1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Radiere autovehicul inmatriculat in Romania dar care este / se afla pe teritoriul altei tari

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de hirjonel, 20 Oct 2017.

  1. hirjonel

    hirjonel 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2016
    Locație:
    Uk London
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2004 WAUZZZ4F85N076976
    Salut. Cand am venit in Anglia acum trei ani am venit cu masina din romania. De doi ani nu mai circul cu ea si as vrea sa o dau la fier vechi pe aici pe undeva. Problema e ca aici cand o predau nu imi da nici un act la mână. Cum pot sa fac eu dovada sau cum pot să o radiez în țară?

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Doar daca imputernicesti pe cineva in Romania sa se ocupe de procedura scoaterii din circulatie. Trebuie sa mearga cineva la D.R.P.C.I.V. unde este inmatriculata masina (de unde ai scos numerele de circulatie) si sa intrebe acolo ce acte trebuie pentru a fi scoasa din circulatie in conditiile in care masina nu se mai afla pe teritoriul Romaniei. Cu acele acte si cu procura vei scoate masina de la impozitul care il platesti la D.I.T.L. / Primarie si din evidenta Politiei / Institutia prefectului mai bine zis. Cand o duci la casare acolo in Anglia, trebuie sa-ti dea o hartie precum ca auto cu seria de sasiu si culoare ... a fost predata spre casare. Nu se poate sa nu-ti dea. Alta solutie nu ai.
     
  3. hirjonel

    hirjonel 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2016
    Locație:
    Uk London
    Masina:
    A6 3.0 TDI 2004 WAUZZZ4F85N076976
    Am intrebat in romania si acolo imi cere o dovadă că am casat mașina. Din ce stiu aici vine iti ia mașina din fața casei. În cel mai fericit caz face o factură de mâna precum ca ai predat mașina la ei. Nici vorbă de ștampile și ce mai cer prin tara.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poate fi orice dovada data de cei care caseaza masina chiar si fara stampila. Sa iti treaca seria de sasiu / VIN Number, marca autoturismului si culoarea.
    Chiar si fara stampila este suficient pentru ca tu o sa fi obligat sa traduci la un traducator autorizat si automat devine hartie oficiala in relatia cu autoritatile acea hartie pentru radierea / scoatere definitiva din evidente de unde ti-am mentionat anterior.
    Sa iti dea o hartie cu antet cat un A4 nu doar un billetel cu 2 randuri. Cere o hartie cu antet de la firma lor si cu datele mentionate de mine.
    Spune-le ca ai nevoie in Romania, pentru ca asa este procedura si sunt convins ca vei gasi intelegere.
    Dupa cum pui intrebarile "nu prea le ai cu hartogaria" si te depasesc anumite proceduri. In locul tau as lua legatura cu un avocat aici in Romania si sigur te va rezolva destul de ieftin si repede.
     
    Ultima editare: 20 Oct 2017

Distribuie pagina asta