1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj = Hayon la Audi Q7 - diverse probleme - inchidere / Yala

Discuție în 'Audi Q7' creată de creatorul, 28 Iun 2010.

  1. Catalin Bulancea

    Catalin Bulancea 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 272HP, 2016
    Salut,

    Cum imi dau seama daca am acest optional pe masina: kick to open adica pedala virtuala pentru deschidere portbagaj ? M-am apropiat de portbagaj cu cheia in buzunar si am dat cu piciorul pe sub masina, dar nu pare sa functioneze. La asta ma refer:



    Mersi
    Catalin
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Afli daca ai optiunea din decodarea VIN (exista topic dedicat). Cum si unde afli asta citesti pe forum. Avem un obicei aici pe forum nu ne repetam cu intrebarile. Inca ceva: te rog ca pe viitor sa nu mai deschizi un topic nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Adreseaza intrebarile sau opiniile tale in topicuri deja deschise, daca este cazul. Acum am facut o exceptie si ti-am mutat mesajul. Multumesc pentru intelegere. Bafta.
     
  3. Dănuț170499 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2020
    Locație:
    Crevedia Mare
    Masina:
    Audi a4 b6 2.5 tdi AYM 2004
    Salutare,
    Am o problemă la un Audi Q7 din 2007 cu deschiderea hayon-ului încă de când am luat-o. Se deblochează la acționarea butonului, însă nu se ridică singur, numai după ce il ajut până la jumătate si apăs butonul din interior se ridică complet fără ajutor. Menționez ca opune rezistență încă de jos până la jumătatea cursei (il deschid forțat). Dacă mă poate ajuta cineva aș fii extrem de recunoscător (nu știu cu ce si de unde să încep reparația)
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Dănuț170499 incearca procedura descrisa de mine in acest topic.
     
  5. Dănuț170499 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2020
    Locație:
    Crevedia Mare
    Masina:
    Audi a4 b6 2.5 tdi AYM 2004
    Am încercat deja, doar ca la mine dacă țin apăsat pe buton, hayon ul nu încearcă să se închidă, iar dacă încerc să-i opresc închiderea după apăsare se ridică înapoi.
    Ideea e că nu știu exact dacă ar fii de la motorașe, dacă îl opresc înainte sa se închidă de tot și apăs din nou pe butonul din interior se ridica fără probleme. Adevărata problemă este la prima deschidere, când apăs butonul din exterior se aude un bâzâit lung de 3 secunde si nu se ridică până nu il ajut.
     
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Salut,
    Ma intereseaza un cod pentru plasa de portbagaj, cea elastica cu prindere in clemele din colturi. Un cod eventual ar fi de mare folos. Masina e Q7 2017, 5 locuri. Multumesc frumos.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vezi daca gasesti codul asta, pe internet, la vanzare: 4G5 861 869 9B9

    Atentie mare ca plasele sunt pe diferite dimensiuni. Ce ti-am atasat eu este cea mai mare. Bafta.
     
  8. ASebastian

    ASebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2017
    Locație:
    Zurich
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TDI S-line 171kW BUG 2006 Audi Q7 3.0 TDI 200kW 2016
    Salutare,
    Va rog sa imi spuneti si mie care ar fi codul pentru chederul de la hayon. Acum pe timp de vara cand ii dau sa se deschida electric pare ca se lipeste chederul de hayon. Presupun ca chederul si-a pierdut din proprietati dupa aproape 15 ani.
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @ASebastian codul de la cheder este 4L0827705E sau G (inlocuit in 2010)... si costa 46€ la reprezentanta.
     
  10. ASebastian

    ASebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2017
    Locație:
    Zurich
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TDI S-line 171kW BUG 2006 Audi Q7 3.0 TDI 200kW 2016
    Merci. La o cautare pe ebay am gasit de la 150 dolari in sus. O sa merg totusi la reprezentanta sa intreb. Merci inca o data.
     
  11. ASebastian

    ASebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2017
    Locație:
    Zurich
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TDI S-line 171kW BUG 2006 Audi Q7 3.0 TDI 200kW 2016
    Salut,
    Din pacate problemele cu haionul continua la Q7 2006. Va rog sa ma ajutati cu niste pareri cum sa o scot la capat cu haionul asta electric care nu se inchide/deschide desi soft close-ul functioneaza iar cand apas pe buton se aude yala ca deschide dar nu se ridica. Il ridic foarte greu cu mana si indiferent in ce pozitie il las nu da nici un semn de viata. Am pus un tensiometru pe mufa cu firele mai groase de la motorase si unul din ele are 13 V si celalalt are 0,0 V (de pe partea soferului). E normal ? Imi puteti spune care ar fi circuitul pe care sa il verific, ceva sigurante, se poate verifica motorasul?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La toate intrebarile tale iti raspunde un profesionist in electrica pentru marca care stie si cunoaste ELSA foarte bine. Adica in traducere trebuie sa mergi la electrician auto profesionist, nu un agarici si la care tu nu ai fost. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
  13. ASebastian

    ASebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2017
    Locație:
    Zurich
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TDI S-line 171kW BUG 2006 Audi Q7 3.0 TDI 200kW 2016
    In teorie asa se face dar in practica cam cum mi-ai recomanda sa fac ? Locuiesc in strainatate si nu am fost la nici un service pana acum pentru ca din auzite si aici sunt bucatari cu salopeta de mecanic (daca intelegi ce vreau sa zic), deci ramane intrebarea cum aflu care este acel electrician care sa le stie pe toate ? La reprezentanta nu am curaj sa ajung in service. Azi am intrebat cat costa un motoras la ei si mi-au spus ca 1.195 Euro. Deci daca calculam 2 motoare + manopera si cand ne gandim ca masina este din 2006 da cu virgula. Povestea cu mecanicii e ca si cu zugravii adica pe care il nimeresti ala zice ca e cel mai bun din zona dupa care urmeaza intrebarea cine a lucrat inainte ca a stricat tot dar noroc de el ca stie sa repare tot si de toate.

    P.S.:

    Cel mai bun prieten al meu este mecanic, un mecanic foarte bun care face doar mecanica de 30 ani... L-am intrebat daca cunoaste vreun electrician bun si mi-a raspuns sec ca nu baga mana in foc pentru nimeni.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai, nu trebuie sa o repari in reprezentanta, e de ajuns doar sa afli cauza si o repari acasa sau unde vrei tu.

    Acum, ca tu nu vrei sa cheltui niste bani pentru a afla cauza si cauti sa o repari gratis din fata PC-ului, e partea a 2-a a problemei.
     
    ASebastian apreciază asta.
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ma repet:
     

Distribuie pagina asta