1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Procedura inmatriculare - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de aba19, 13 Sep 2007.

1. Bandog

Bandog 1st Gear Member

Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 CAHA 2009
    Iata ca azi s-a confirmat pe jumatate "aberatia" pe care mi-a spus-o prietenul meu. Mai exact aflat in fata ghiseului am vrut sa predau numerele (i le-am intins) si am spus ca vreau preferentiale si mi s-a spus: "Pentru preferentiale asteptati sa va vina certificatul, apoi mergeti la ghiseul 6 si cereti preferentiale."
    Am fost intrebat daca fostul prorpietar si-a rezervat numerele, la care am raspuns ca NU si iar mi s-a spus ca trebuie sa astept certificatul pentru ca atat timp cat sunt din acelasi judet numerele raman pe masina.
    Am intrebat daca mai trebuie sa fac programare sau sa completez ceva pentru schimbarea numerelor si mi s-a spus NU.
    Acum eu am niste nelemaruri care nu am mai apucat sa le lamuresc la ghiseu.
    1 In certificatul nou si in CIV va aparea numarul actual (al fostului proprietar).
    2 Voi plati iar taxa de certificat si iar voi circula cu dovada?
    3 Voi fi trecut de doua ori in CIV, dar cu numere diferite?

WTF?0
    Asta se intampla la Inmatriculari Iasi. Este corect? S-a schimbat procedura sau ceva?
    Serios sunt doar eu in situatia asta? Din aprilie am asteptat ziua aceasta si iata ce surpriza minunata... (pentru cei care nu stiu, la Iasi trebuie sa iti faci programare cu 3-4 luni inainte)

2. z1daru

z1daru Silver Member

Locație:
    PLOIEȘTI
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI - (CANA) 2009 & A4 B6 - (AVF) 2004
    Va salut!

Eu sunt programat pe 28 Martie pentru inmatricularea A6-ului. In proportie de 99 % am vandut cealalta masina din familie si as dori sa ii pastrez numerele de inmatriculare. Daca eu fac contractul de vanzare - cumparare astazi, 14 Martie si merg la Politie sa achit taxa aceea de 30 lei pentru rezervare numere, eu pe 28 imi pot inmatricula A6-le cu acele numere sau trebuie neaparat sa treaca 30 de zile?

Multumesc!

3. audi11wst

audi11wst Silver Member

Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A4 Allroad / CAHA / 2010 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Poti folosi numerele pe care le rezervi abia după ce mașina pe care sunt acum va fi inmatriculata cu alte numere de către noul proprietar.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

z1daru apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca cel care a cumparat vechea masina cu vechile numere rezervate de tine nu o inmatriculeaza cu alte numere tu nu poti inmatricula masina ta cu vechile numere.

Nu trebuie sa treaca o perioada de timp de la rezervarea numerelor. O poti inmatricula si maine dar in conditia mentionata de mine si audi11wst.

z1daru apreciază asta.
  5. z1daru

z1daru Silver Member

Locație:
    PLOIEȘTI
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI - (CANA) 2009 & A4 B6 - (AVF) 2004
    Multumesc! Am gasit acum loc la inmatriculare pentru el pe 27 Martie, deci inaintea mea cu o zi. Zi faina!

Distribuie pagina asta