1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Proiectoare ceata bara fata la A3 8P - inlocuire becuri - montare proiectoare

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Tarzy_toy21, 8 Oct 2015.

  1. Tarzy_toy21 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2015
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    A3 2.0d 2004
    Aveti vreo schema la instalatia de ceata fata pentru A3 8P ? Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Oct 2015
  2. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Era pe undeva o schema de demontare proiectoare la A3. O caut de bezmetic de vreo juma' de ora si nu o gasesc ... Are cineva idee ?
    Vreau sa dau proiectoarele jos sa le infoliez, dar nu stiu exact pe unde sunt clemele si suruburile vietii.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Era greu ... :))

     
  4. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    :)) Nu am mai asteptat raspuns si m-am dus in garaj la masina. Am zis ca nu poate sa fie mare inginerie, si nici nu e. Grilele proiectoarelor au cate 2 fante in care introduci o surubelnita mare dreapta, ca sa sara din niste cleme. Apoi tragi de ele cu incredere si ies afara.
    Proiectoarele se tin in 3 suruburi torx de 20, dupa care scoti mufa si voila!
    Eu doar le-am infoliat, nu am schimbat becurile pentru ca sunt bune. Galben inchis este folia, si arata super bine.
     
  5. miky.a

    miky.a 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a3 2.0 tdi 140 hp
    salutare colegi, vreau sa imi pun si eu la masina lumini de ceata si nu stiu cum se procedeaza.... mentionez ca masina nu e pregatita pentru asa ceva si eu momentan in afara de proiectoare si comutatorul de lumini nu stiu exact ce trebuie luat .

    Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi sau o schema de montaj. Ma gandeam sa cumpar de la dezmembrari tot cablajul si etc ar fi o idee buna ? merci anticipat
     
  6. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Cablaj, grila proiectoare cu decupaj, comutator de lumini si proiectoarele in sine. Nu stiu 100% daca e nevoie de codare cu vcds.
     
  7. gsi_master 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A3 2.0 2004
    Ma poate ajuta cineva cu o schema a blocului de lumini sau a calculatorului care comanda luminile ? Poate a mai schimbat cineva butonul de la lumini si stie unde se leaga din calculatorul de lumini proiectoarele fata si ce trebuie programat cu vcds-ul. Am montat direct butonul mai nou cu functie auto si imi tine faza scurta aprinsa pe contact si nu mai functioneaza functia de pozitie ( functia auto nu ma intereseaza in mod special, nu am luat si senzorul de lumini ). Multumesc.
     
  8. zengy

    zengy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Cisnadie
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Salutare, m-am gandit ca e nevoie de resuscitarea acestui topic, avand foarte multe vizualizari dar putine informatii!

    Exista kit cablaj complet de retrofit plug & play pentru proiectoare ceata audi a3 8p :

    https://www.kufatec.com/en/all-prod...or-audi-a3-8p-8p-sport-33787-1?number=33787-2

    Am reusit sa pun mana pe ghidul de instalare sper ca va fi apreciat de catre cei pasionati de operatiune curata si in sistem DIY.
    Sunt pe punctul de a-l achizitiona pentru ca cine mi le-a montat (electrician auto) nu a intrat prin calculatorul de lumini chiar daca masina suporta functia de proiectoare ceata fata, astfel ca nu vad in computerul de bord daca mi se arde vreun halogen de la proiectoare si asta nu prea imi place.

    Poate cineva confirma ca se poate folosi cu incredere acel ghid si ca se poata activa proiectorul in computerul de bord dupa cum scrie acolo ?

    Mai este nevoie oare de o alta siguranta sau e suficient daca trag firtul de la pinul 10 (Pinul 10) in calculatorul de lumini ?

    Multumesc.
     
  9. zengy

    zengy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Cisnadie
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Am facut instalarea exact ca in ghidul de la kufatec a iesit de nota 10, totul e in regula, trebuie vrerificat doar ca BCM-ul e compatibil, scrie in ghid tot ce trebuie, va fi ca de fabrica garantat !
     

Distribuie pagina asta