1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Preluare leasing

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Radu_Galati, 22 Aug 2010.

  1. Radu_Galati

    Radu_Galati 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 1.9 2001
    Salut tuturor,

    Doresc sa preiau un leasing. Mentionez ca nu am firma si nici nu muncesc. Am auzit ca se poate prin acte notariale, dar nu stiu sigur. Am fost la un notar si mi-a zis ca nu se poate sau ceva de genul acesta.

    Stiti cumva daca se poate face totul perfect legal si fara nici un risc sa-mi iau teapa ?

    Daca stie careva,va rog frumos sa-mi spune ti si mie. Daca se poate mai detaliat ca eu habar n-am.

    Multumesc frumos si numai bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Iun 2011
  2. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Salut Radu!
    Un contract de leasing nu se poate prelua prin notariat in mod legal,pentru ca este necesara aprobarea firmei de leasing,iar acestia te vor verifica si vor solicita aceleasi documente ca si atunci cand inchei un contract nou-documente societate sau adeverinte de venit,dupa caz!
    Veniturile nete ale tale sau profitul societatii trebuie sa fie de minim dublu fata de rata plus asigurarea casco lunara!
    DAR,se poate prelua dreptul de utilizare a masinii,cu asumarea tuturor cheltuielilor aferente contractului de leasing precum si responsabilitatea pentru intretinerea masinii printr-un contract notarial,numai ca firma de leasing nu va recunoaste acest contract!
    Contractul trebuie sa contina si obligatia celui care cedeaza de a-ti vinde masina la finalul perioadei de leasing,altfel,vei plati rate pana la final dupa care te trezesti ca tot cel care ti-a cedat contractul este proprietar!
    Aceasta modalitate este recomandata doar daca cunosti bine persoana de la care vrei sa preiei contractul!
    Avantajul tau este ca orice s-ar intampla pe parcurs( intarziere la plata ratelor,avarii ale masinii,etc.),cel care cedeaza contractul de leasing este direct raspunzator in fata firmei de leasing,urmand ca acesta sa te dea in judecata in baza contractului notarial pentru a-si recupera eventualele cheltuieli!
    Deci,poti folosi masina fara probleme,dar daca se intampla ceva,ai nevoie de acea persoana in discutiile cu firma de leasing!
    Succes!
     
  3. Radu_Galati

    Radu_Galati 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 1.9 2001
    Da.Multumesc pentru raspuns.am inteles.
    Deci sfatul tau ar fi ca,daca nu cunosc bine persoana sa nu ma bag in asa.
    Eu doream sa preiau un leasing,insa nu cunosc persoana respectiva
    Multumesc pentru raspuns.
    Nu mai preiau leasing.imi strang bani daca vreau sa imi schimb masina
    O zi buna in continuare
     
  4. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Cu placere,dar nu m-ai inteles pe deplin!
    Daca acea persoana este de acord sa-si asume riscul unei intamplari neplacute-neplata ratelor,accident,orice incident al masinii sau privitor la contractul de leasing-,poti prelua contractul fara probleme!
    Aici poti sa-l tepuiesti pe individ pentru ca orice problema apare,firma de leasing se intoarce impotriva lui si nu a ta!Dupa ce acesta rezolva cu firma de leasing,se poate indrepta pentru recuperarea prejudiciului cauzat ,pe cale civila,impotriva ta,in baza intelegerii notariale!
    Chiar si asa,acesta trebuie sa demonstreze in instanta ca aceasta intelegere notariala s-a consumat de fapt( ai intrat in posesia masinii,ai platit rate,i-ai facut intretinerea conform contractului de garantie,etc.) si tu esti cel care ai creat acele probleme,ceea ce este destul de greu daca nu ai martori si dovezi plauzibile!
    Singurul lucru de care trebuie sa te asiguri este acea mentiune din intelegerea notariala,prin care acesta se obliga ,fara alte pretentii materiale sau de alta natura(chiar asa trebuie sa scrie in contract),sa cedeze dreptul de proprietate in favoarea ta dupa terminarea contractului de leasing!

    Cred,intradevar ca aceasta este cea mai buna alegere pe criza asta din care nu mai iesim!
    Cu toate ca,masina aproape noua,cu rulaj minim,la un pret de preluare foarte bun,este tentant,dar daca,dintr-un anumit motiv,peste ceva timp nu mai poti plati ratele,ai pierdut tot,si avans si ratele achitate pana in acel moment!

    Sfatul meu-din propria experienta- este sa te gandesti bine inainte de a face acest pas!
    Succes!
     
  5. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Nu stiu de ce,dar am impresia ca din acest thread lipseste ceva...
    Daca nu ai venituri,nici o firma de leasing nu va accepta schimbarea titularului contractului!
    Mai sunt si alte posibilitati inafara preluarii contractului prin notariat,dar am senzatia ca explicatiile mele au fost sterse pentru ca nu sunt tocmai <ortodoxe>!
    Bafta!
     
  6. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    In conditiile astea nu o sa iti accepte nimeni intreg la cap preluarea unui leasing.
    Trebuie sa ai un salariu stabil si suficient de mare cat sa poti trai din el o luna intreaga dupa ce se scade acea rata din leasing. Daca dupa ce se scade rata leasing-ului din salariu tie nu iti ramane aproape nimic din salariu e absolut normal sa iti refuze preluarea leasing-ului.
    Asa ca ai trei solutii disponibile ...
    1 platesti integral masina
    2 gasesti pe cineva in familie care indeplineste conditiile pentru tine
    3 cauti alta masina mai ieftina :)
     

Distribuie pagina asta