capota si iar si-a revenit.Am lasat-o la spalatorie mergand,am luat-o iar blocata.Ce este cel mai interesant la yala noua este faptul ca atunci cand se blocheaza ramane pe deschis,nu mai pot s-o blochez cu surubelnita asa cum faceam cu yala veche.Are cineva vreo idee?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cred ca ai cumparat in primul rand o yala panarama adica nu ai cumparat una originala = OE. In al doilea rand nu trebuia sa mergi la mecanic ci la tinichigiu auto. Vad ca esti din Bucuresti, lasa telefounul aici (se va sterge ulterior) si iti spun eu ca sa faci. Acum nu mai pot scrie pe forum, am altceva de facut.
     
  13. RazvanCD

    RazvanCD 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 2.7 TDI 2007
    Da, yala este aftermarket.
     
  14. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Salut colegi,
    Am problema cu lumina din portbagaj, nu functioneaza sau se aprind foarte slab.
    Am citi mai sus despre acel microcomutator de la yala. Acesta nu are rolul si de a aprinde lumina din portbagaj ?
    Imi puteti spune unde sa caut problema ? Unde este acel intrerupator care comanda lumina din portbagaj ? Presupun undeva in yala. Dar poate aveti o schema, va multumesc.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intai verifica manunchiul de fire din partea stanga. Il desfaci complet (scoti protectia de cauciuc) si verifici firele sa nu fie intrerupte sau chiar rupte. Bafta.
    Ba da, are acel rol. Verifici acel microswitch din yala dupa ce ai facut ce ti-am spus anterior. Cum demontezi ca sa ajungi la yala exista tutoriale pe youtube si daca nu ma insel aici pe forum. Bafta.
     
  16. Claudiu-Adrian

    Claudiu-Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2019
    Locație:
    Ludgershall Andover
    Masina:
    Audi A4 Cabriolet
    Salut,
    La masina din profil cand închid portbagajul îmi apare in bord martorul portbagaj deschis deși el e închis și din aceasta cauza nu pot decapota masina de la butonul electric. Are cineva idee ce as putea face sa sting martorul acela ? Mulțumesc
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Probleme la yala. Ori o dai jos, o cureti si o gresezi si speri sa dispara problema, ori o inlocuiesti.
     
  18. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Bună seara,
    Azi am meșterit la haion pentru a încerca să remediez deschiderea haionului care nu functioneaza. Am înlocuit ansamblul cu motoraș cu unul din dezmembrări în ideea că motorul este defect. Dar nu se vede nici o diferență cu cel înlocuit. Nu puteți să mă ajutați cu o schemă electrică de alimentare a motorașului ca să pot începe de undeva ? Mulțumesc frumos pentru sprijin și răbdare.
     
  19. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    Ai citit cu atentie ce a scris Cristi in postul #155 ? Daca nu, citeste prima propozitie cu cu grija. Yala cand ai dat-o jos ai verificat mufa, aveai curent pe ea ?
     
  20. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Am verificat în mufa motorasului și am tensiune pe 2 pini. Acum nu stiu exact ce tensiune trebuie să am. Mă gândesc că pe un pin tensiunea bateriei și pe altul tensiune de comandă . Portbagajul se deschide numai din cheie (nu merge nici din cheie wireless , nici din buton ușă , nici din buton haion) .
    Poate e nevoie de o masă de undeva, dar nu cunosc după codul culorilor care ar fi masa , deoarece sunt culori amestecate. Nu am pentru masă în mufă culoarea maro . De aceea am nevoie de o schemă, dacă poate cineva să mă ajute......
     

Distribuie pagina asta