1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Presuri mocheta sau cauciuc si mocheta interioara la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de gaby1773, 19 Sep 2008.

  1. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Salut. Am si eu o curiozitate, vreau sa imi dau seama daca este ceva general sau nu.
    As dori ca posesorii de B6 care au la dispozitie un aparat foto decent sa puna cateva poze cu mocheta din masina lor, ma intereseaza in special zona de la sofer pe langa pedale/footrest, cat si partea cu tunelul dintre scaune din spate.
    As dori ceva poze sa ma lamuresc daca acele striatii care sunt pe mocheta mea si a unui amic sunt opera celor de la spalatorie sau "asa e toate".
    Multumesc.
     
  2. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Da, "asa e". Se cunosc acele "striatii" rezultate din tesatura, insa numai din anumite unghiuri. Eu nu fac interiorul la spalatorie pentru ca nu-mi place "spoiala" lor, asa ca "n-are cum":)
    Am niste poze, nu stiu insa cat sunt de "sugestive" pentru ce vrei tu. Le pun totusi, cu toate ca nu redau neaparat mocheta, cel putin in spatele consolei la scrumiera din spate se observa ce si ce.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Noi 2013
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Mersi de poze si de lamuriri, sunt mai linistit putin.
    Maine, sau cand ai putin timp liber, te-as ruga sa faci si o poza din acelasi unghi cu cea de-a doua postata de tine acum, dar care sa prinda locul de la picioarele soferului. Sa iti spun exact, ma intereseaza mocheta din jurul footrestului (pedala de repaus), mai ales cea de pe latul acestuia. Sper ca nu cer prea mult.
    Nici eu nu obisnuiesc sa fac interiorul la spalatorie, dar masinuta nu o am de noua. Prietenul meu o curata la spalatorie, se de aceea ma batea un gand...
    Thx clubaudi :) :p
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Noi 2013
  4. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Sper ca astea sunt edificatoare

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  5. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Revin tot eu cu o noua rugaminte.
    Va rog, cei care aveti putin timp la dispozitie si un aparat foto altul decat telefonul sa ma ajuta si pe mine cu niste poze (cu blitz ca ma intereseaza in special reflexia luminii) pe cat se poate identice (din aceleasi unghiuri) ca cele atasate de mine.
    Multumesc.

    PRECIZEZ ca este vorba despre partea dreapta fata.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Iul 2015
  6. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Sincer, nu e graba mare, chiar daca rabdarea nu e una din virtutile mele.
    Eu cam sambata mai am timp si de masina, in rest sta singurica :p
    Deci oricand pozle sunt binevenite. :respekt:

    Aha, am facut putina baltoaca in partea dreapta, am reusit sa imi bag apa cu furtunu pe la filtrul de polen, dupa ce in prealabil il demontasem :) :sign_omg:
    Mocheta nu e roz, e din cauza aparatului, sau mai bine zis din cauza utilizatorului + blitzul, ca momentan fac poze pe Auto (Canon A720is) pana ma prind cum sta treaba cu Manual-ul.
    LE: Cred ca stiu ce s-a intamplat in poze. Erau setate culorile in modul "culori calde" pentru ca facusem cateva poze in exterior, si de aici cred ca nuanta de roz. Mocheta e gri/neagra.
    PS: Ce a patit masinuta ta?

    Glumind, da, vreau sa numar sa vad ca parca la mine au economisit nemtii o striatie, cel putin asa mi se pare dupa ce am calculat sinus de 1263 impartit la logaritm din "pi" patrat totul sub radical de ordinul 5, in comparatie cu alt A4. :lmfao:
    Si acum fiind serios, vreau sa vad felul in care este asezata mocheta, deoarece eu am desfacut un colt ca sa se usuce bine dupa incidentul prezentat mai sus, si mi se pare ca sta putin mai ridicata (vreau sa spun ca atunci cand apas usor cu 2-3 degete pe mijlocul "dambului" parca mocheta nu este rigida, ci se lasa 1 cm in jos). Eventual puteti sa imi si spuneti daca la voi este flexibila sau pare "lipita" de tabla. :)

    Am pus aceasta intrebare pentru ca situatia sta in felul urmator. Cumpar adeziv si o lipesc sa nu mai faca burta sau o las asa "ca asa e toate". Daca as avea ocazia sa vad alt A4 live altfel ar sta situatia, dar in lipsa, sunt bune si pozele/cuvintele.
     
    Ultima editare: 5 Noi 2008
  7. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Nerabdatorule!
    Sa stii ca la "toate e la fel". Exact unde ai marcat tu "se lasa" :( asa ca poti fi linistit. Uite si cateva poze:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Mai descoperi tu ceva.....:yes:
     
  8. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    saru`mana boierule :salute:
    Nu ma mai pune sa caut altceva, ca te pun sa iti fotografiezi fiecare coltisor al masinii si sa il pui pe forum :)
    Multumesc mult pentru amabilitate ;)
     
  9. Epic

    Epic 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.8 T quattro 2005
    fara suparare, cred ca esti cam perfectionist.. si meticulos!
    aceeasi "boala" o am si eu. sunt chiar paranoic cateodata in privinta cine stie caror sunete de prin masina, am grija poate prea mult de ea cateodata, sunt atent la orice detaliu si multe alte chestii.
    deh, daca ne iubim asa mult masinile :)
    vorbind in numele meu aici, cred ca trebuie gasit un echilibru intre grija fata de masina si utilizarea libera a acesteia, ca parca ma stresez prea tare cateodata.
    inca odata, n-o lua ca pe un repros sau cine stie ce.. doar remarc faptul ca nu sunt singurul care are asa multa grija de masina sa :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Noi 2013
  10. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Asa sunt eu cu masinile, perfectionist, atent la orice detaliu, si in principiu vreau ca masina sa fie cat mai oem si cat se poate de aprope de starea initiala cand a iesit din fabrica). Poate unii il vad ca pe un defect, dar asta sunt eu, nu sunt dispus sa ma schimb pentru unii sau altii. Si atat timp cat exista acest club minunat si colegi care sunt dispusi sa ia parte intr-o oarecare masura la nebunia mea, nu vad care este problema.
    Si eu ma stresez prea tare cateodata, mai ales cand vad cum arata drumurile de la noi. Bine ca pana in acest moment nu am parte de greierasi :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Noi 2013
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am verificat si eu la masina mea si mocheta in zona respectiva nu este lipita de podea.La fel se duce in jos daca apas pe ea.Nu cred ca este o idee buna sa o lipesti,ca poate cine stie cand mai ai nevoie sa o dai jos.Poze de calitate nu am avut cu ce sa fac,dar rezolv zilele astea.Referitor la grija pentru masina,asa sunt si eu,dar pe de alta parte sunt constient ca masina este un mijloc de transport si atat.Puteam sa aleg o masina noua la banii de care dispuneam,dar am vrut "MASINA",nu caruta si am ajuns la una Sh.si ca orice masina Sh mai are mici defecte care acum imi stau pe creier.Asta este,usor usor le rezolvam.Am vazut ca ai intrebat de covorasele de cauciuc.Cele din pozele colegilor sunt produse de Petex,la fel ca ale mele.Eu le-am cumparat de la un coleg de pe forum(nu mai stiu exact numele,dar il pot afla),au venit cam intr-o saptamana(nu le avea pe stoc+ incurcatura cu transportul),au costat 120 ron cu totul.Sunt facute dintr-un cauciuc moale,nu au absolut nici un miros urat,vin aproape perfect in masina(cel de la sofer are un luft de 3-4 mm in zona pedalei de repaus,iar cel de la pasager este putin mai scurt decat unul original),dar nu au sistem de prindere.Eu am adaptat sistemul de prindere de pe cele originale si sunt super multumit de ele.
     
    Ultima editare: 7 Noi 2008
  12. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Legat de sistemul de prindere. Eu le-am comandat (cele rotunde), au codurile:
    8E0 864 521 si 8E0 864 523. Cred ca vin pe culori (negru/gri/crem) si arata ca in pozele atasate. Sunt foarte ieftine, cred ca 3 ron un set (doua bucati care intra una in cealalta, prind intre ele covorasul) Va dati seama din poza.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Iul 2015
  13. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Momentan o sa las mocheta asa, nu o lipesc daca asa este si la celelalte A4.
    Sincer sa fiu, mi s-a parut ca ar fi fost lipita (urme de lipici) si din fabrica, dar nu pe toata suprafata ci doar acolo unde se apasa acum.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Noi 2013
  14. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Revenind a problema cu mocheta, tin sa precizez, poate nu s-a inteles:
    Eu nu vreau sa lipesc mocheta de podea (tabla) - cu toate ca si acolo pare sa fi fost lipita, dar doar mai spre mijloc nu chiar din colt - ci doar un burete care vine pe acea "oala" a rotii pe interiorul mochetei. Care a desfacut stie exact cum sta treaba. Pe langa straturile din care este alcatuita propriuzis mocheta, pe acea "oala" mai exista un burete suplimentar, destul de gros.
    Peste burete, la interior, se afla o panza alba si subtire, deci burete nu este aruncat asa acolo. Practic, acea miscare care o face mocheta la apasare este data de distanta dintre mocheta vazuta de noi la exterior si acel burete.
    Ei bine si aici era intrebarea mea: acel burete este lipit la celelalte A4 (deci nici miscarea aceea la apasare nu ar trebui sa existe) sau nu ? Din ce mi s-a raspuns eu tind sa cred ca nu, poate fi o scapare a celor de la Audi. Oricum lipirea lui nu cred ca afecteaza, dar nici lasarea lui asa nu mai afecteaza, stiind ca nu doar eu am presupusa problema.
    Deoarece acum vremea nu e chiar placuta probabil mocheta ramane pe cand se va mai incalzi (poate la primavare :p), deoarece este o "imbunatatire" nu o reparatie. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Noi 2013
  15. AudiA4S4

    AudiA4S4 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4. 2.0 ALT benzina. 2002
    Vopsirea Presurilor

    VA salut,

    Din cate am citit pe acest forum nu am gasit un subiect la "problema" pe care eu o am. Am o masina (A4 B6) cu o culoare atat pe interior cat si pe exterior mai dificila dar frumoasa (albastru ocean exterior si interior albastru inchis).... problema intervine la gasirea presurilor de culoare albastra cum le am si eu. De cumparat presuri cu aceasta culoare nu gasesc deloc. Cele pe care eu le am sunt bune...nu sunt rupte nu nimic insa din cauza trecerii timpului ele s-au decolorat de la soare de la spalari etc si nu imi place culoarea lor. INTREBAREA mea este: as putea sa le vopsesc? Dar vreau cu o vopsea rezistenta sa nu se exfolieze sau stiu eu ce.....Practic eu trebuie sa vopsesc un cauciuc care este expus la uzura.

    Multumesc si sper sa gasesc un sfat....
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Gasesti la reprezentanta, nu ai cum sa vopsesti presurile de cauciuc din cauza ca nu vor rezista, vopseaua nu adera pe cauciuc, mai ales la conditiile de utilizare de zi cu zi sau la spalare.

    8E1 061 225 E 92S - set presuri fata albastru maritim
    8E1 061 226 E 92S - set presuri spate albastru maritim

    Codurile sunt pentru presuri din material textil, de cauciuc nu am gasit decat negru satin, negru si grey.
     
    Ultima editare: 6 Iul 2015
  17. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Daca iti doresti cu adevarat acele presuri eu zic sa le comanzi pe codul lor de original.

    Poti citi codul pe spate ficarui covoras. Cu acele coduri te duci la orice magazin de piese auto si faci comanda.
    Bineinteles poti incerca si la reprezentanta.

    Varianta cu vopsitul, nu mi se pare una viabila ;)
     
  18. AudiA4S4

    AudiA4S4 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4. 2.0 ALT benzina. 2002
    Mersi mult audi66. Caut din cauciuc. Poti sa-mi dai cod si pentru cele negre ? Mersi.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Iul 2015
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    O sa scriu aici codurile pentru negru si negru-satin mai pe seara, sper ca nu te grabesti. Bafta.
     
  20. AudiA4S4

    AudiA4S4 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4. 2.0 ALT benzina. 2002
    Ok astept nu-i problema ms
     

Distribuie pagina asta