1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Recomandare si variante Service auto - Mecanica - Electrica si Diagnoza in Bucuresti

Discuție în 'Service' creată de cvp, 29 Oct 2007.

  1. popescu niculae

    popescu niculae 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2016
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    audi a 6- 20-BLB - 2005
    Din pacate nu avem noi in Alexandria un asemenea mecanic dotat si priceput in AC. Multumesc dl Cristi ca m-a indrumat si am reusit sa gasesc asemenea mecanici super pregatiti in problemele AC si Clima. Recomand cu multa caldura, lucrarea la masina mea, facuta in prezenta mea, m-a impresionat mai ales ca acum Clima functioneaza ca noua.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    AudiFannn, boresque și moroenius apreciază asta.
  3. cojo29 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 2.0TDI 2012
    Salutari,
    O indrumare pentru un bleeding de ABS (A3 8P)? Pana acum pe unde am fost mi s-a sugerat direct schimbarea de pompa ABS, iar cand am mentionat de aceasta procedura au strans din umeri.
    Mersi.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru problema ta apelezi la cine are diagnoza auto deoarece ce vrei/doresti sa face cu VCDS-ul. NU trebuie sa apelezi la mecanici pentru ca NU mecanicii fac ce vrei tu. Trebuia sa stii asta deja. Exista colegi in Bucuresti care te pot ajuta si ii gasesti in aria de prestari servicii
     
    cojo29 apreciază asta.
  5. RaydenA6

    RaydenA6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 190CP C7 2017
    Salutare,
    As vrea sa fac schimbul de ulei si filtre dar in reprezentantele grupului VAG este foarte scump. Imi puteti recomanda un service va rog ?
    Care ar fi un pret corect actual pentru revizie ? Merci
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este irelevant care este pretul corect.

    Pentru mine este 100€, pentru un service este 200€.

    Dar, eu nu am de platit chirie, angajati, taxe, facturi, etc.
     
    vladliviu85 și cata181 apreciază asta.
  7. Allin_B 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0TDI
    Va salut,
    As vrea sa ii rog pe cei care au intampinat probleme cu pompa de AdBlue sau cu sistemul de AdBlue la Audi A6 C7 2.0TDI, 190 cp din 2015 (am vazut ca sunt cativa pe acest forum) daca imi pot recomanda un service unde sa fi rezolvat aceasta problema in mod profesionist, in zona Bucuresti (reprezentanta / privat).

    Va multumesc anticipat.
     
  8. vladi87

    vladi87 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 TDI, 2010, CANA & A6 3.0 TDI Quattro 272 hp 2016
    Salutare,
    Am si eu probleme cu incalzirea stationara. Recomandati pe cineva care se ocupa cu reparatii/diagnoza de felul asta in Bucuresti ? Multumesc
     
  9. JohnnyV

    JohnnyV 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2020
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI quattro 2014
    Salutare,

    Am rugamintea ca cineva, daca se poate si cunoaste, sa-mi recomande un service bun si de calitate pentru reparatia unui sistem A/C pentru masina din profil (Audi A4 B8 Facelift 2014, 2.0 TDI quattro).
    Am fost la domnul Costel @Audi4ever ieri, tot respectul pentru faptul ca a incercat sa ma ajute, insa problema este mult mai mare si am nevoie sa merg la un service dedicat A/C auto.
    In mare, masina da aer rece intr-o zona si aer cald in cealalta zona, iar in spate rece mai tot timpul (nu conteaza daca este comutat A/C-ul sau nu).
    Concluzia domnului Costel a fost ca este o problema mecanica, se aude ceva mecanic, de parca scapa o clapeta, nu sta cum trebuie, care nu s-a putut rezolva prin demontarea torpedoului si verificarea motoraselor sau altor componente din zona respectiva.

    Va multumesc frumos.
     
  10. George_TGC

    George_TGC 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2018
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 177CP 2013
    Buna ziua,
    Va rog sa ma ajutați cu o recomandare pentru service reparație cutie viteze, in cazul meu multitronic (cvt). Multumesc.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @George_TGC NU exista ce cauti tu aici in Bucuresti si nici in Romania, din pacate. Cunosc multi reparatori pentru cutie automata dar niciunul NU respecta procedurile si nu isi respecta munca cu toate ca au procedurile, manualele, sculele si SDV-urile necesare uni reparatii in bune conditii si de buna calitate. Cumpara o cutie SH de la o masina ce are putini km (asta se vede imediat daca mecanicul care o demonteaza si o monteaza stie ce, cum si unde sa verifice). Bafta.
     
  12. George_TGC

    George_TGC 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2018
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 177CP 2013
    Salut Cristi. Vreau sa fiu mai optimist si sa rezolv cutia actuala. Am găsit un service in Crangasi.
    Dar, nu exclud soluția ta. Ma apuc sa cercetez, sa văd dacă pot sa găsesc ceva bun sh.
    Cutia încă rezista, nu are erori. La plecarea in rampa au apărut problemele. Asta imi da puțin timp sa găsesc o cutie buna.
    Multumesc
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @George_TGC Service-ul ala din Crangasi din incinta fostei fabrici Grand Metal este praf si pulbere.

    Mi-am adus aminte ca totusi mai exista speranta pe lumea asta (in privinta reparatiilor si intretinerii) pentru mizeriile astea de cutii automate montate pe toate marcile auto fabricate vreodata. :)
    Pentru orice fel de reparatie pentru cutia automata, in special pentru grupul VAG, mergi aici: https://www.facebook.com/reviziecutiebuftea.
    Exista un telefon in link, pe facebook. Eu nu am si nu o sa am niciodata pagina facebook (urasc mizeria aia de facebook).
    Il cauti pe Adrian (el se ocupa de acel service si el face reparatiile) si ii spui ca te-am trimis eu. Bafta.


    Pentru sisteme AC, adica reparatii sisteme AC la masini in Bucuresti mergi la Cristian in cartierul 23 August - Sector 3. Telefon contact: 0722 285 019.
    Iti da el adresa unde sa te duci. Il suni si ii spui ca te-am trimis eu.
    Omul este un profesionist pentru sistemele AC Auto (repara sisteme AC pentru cam toate marcile auto dar in special pentru grupul VAG). Bafta.
     
    George_TGC apreciază asta.
  14. JohnnyV

    JohnnyV 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2020
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI quattro 2014
    Te salut Cristi,

    Mersi frumos pentru sfat, dar a trebuit sa fac research singur, sa intreb prin toate partile. Nu puteam sa mai stau fara sa rezolv. Intr-un final am ajuns la cei de la https://www.facebook.com/autott.ro/, in Bucuresti. Aeroterma din bord era varza, a trebuit inlocuita. Bord demontat complet, etc. Totul a decurs perfect, fara erori dupa, iar acum nu mai am nicio problema. Ii recomand cu incredere pe baieti, am mai fost si cu chestii mai mici, dupa.
     
  15. Jh84 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2023
    Locație:
    Voluntari
    Masina:
    A7 3.0 tdi 245CP 2013
    Salutare,
    Imi poate recomanda cineva, pentru un Audi Q5, un service sau unde sa schimb garnitura chiulasa (sa faca/sau sa se ocupe sa duca la planat). Asta banuiesc eu ca e problema pentru presiunea in vas expansiune pe baza unui test CO2. Poate a mai facut cineva operatia asta. Ma intereseaza daca ati facut aceasta reparatie, cat a costat si cat a durat ?

    L.E.:

    Am citit ceva review-uri bune despre cei de la ROBNEC, a avut cineva experiente cu ei ? Merci.
     
  16. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    Salutare tuturor! Din păcate am întâmpinat o problema cu mașina din semnătura, fiind departe de casa, dar aproape de București. După aprox. 600km de condus, in mers, a început sa pâlpâie becul de bujii si am rămas fara putere (cred ca a intrat in limp mode). Am reușit sa mă târâi pana la București, unde am si lăsat mașina. Înainte sa ajung s-a aprins si martorul check engine. Precizez ca mașina am mai pățit asa in ultimul an jumătate, am dus-o la service si am schimbat diverse de-a lungul timpului (egr, recondiționat pompa ulei + multe altele totalizând aprox 3500€). In ultimele 6 luni nu s-a mai manifestat asa si am crezut ca am scăpat de problema. La ce service din Bucuresti recomandati sa fie dusa masina?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru problema ta NU se merge deocamdata la service ci la cineva care face diagnoza. Dupa ce faci diagnoza se merge la service daca cel care face diagnoza si se presupune ca este un profesionist in electrica NU iti poate remedia problema deoarece tine de mecanica ce se constata.
    Adica trebuie luata legatura cu un electrician auto profesionist, nu un agarici. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.

    Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul
    care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut.

    NU trebuia sa scrii aici ci trebuia sa citesti direct in aria pentru prestari servicii si sa vezi cine te poate ajuta direct cu o diagnoza si/sau sa citesti in topicul pentru ajutor gratuit din aria Anunturi Importante.
     
  18. iulian_79

    iulian_79 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2015
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    audi a4 b8,versiune ACJCAF1
    Va salut,
    Știe cineva un service care poate schimba racordul flexibil al eșapamentului în București ?
     

Distribuie pagina asta