1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Procedura inmatriculare - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de aba19, 13 Sep 2007.

  1. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    Nu e nevoie sa te deplasezi pt contract pana in SV daca esti si vinzi in CJ,faci contract v/c unde vrei,iei un contract la tine ptr a te radia fiscal la tine in localitate si ii trimiti cumparatorului certificatul fiscal si fisa de inmatriculare stampilata. Nu uita sa treci instrainarea in certificatul masinii.Mai mult nu poti face.
     
  2. Leonardd 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDi
    Audi A3

    Buna , ma sunt nou pe acest forum , imi cer mi de scuze daca nu postez unde trebuie dar am nevoie foarte mare de o parere urgenta ! Ieri 28.09.2014 am cumparat un Audi A3 2.0 Tdi 2006 anul fabricatiei , am mers sa il iau cu platforma pentru ca nu avea numere zoll. Cand am ajuns acolo vanzatorul mi-a spus ca inca nu are actele masinii , pentru ca sunt la un prieten care-i aduce contractele cu radieri pentru inca alte 3 masini din Germania si daca vreau sa mergem la un notar sa facem un contract de vanzare cumparare , ne-am inteles ca imi trimite azi actele masinii prin Curier. In contractul facut de notar scrie ca am primit actele masinii ( mare greseala ) , ceea ce stiu sigur e ca masina nu are cum sa fie furata deoarece am contractul de vanzare-cumparare facut , copia dupa buletinul omului. Ce ar trebui sa fac daca omul ma amana in legatura cu actele masinii ? Am facut o mare prostie , cred.:wacko: Am nevoie de parerile voastre urgent. Va multumesc mult.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu trebuia sa cumperi sub nici o forma masina in conditiile specificate de catre vanzator. Trebuia sa te interesezi si/sau sa mergi cu cineva care a mai vandut-cumparat masini importate. Va trebui sa-l dai in judecata daca nu iti inmaneaza toate actele necesare pentru inmatriculare.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu cumperi un bun fara acte atata timp cat tu depinzi de actele alea si ca sa scoti numere privizorii. Eu ii spuneam vanzatorului sa ma caute cand vinde masina, momentan are un fier de schrot.
     
  5. alex75

    alex75 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2010
    Locație:
    HERMESKEIL
    Masina:
    audi a4, 1,9 TDI, 90 cp, an 2000
    salut

    ieri am aghizitionat un audi a3 in germania, avand in vedere la locuiesc aici am inscris-o cu numere de D, am platiti asigurare tot ce trebuie....
    toate bune pana aici....acum vine intrebarea de 1000 de puncte:)

    stie cineva cum imi iau de la rca precum ca nu am avut incidente in tara si ca nu am folosit rca-ul....(daca am aceasca hartie asigurarea de aici scade cu 55%)
     
  6. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Te adresezi societatii de asigurarare unde ai ultima RCA facuta.
     
  7. Leonardd 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDi
    Am rezolvat , chiar in ziua cand am postat omul m-a sunat sa ne intalnim sa imi dea actele personal. Totul ok pana acum , o conduc de 2 saptamani cu nr. rosii , masina trage zic eu chiar bine . O duc la Audi pentru o diagnoza si sper sa nu imi spuna baietii nimic urat si grav. Va salut si mersi de feedback
     
  8. Neamtzu_ 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.8t 2003
    un sfat urgent!

    Salut,
    Stiu ca cer multe si poate nu e topicul potrivit,dar sunt membru nou si nu am nici timp acum,deci cu scuzele de rigoare v-a intreb si astept un raspuns astazi sau maine !
    Luni voi merge sa cumpar o masina din alt judet.Masina este in partaj a unui cuplu(necasatorit cu acte).Acestia nu sunt proprietar pe carte ,au doar contract de v-c cu fostul detinator al masinii,care la randul sau nu era in cartea masinii ci avea contract de v-c de la proprietarul initial ,care este si in cartea masinii.Acest cuplu are madina trecuta la impozit la ei si ei sunt cei care il platesc.Au scos deja fiscalul ambii di au actele masinii in regula fiind inmatriculata de ani de zile in Ro. In afara de talon,fiscalul celor doi(cuplu) si contract de v-c dintre ei si precedentul detinator al masinii ar mai trebui si altceva ? Trebuie sa merg sa caut toti ceilalti fosti proprietari sau detinatori de contract de v-c,imi trebuie fiscalul lor,imi mai trebuie altceva in afara de ce am enumerat mai sus plus contract de v-c intre cuplu si mine? Precizez ca eu voi trece masina pe numele meu in talon,voi schimba numerele cu unele de Buc,practic voi fii al doilea proprietar pe cartea masinii.
    Orice sfat/sugestie/informatie este binevenita.
    Multumedc anticipat!

    P.S. Scuzati gramatica dar telefonul meu nu este tocmai nou :D
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai uitat de taxa.
    Daca nu stii respectiv nu ai o adeverinta ANAF recenta, poti considera ca taxa nu e platita.

    Fiscal iti trebuie de la propritarul actual insa pentru ca pe carte e si un alt fost proprietar, cel mai corect ar fi sa amani plecarea de luni si sa treci inainte pe la primaria din sectorul tau si sa te interesezi daca trebuie sa iei fiscal si de la cel de pe carte.
    Daca te arunci cu capul inainte, s-ar putea sa regreti.
     
  10. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Avand contract de partaj, sigur nu este platita taxa de mediu (altfel ce sens avea contractul, acesta era o cale de a ocoli plata taxei).
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Atentie, masina ESTE in partaj pentru impartirea bunurilor in caz de divort, asadar exista posibilitatea ca ei sa nu aibe drept de vanzare decat cu acordul ambelor parti respectiv cu al instantei.
    Partajul de taxa era altceva si oricum acu nu mai e valabil. Insa daca sunt 2 pers propritari si sunt pe impartit de bunuri s-ar putea sa te complici.
     
  12. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta este inceputul si de mult trebuiau sa faca asta.
     
  14. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    ma ajutati cu un sfat?as dori sa cumpar un a5 care este inmatriculat pe firma din RO.
    cum statul a pus accent pe acest lucru,as dori sa stiu cum o pot cumpara ca eu sa nu am neplaceri ulterioare?
    eu ma gindeam ca vinzatorul sa sa cumpere masina de la firma si apoi el sa mi-o vinda mie ca persoana fizica?ce spuneti?
     
  15. alien_h2001

    alien_h2001 Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A6,2010, 2.7 TDI,CANA,190CP
    Firma care vinde masina o sa iti faca o factura pe numele tau(persoana fizica) cu TVA.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In plus trebuie sa-ti dea un Certificat Fiscal si Fisa de Inmatriculare completata cu datele vanzatorului si cumparatorului si pusa stampila in dreptul vanzatorului pe fisa de inmatriculare. Asta este tot ce ai nevoie din partea firmei. Nu este nevoie ca firma sa vanda masina unei alte persoane si acea persoana sa-ti vanda tie masina.
    In aceasta arie este un topic cu toate documentele de care ai nevoie pentru inmatricularea unui autoturism.
     
  17. adysim2007 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2014
    Locație:
    ilfov
    Masina:
    audi a6 3.0 2005
    salut. am cumparat pe 12 noiembrie 2014 o masina de la un intermediar,mi-a inmanat adeverinta anaf pe numele proprietarului dupa carte scoasa pe 27 oct 2014 fiscalul ,contractele,masina fiind inmatriculata de ultimul proprietar pe 31 mar 2014.am mers la primarie am luat-o in evidenta,la rar am scos certificatul de autenticitate si astazi am mers la anaf cu actele si dovada de la anaf din judetul neamt pe numele vechiului proprietar si surpriza ...celor de la Ilfov nu le apare in baza de date ca fiind platita vreo taxa si nici ca a fost restituita.

    Ce este de facut?
    cum a putut sa inmatriculeze masina in mar 2014 fara sa aibă taxa platita si sa mai scoata si dovada anaf in octombrie?
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Celor de la Ilfov de unde? De la ANAF?
    De ce ai mers la ANAF daca aveai dovada deja?

    Celor de la Ilfov de unde? De la biroul de inmatriculari?
    In cazul asta, la verificarea lor reiese ca adeverinta emisa de ANAF Neamt nu corespunde cu numarul si datele din sistem... pe scurt adeverinta e contrafacuta.

    Totusi, nu se potriveste: daca ultimul proprietar din carte este proprietar din 2014 clar are taxa platita si nerecuperata. Eu cred ca cine a verificat, a verificat facebook-ul, pe scurt a gresit cand a verificat.
    S-ar putea sa trebuiasca sa mai depui si tu dosar la ANAF Ilfov ca sa iti elibereze o noua adeverinta pe numele tau si seria de sasiu aferenta.

    Oricum, ca o nota personala, deasta nu recomand achizitia unei masini cu taxa discutabil platita. Exista riscul sa platesti de 2 ori taxa, o data inclusa in pretul achizitiei si a doua oara la inmatriculare sau la revanzare cand trebuie sa lasi din pret.
     
  19. carceanu

    carceanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    voluntari
    Masina:
    Pauza, momentan...
    Sau a fost inmatriculata pe " naspa "
    Urat moment, preseaza putin acel " intermediar " poate afli mai multe.
    Daca nu rezolvi nimic lasa-mi pe pm nr. de telefon si te pun in legatura cu cineva caruia i se deschide usa la finante Ilfov...poate o cauta mai temeinic
     
  20. lpopa93 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2014
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI, 2000
    Vreau sa cumpar un S4 B6 sau B7, mai exista acciza pentru motoarele de peste 3000cmc?
     

Distribuie pagina asta