1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Problema la senzorul de la capota motor

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de X, 24 Ian 2009.

  1. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Salutare, am remarcat de ceva timp, ca pe ecranul de la comp de bord nu imi indica atuci cand am ridicata capota motorului.Cea de la portbagaj functioneaza.Am decuplat mufa de langa yala capotei, am incercat sa o curat, dar nimic.Nu stiu unde nu face contact si nu-mi dau seama care ar fi cauza - nu am nici o pierdere de curent. Aveti idee ce as putea face? Precizez, masina este un A6 C5
     
  2. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    E posibil ca acel microswich de la capota sa se fii blocat pe pozitia inchis , adica daca deschizi capota comp de bord nu stie ca e deschisa deoarece swich-ul e blocat
    Eu am un A3 dar sincer nu m-am uitat daca face figura asta , chear am sa ma uit astazi:) incearca sa scoti mufa de la inchizatoare si vezi ce se intampla , e posibil sa se atinga firele undeva (scurtcircuitate)
     
  3. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Ciudata situatia...

    Mufa acum e scoasa, dar nu schiteaza nimic nici cand misti de fire sau umblii la mufa.Cum adica este blocata pe inchis? Din cate stiu atunci cand o decuplezi ar trebui pe bord sa apara ca fiind deschisa.Oare exista reglaj pt ea din Vag Com?
     
  4. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Niciodata nu m`am gandit sa ridic si eu capota si sa vad ce imi indica computerul ... pt usi si portbagaj stiu ca iti arata dar pt capota nu stiam ... azi o sa verific si eu ... ! masina mea e din 2oo3 ...
     
  5. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    daca ai ecranul mic, ca si mine nu iti afiseaza.
    asa e si la mine si am mai intrebat si alti membri si e tot la fel.
    probabil ca e pregatita daca ai ecran mare cu computer de bord sa afiseze
     
  6. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Unde e o dorinta,exista o cale

    Stef, am calculator mic, dar daca exista mufa acolo si daca e poza cu masina pe computerul masinii, trebuie sa ne arate cand e ridicata...nu se poate altfel.Ar fi trist rau de tot sa fie cum zici, pt ca o data ca ar fi o mufa pusa aiurea si al doilea pt ca ar exista pe computer ceva ce nu functioneaza. Am sa ma interesez si la electricianul meu, precis o rezolvam. Astept in continuare mesajele voastre si multumesc celor care au postat aici;)
     
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Doar ce am fost cu masina si am uitat sa ma uit ... Pai si eu tot ecran mic am ... adik .. cel din bord .. nu am altu` ...

    Ies mai incolo si ma uit ... si o sa postez .. :)
     
  8. Cata-CMC-

    Cata-CMC- 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDi BRE Multitronic 140 CP 2007, Opel Astra H 1,7 CDTI EcoFlex 110 CP 2009
    Nici mie nu imi arata pe comp de bord daca am capota ridicata... Si eu am tot A6 C5 cu ecran mare .... cine stie de la ce este :) daca afla cineva sa posteze ;)

    S`auzim numai de bine :respekt:
     
  9. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    eu am lucrat la vw audi acum 7-8 ani si de acolo ma conectam cu un fir la alarma , acuma nu stiu ec sa zic , alarmele se montau in general pe vw bora , golf si passat si cam atata am prins in 2 ani
    Alta functie nu stiu , oricum nu cred ca e pus degeaba acolo , ceva tre sa fie :)
     
  10. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    E bine ca nu numai eu ma confrunt cu asta

    O sa o rezolvam baieti, trebuie un pic de timp...:readit:
     
  11. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Deci mie nu imi arata pe computer ... prietena mea are un a4 8e din 2005 si ii arata ... acum ca am aflat ca trebuie sa atentioneze ... si mie nu imi atentioneaza ... MA OFTIC !! :)
     
  12. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    pe 8 e are computer de bord ( din maneta de la stergatoare)
    eu cel putin nu am si sunt convins ca nu afiseaza capota
     
  13. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Deci 8e`ul prietenei mele nu are butoane la stergator .. in bord ii arata usile deschise si cat mai merge cu motorina din rezervor . In schimb a mea are butoane la stergator ... si nu imi arata .. :( e posibil sa fie si la mine senzoru defect ... sau ramas pe blocat asa cum sa scris pe`aici !
     
  14. Cata-CMC-

    Cata-CMC- 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDi BRE Multitronic 140 CP 2007, Opel Astra H 1,7 CDTI EcoFlex 110 CP 2009
    Poate prietena ta are comenzi pe volan? posibil sa aiba comenzile de la comp de bord de pe volan... eu am vazut asa la un WV Tiguan.
    Si eu la A6`le meu am butoanele pe stergator... app cum ai display`u dintre vitezometru si turometru? Mic sau mare?

    S`auzim numai de bine :respekt:
     
  15. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Deci prietena mea nu are comenzi pe volan si nici pe stergator .. doar cati km mai poate rula cu motorina din rezeror ii apare pe bord .. atat.. nimic mai mult ...
    ecranul meu nu stiu sa iti spun de care este pt ca nu stiu cum arata ala mare .. si nici cum arata ala mic .. :) e destul de mare ... nu stiu ce sa zic ..
     
  16. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    display mare prima poza si mic a 2-a
    nu e obligatoriu ca cel mare sa fie color
     
  17. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Nu am nici ca prima ... dar nici ca a 2 a ... :)

    nu e cu display color cum e prima .. e mai mult ca a 2 a poza .. dar mult mai mare ... o sa postez o poza mai pe seara ...
     
    Dubat Adrian apreciază asta.
  18. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    pai am zis ca nu e obligatoriu sa fie color.
    e de pe un model mai nou
    uite am mai gasit o poza
     
  19. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    asa este da .. de`fapt asa arata si masina mea ... numai ca volanu e pe stanga si am cutie manuala .. si nu am comenzi pe volan ...
     
  20. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Masina ta are display-ul ca cel din poza(adica display mare)? Si inteleg ca aceeasi culoare si tapiserie de piele?:)
     

Distribuie pagina asta