1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reconditionare - Inlocuire - Vopsire - Piele volan - frana mana - nuca - fusta schimbator - butoane

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de micu, 16 Iul 2007.

  1. tzantzar

    tzantzar 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI 180cp Quattro
    De ce nu incerci sa iti vopsesti in culoarea masini ornamentele pe care le ai ? Sigur e mult mai ieftin si cred ca da si bine ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iul 2013
  2. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Pai si interiorul e tot negru. Ce contrast ar mai fi ? Nu mi se pare o idee buna !! :crying:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iul 2013
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    La targul de tuning am vazut ceva de genul. Uite ca nu imi mai aduc aminte cum se numeau cei ce aduceau ornamente si alte chestii de genul. Intrebase prietenul meu pt un golf si costau undeva la 400 de euro ceea ce imi pare enorm de mult!!
    Am ras si am plecat nu am mai luat cartea de vizita.:rolleyes:
     
  4. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    asta e firma care aduce asa ceva www.ZZtuning.ro... am luat eu cartea de vizita. Intradevar sunt f scumpe aceste elemente de carbon dar parerea mea ca merita.
     
  5. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    merita in ideea ca te duci la curse sau o tii pentru vreun circuit dar pe strada sa pui carbon mi se pare o ineptie. mai vine si o proasta de incepatoare si iti trage una si ramai cu carbonu in buzunar si nici nu te despagubeste nimeni
     
  6. negative4all 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2008
    Locație:
    bucuresti
    Reconditionare butoane uzate interior - vopsire cu negru butoane plastic - metode diverse de reconditionare

    Scuze anticipat daca am gresit ceva sau cum am postata....SUNT NOU.....am si eu o problema cam mare...! Am un a6 model nou din 2006 si la o spalatorie baiatul care facea interiorul mi-a sters din greseala 3 butoane de la climatronic...acum butoanele sunt jumatate albe si jumatate negre iar seara sunt un dezastru...!!CUM POT SA LE REPAR SAU SA LE SCHIMB!!! ajutorrrrrrrrr!!!MULTUMESC!
     
  7. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    din pacate odata exfoliate nu prea mai ai ce sa le faci. ar trebui sa intrebi in primul rand la reprezentanta daac iti pot aduce butoanele doar desi sunt putin sceptic si s-ar putea sa trebuiasca tot modulul de comanda. o alta varianta ar fi de la o masina avariata dar cred ca este destul de greu la ceva asa nou. ai putea sa le cojesti de tot si sa le vopsesti tu sau chiar cu un marker permanent dar nu ar arata stralucit. ai putea sa incerci in cadrul autovit in cladirea noua de pe mijloc nu la tarabe la magazin in partea stanga a cladirii e un magazin de dezmembrari care lucreaza inclusiv pe comanda. poate ai bafta si te ajuta ei.
     
  8. BogdanA4 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Spune=mi te rog unde ai gasit "butoane" pt. cheie.... Multumesc anticipat.
     
  9. _me_eu_moi_

    _me_eu_moi_ 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Quattro
    Markerul nu-i bun , se vede urat ...

    la fel si la mine :crying:
    nu am avut nicio zgarietura nimic si m-am apucat eu ca tampitu' sa curat bordu' (solutie pt bod !:rolleyes:) si l-am cutatat bine :crying: ca acum se vede mai mult alb decat era si mai ales noaptea cand am luminile aprinse

    dar sincer eu " m-am obisnuit " :) totusi daca gasiti o solutie ,relativ ieftina si buna mai lasati si voi un mesaj ,ceva ca poate poate o rezolvam si noi
     
  10. R3ptile

    R3ptile 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 2.0 TDI BLB 2005
    Salutare!

    La curatarea bordului sa nu folositi nici o solutie (chimicale), numai o carpa umezita cu apa si atat. Sunt foarte bune stergatoarele ala de bucatarie umezita cu apa.

    Mare grija cu ambi pur ca dizolva vopseaua cauciucata! Mai bine iau unu cu 2-3 lei tip omv sau mol si o agat pe suportul de carkit
     
    Ultima editare: 10 Apr 2008
  11. _me_eu_moi_

    _me_eu_moi_ 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Quattro
    Aspiratorul e cea mai buna carpa :P

    Asta numai daca nu am facut-o pana acum, dar cum majoritatea au comis-o si ne-am invatat minte, sigur nu mai repetam greseala.

    Nu mai folosti nimic carpe, bureti, lavete, etc. .. ci doar aspiratorul cu peria de suprafete fine si o sa arate super bine, dar mai ales curat. Pentru luciu silicon si gata. cu bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  12. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Cel mai bine e sa stergi cu piele de caprioara umeda, fara nici o solutie. Eu asa fac, o umezesc doar in apa si se sterge impecabil, nu lasa urme deloc, ramane oglinda sticla de bord!
     
    Ultima editare: 11 Apr 2008
  13. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Asa imi fac si mie cei de la spalatorie ... :) si dupa asta aplica un silicon "mat" de la Sonax care e super bun, ai vazut cum arata masina mea .... :p
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
    Nicolaegr76 apreciază asta.
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Da, e fain si eu dau cu silicon dar mai rar. Cand dau atuncea dau peste tot si plasticu de pe scaune, praguri, bordu, tot ca sa-i dau luciu, dar cam de 2-3 ori pe an in rest sters simplu si e suficient.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  15. R3ptile

    R3ptile 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 2.0 TDI BLB 2005
    cristi231077 Nu stiu cum e siliconul mat dar celalat arata urat rau de tot pe bord si consola ... cand vad ca luceste tot, am o senzatie de: masina ieftina "imbunatatita" cu luciu ...

    In afara de prag si plasticul de pe scaune nu as pune silicon deloc, dar si acolo numai ala mat, 2 motive: 1-anti luciu, 2-nu cred ca face bine vopselei cauciucate!

    Numai bine!
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  16. R3ptile

    R3ptile 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 2.0 TDI BLB 2005
    Asa este, cea mai buna solutie, fara chimicale!
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    La Sonax exista o solutuie pentru curatat bordul dupa care il lasa mat nu lucios si chicios:)
    O recomand cu caldura. Cat despre pielea de caprioara e foarte buna dar trebuie bine curatata:yes:
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  18. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Tocmai aici e "smecheria", daca pot sa zic asa, cu siliconul asta mat, dupa ce il aplici nu se mai vede deloc, doar ca plasticul pe care ai dat arata ca si cand ar fi nou.
     
  19. bluey 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI
    Mie butoanele mi s-au cojit din alt motiv.
    Inainte sa o cumpar masina mea a fost a unei femei 40000km.
    Pot sa jur ca datorita unghiilor mi s-a cojit butonul de - de la clima si butonul de inchidere a usilor.S-a mai cojit si plasticul din jurul brichetei.
    se pot vopsi butoanele si semnele se fac cu banda adeziva (autocolant) la plotter
    dupa vopsire se curata banda adeziva si ramane alb doar unde a fost semnul.
    Este doar o idee, nu dati cu parul :D
     
  20. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    :) nici vorba. Am vazut multe masini "cojite" asa din cauza proprietareselor. Dar sincer si mie mi se intampla cateodata sa ating cu unghia butonul de la geam, lumini etc (nu ca as avea unghii:)) dar se intampla si din pacate la noi asta lasa semne.
     

Distribuie pagina asta