1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Propunere - schimbare a regulamentului pentru sectiunea Publicitate

Discuție în 'Pareri, sugestii, observatii' creată de cristi_, 18 Noi 2008.

  1. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Probabil ca nu au vrut sa se incurce cu gestionarea unor venituri. Aceste venituri nu trebuie sa fie neaparat in bani. Pot sa "cumpere" un fel de puncte cu anumite produse si servicii oferite gratuit unor membri ai clubului din orasul de resedinta al vanzatorului. Sa ma explic: daca eu FIRMA vreau sa public publicitate o luna pe site-ul vostru ofer cu titlu gratuit produse sau servicii in valoare de x sute de lei. In perioada x -y noiembrie fac echilibrari jante gratuit la 15 membri ai clubului selectati in ordinea inscrierii lor pe o lista descisa in forum sau fac 50 stikere clubaudi si le impart la o intalnire a clubului sau etc etc. Sunt multe variante de a face asta fara sa-si bata capul vreodata un admin cu gestionarea banilor deoarece acestia nu vor exista. Am vazut in repetate randuri intrebarea"CUM sa ne promovam site-ul? " exista un singur raspuns: PRIN NOI!
    voi aveti idee ce valva face o astfel de actiune in orasul respectiv? nu numai ca se lauda membrii cu ce au primit dar si sutele de persoane care aud despre aceasta actiune in oras si acel service care a oferit-o sau magazinul respectiv. Club Audi va ajunge popular doar atunci cind va deveni Atragator. pina atunci ......nu va iesi din tipar ....ca sa nu zic altfel. E o idee , poate nu cea mai buna dar e mai buna decat nimic.
     
    Ultima editare: 13 Noi 2011
  2. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    O propunere pentru imbunatatirea sectiunii "Publicitate"
    Vanzari piese si accesorii auto
    - Furnizorii de piese, persoanele juridice sa aibe topicurile “sticky”, pentru ca este foarte greu in marea de anunturi sa-I gasesti pe “baietii cu piesele”.Asa cum citeam si mai sus la user-ul Niwi, cei care vor sa beneficieze de topicul "sticky" sa aibe reduceri pentru membrii forumului sau sa fie impusa o anumita "taxa" simbolica. (Ramanand in top, clar are un privilegiu si este considerata reclama). Evident ca nu trebuie facuta o regula din asta, decat daca si cei care au o afacere in sensul asta doresc sa fie mereu acolo sus.
    - De luat in considerare si conditiile, sugestiile postate de Niwi
    Vanzari/Cumparari Jante si Anvelope - nu are nevoie de o de descriere
    Dezmembrari Audi / Cumparari piese auto sh
    – Este utila pentru ca foarte multi useri pun intrebari despre o anumita piesa in anunturile cu dezmembrari, astfel ca sunt mereu in top iar anunturile individuale dispar foarte repede de pe prima pagina, iar in ultima perioada anunturile cu dezmembrari s-au inmultit considerabil.
    - Aici pot deschide topicuri noi DOAR cei care dezmembreaza autoturisme marca Audi sau cei care vor sa cumpere o anumita piesa, un anumit accesoriu second-hand, uzat, folosit etc.

    Cam asa ar arata sectiunea PUBLICITATE:

    Vanzari Audi
    Cumparari Audi
    Vanzari piese si accesorii auto
    Vanzari/Cumparari Jante si Anvelope
    Dezmembrari Audi / Cumparari piese sh
    Servicii din domeniul auto
    Donatii


    sau

    Vanzari Audi
    Cumparari Audi
    Vanzari/Cumparari piese,jante,accesorii auto

    - Vanzari Piese si Accesorii auto
    - Jante si Anvelope
    - Dezmembrari Audi / Cumparari piese auto si accesorii sh
    Servicii din domeniul auto
    Donatii


    In acest fel toate sectiunile vor fi “fresh” cu anunturi de o saptamana care vor ramane in top. Stiu ca ar trebui din partea moderatorilor depusa o munca titanica, dar noi doar propunem. Sloganul unei beri pe care o imbuteliez adaptata “Cheia e la voi” :)
     
  3. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    Parere, sugestie, observatie pt. sectiunea Publicitate
    Topicurile tehnice raman si se rasfoiesc, este ok, doar ca topicurile cu anunturi de publicitate "expira" fiindca se vinde masina sau piesa, s-a gatat de dezmembrat, etc.
    Threadurile pe care nu se dicuta la zi, sau care nu sunt actualizate cu "UP", ar trebui sterse, fiindca sunt multe si incurca la cautari.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    S-a modificat regulamentul in acest sens referitor la publicitate.
    Userul care a deschis un topic in aria de publicitate si nu a mai dat UP sau nu a mai raspuns in topicul deschis de el in cel mult 2 luni de la deschiderea topicului, acel topic se sterge fara explicatii.
     
  5. selcosmin

    selcosmin 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2009
    Locație:
    Berca, Buzau
    Masina:
    Audi 80, 2,0i tip ABK, 116 CP, 1993
    ar fi bine de adaugat si o sectiune numai cu dezmembrari, sunt foarte multe topicuri cu diverse... care iti face grea cautarea.multumesc
     
  6. prototype

    prototype 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2012
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    -
    As avea cateva precizari in legatura cu modul de postare a unui anunt aici pe forum:

    - sa se posteze toate detaliile despre modelul masinii si motorizarea din titlul topicului; adica "Vand A4 B6 1.9 TDI, AVF/AWX, Sedan/Avant". Nu gen "Vand A4". Pentru ca unul ca mine sau altul care cauta o masina sa nu piarda timpul intrand intr-un topic unde ulterior nu e ceea ce-l intereseaza.

    - obligatoriu poze odata cu postarea anuntului, poze inserate prin link de pe un site anume, cum ar fi photobucket, google, etc.., nu prin atasare, ca sa se vada si atunci cand nu esti logat pe forum.

    Zic ca-s de bun simt lucrurile astea...
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iul 2012
  7. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Nu putem impune membrilor sa ataseze fotografii anexate unor terte site-uri atat timp cat aici au posibilitatea de upload. In general anunturile se adreseaza membrilor forumului.

    Cat despre titlu, aici din nou nu se poate impune. Tine doar de cat de mult doreste cel in cauza sa isi vanda produsul. Se stie ca un produs cu o descriere buna se vinde mai usor.
     
  8. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    Salutare tuturor. Vin cu o propunere desi nu stiu cat de agreata o sa fie... Se poate crea in aria de publicitate o sectiune numita "non-auto" sau devenim un talcioc ?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se creaza nimic in aria de publicitate, in afara de ceea ce este acum. S-a mai discutat asta. Bafta
     
  10. MTM

    MTM 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9TDI
    parca ar merge cateva categorii noi la aria publicitate -
    Dezmembrari Audi (categorie unde sa fie doar topicurile cu dezmembrari auto)
    Vanzari/cumparari piese OEM/AM (categorie in care sa vanda toti care au piese noi sau s/h inlocuitoare ale piesei originale de pe masina)
    Vanzari/cumparari piese si accesorii tuning (strict accesorii sau piese destinate modificarilor .... inclusiv xenoane leduri si alte dracii de genu)

    parca nu ar mai fi o nebunie sa cauti printre anunturile amestecate ... doar o parere
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    MTM s-a mai discutat asta si momentan ramane structurata in acest fel aria de publicitate. Userii si la ora actuala confunda topicurile din aria de publicitate si scriu aiurea (implicit ne dau de lucru cu mutarile topicurilor, etc.). Si asa nu exista suficient timp sa gestionam topicurile din aria de publicitate pe langa ce mai este de facut pe forum.

    Mesajul tau l-am mutat in topicul potrivit. Bafta
     
    Ultima editare: 13 Feb 2015
  12. octavian pascu 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI,2003
    Daca tot a venit vorba de publicitate,hai sa-mi dau si eu cu parerea.
    Nu ar fi mai bine sa fie separata aria de publicitate de restul discutiilor?
    Spun asta pentru ca atunci cand dau"mesaje noi' 80% din ce apare e publicitate. As vrea ca atunci cand vreau sa citesc mesajele noi sa apara doar discutiile despre masinile noastre.Atunci cand vreau sa accesez aria de publicitate sa am "buton" separat in pagina de start a forumului. Cred ca o sa ne fie mai usor in acest mod. E parerea mea si nu trebuie sa fiti toti de acord cu ea.Ideea nu e a mea si nu este noua,am vazut-o pe alt forum si mi-a placut,din cate imi aduc aminte si aici s-a mai discutat dar nu stiu ce s-a intamplat.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    S-a mai discutat si administratorii forumului au hotarat sa ramana asa cum este acum adica sa fie vizibila in comun cu celelalte arii.
    Intradevar pe alte forumuri aria de publicitate nu este vizibila decat la accesarea in mod expres a acelei arii.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 13 Feb 2015
  14. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Eu sustin ideea de a fi separata publicitatea
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si eu.
     
  16. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    De acord si eu.
    Vom propune,dezbatem si vedem ce va iesi.
     
    Ultima editare: 5 Aug 2013
  17. nkady

    nkady 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 avant 1.8Tq BFB 163HP 2003
    As dori sa vin si eu cu niste propuneri pentru aria publicitate:
    -obligatoriu poze reale la piesele SH ce sunt scoase la vanzare (minim una) si o posibilitate de contact gen telefon sau email.
    Sunt persoane care au piese la vanzare, le scrii pe forum fie prin postreply sau private si nu primesti nici un raspuns inapoi cu zilele.
    Si la fel mi se pare utila, obligatoriu actualizarea anuntului in cazul unei vanzari a unei piese dintr-un set mai mare, o fi faza cu 2 luni de inactivitate dar e stresanta treaba sa vezi un anunt, contactezi vanzatorul si primesti mesajul " a da s-a dat de mult"
    Sper sa nu fi suparat pe cineva.
     
  18. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Salut, in regulament este specificat faptul ca pozele ce insotesc anuntul trebuie sa fie reale, cine nu respecta va avea anuntul sters. La fel nu ii putem obliga sa prezinte poze ale pieselor, este in interesul vanzatorului sa le puna, cine pune are sanse mai mari de vanzare, cine nu...nu.

    Intradevar nu exista obligativitatea de a lasa o alta modalitate de contact in afara forummului, lucru pe care il voi propune catre Admini.

    Cat despre actualizarea anuntului, cei interesati sa vanda isi dau interesul si anunta orice, chiar si atunci cand o piesa s-a vandut sau nu mai este disponibila, din pacate nu putem obliga pe nimeni la asa ceva si nici nu se poate controla asa ceva.

    Ramane de vazut cu partea de contact, si vom anunta.
    Multumim pentru sugestii.
     
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Propunere pentru sectiunea vanzari Audi.

    Salut.

    Cred ca ar fi util ca vanzatori de masini pe forum sa fie sfatuiti sa foloseasca in descrierea masinii un PR-code decoder cum este acesta: http://prsearch.planetvag.com/. Modul de utilizare al acestuia si cateva explicatii utile se gasesc aici: http://www.vaglinks.com/Docs/Misc/Audi_PR_Codes.pdf

    Acesta nu implica neaparat publicarea VIN-ului, ci doar completarea aceslui tabel sau macar o poza a stiker-ului din portbagaj ori cel aplicat pe cartea service.

    In acest fel se reduc din polemicile si disputele de pe forum cu privire la dotarile masinilor puse la vanzare. Probleme aparute din neconcordanta descrierii versus pozele afisate ale masinii de vanzare.

    Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Noi 2013
  20. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    Buna ziua,
    Propun ca , cei care pun anunturile de vanzare sa specifice FOARTE CLAR daca pentru masina in speta s-a platit sau nu / respectiv recuperat sau nu vreo taxa de timbru, fie de el de mediu sau de poluare.
    In felul acesta dispar discutiile inutile si polemicile referitoare la pretul cerut.
     

Distribuie pagina asta