1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Punte spate la Audi A6 C5 - inlocuire - demontare - montare

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Razzvann, 23 Feb 2011.

  1. Razzvann 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 AVANT 2004, 2.5 TDI, cod motor BDG, 163 cp
    Am patit-o rau astazi. Am vrut sa parchez masina langa un spatiu verde une este o bordura mai inalta (cca.60-70 cm impropriu spus bordura) si cand am virat dreapta, am lovit puternic cu roata din spate dreapta. Practic am virat mai mult decat era necesar spre dreapta si am lovit coltul bordurii iar primul impact a fost cu roata din spate apoi usor am sters si cu roata din fata dreapta. Am taiat cauciucul din spate. Surpiza dupa ce am pus rezerva, am constatat ca am volanul deviat cu 10-15 grade fata de normal cand merg in linie drepta (culmea e ca mergea dreapta masina). Am dus-o in service si i-am refacut geometria pe fata (m-am gandit ca din soc sa dereglat directia). Cand am plecat si mai nasol...... mi se parea ca serpuieste si trebuia sa corectez directia din volan.

    Cred ca am deplasata puntea pe spate, iar corectand acum din geometria facuta pentru partea din fata nu s-a intamplat altceva decat sa dezechilibreze si mai rau convergenta rotilor.

    Banuiesc ca singura solutie pana la urma va fi sa schimb puntea spate. Are idee cineva cam cat costa una noua ?

    Cum pot sa stiu ca nu este altceva....nu stiu ex. suportii pe care este prinsa ? Se poate verifica asta inainte ???

    please help me....
     
    Ultima editare: 23 Feb 2011
  2. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    daca era ceva probleme trebuia sa iti apara pe calculator cand ai facut unghiul de fuga.
     
  3. Razzvann 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 AVANT 2004, 2.5 TDI, cod motor BDG, 163 cp
    Am scapat mai usor decat am crezut, a fost doar o bieleta pe partea dreapta care se strambase. A fost schimbata, reglata geometria pe fata din nou si am rezolvat problema.
     
  4. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    bieleta vroiam sa iti zic si eu .. dar un moderator mi-a dat ban si am crezut ca nu ma mai pot loga dar mi-a dat pe un topic nu pe toate ...
    Asta e ii multumesc pe aceasta cale .. din tot sufletul este un coleg de nota 10+
     
  5. Razzvann 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 AVANT 2004, 2.5 TDI, cod motor BDG, 163 cp
    :( n-am scapat inca....

    am acelasi mers serpuit (fuge spatele si trebuie sa corectez din volan). Nu va spun ce "placere" este sa mergi pe zapada si polei asa, fuge de spate in toate directiile. In fine am dus-o intr-un alt service - de Audi de data asta si...mi-au spus ca din lovitura s-ar fi dus si rulmentul dreapta spate si ca este vizibila si roata deplasata. Asa ca, deocamdata astept sa-l schimb si pe ala si-om mai vedea.

    Va tin la curent, poate invata si altii din patania mea.
     
  6. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Da... mai cunsc pe cineva care a avut probema similara cu rulmetul pe spate dar ma rog la el .. nu a fost de la o busitura ..
    La tester ti-a dat ceva eroare ?
     
  7. Razzvann 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 AVANT 2004, 2.5 TDI, cod motor BDG, 163 cp
    nici nu au mai pus-o pe tester era vizibil stramba roata din spate...sper sa scap doar cu rulmentul...sa nu fie si fuzeta sau...si mai rau toata puntea ....
     
  8. argatu_petrus 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2008
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    audi 100, 2.0 benzina, 1993
    Am lovit si eu o bordura in lateral cu roata spate si s-a strambat roata. Concluzia: fuzeta indoita. Deci, trebuie sa inlocuiesc fuzeta. Sa verifici si fuzeta pe spate.
     
  9. Razzvann 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 AVANT 2004, 2.5 TDI, cod motor BDG, 163 cp
    A fost puntea spate pana la urma.
     
  10. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    cat te-a costat "toata operatiunea"-schimbarea puntii de pe spate?
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Mar 2011
  11. Razzvann 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 AVANT 2004, 2.5 TDI, cod motor BDG, 163 cp
    approx.5,000 RON (punte noua de origine + rulment dreapta+ geometrie + manopera si alte cateva maruntisuri). Ffff. scump, dar asta e......
    Una peste alta a iesit ok,plus ca acum parca este alta masina, au disparut multe zgomote pe care le aveam inainte pe spate....
     
  12. al3xpuma

    al3xpuma 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2012
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    AFB 2500 6v 1999
    Am patito si eu in seara asta o faza similara dar nu a fost inpactu asa de dur sa zic roata nu e afectata cu nimic de cat ca e vizibil stranba, cum te uiti la roata spre exterior din fata roti (pe spate dreapta),trage mereu dreapta de spate din cauza roti, maine o sai schimb fuzeta sa vad daca e de la ea, sper ca sa fie de la fuzeta

    masina mea este sedan nu avant sunt puntile la fel sau difera de la sedan la avant.

    Din cate stiu eu de la un inpact care lam avut eu si lam simtit nu se stranba asa punte dupa spate ca nu e facuta din lego, acum sa vad maine ce fac o sa tin la curent si problema mea :bye:
     
  13. al3xpuma

    al3xpuma 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2012
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    AFB 2500 6v 1999
    Incep foarte prost acest post, am aflat astazi cand am schimbaat fuzeta ca puntea e stranba masina merge devitata rau pe strada, astazi am luat de la un prieten punte de spate si maine o montez deci problema cea mare, masina foarte grea si inpactu a provocat deviera punti :crying:
     
  14. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    data viitoare fii mai atent cu "cerculetele" daca nu stapanesti la perfectie masina, ca te costa :) dupa cum simti prea bine pe propria piele
    oricum, cand vezi cu ochiul liber ca roata-i stramba nu mai ai ce sa mai speri ca ai afectat doar fuzeta sau doar vreun brat, e clar stramba si puntea si nu-ti mai iese geometria cum trebuie pana nu o schimbi
     
  15. Vlad CMV

    Vlad CMV 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C5 1,9 TDI AVF 2002
    Va salut baieti, am avut acum ceva timp un incident cu masina,a intrat un nene de BG in partea stanga spate, iar acum roata e vizibil stramba, iar volanul cam 5-10 grade . Ideea de care vreau sa scap este daca pot scapa doar cu puntea schimbata? Sau ar putea deplasa si prinderea puntii adica sasiul.Tin sa cred ca e destul de zdravan a6 le... Multumesc anticipat! Zi buna sa aveti!
     
  16. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Salutare,
    Stie cineva daca puntea spate cu tot ce inseamna ea, se potriveste de la A6 C5 Avant la A6 C5 Sedan sau invers ?
     

Distribuie pagina asta