1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reconditionare - Inlocuire - Vopsire - Piele volan - frana mana - nuca - fusta schimbator - butoane

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de micu, 16 Iul 2007.

  1. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Da...arata chiar bine..si pretul este chiar oka...il sun.

    Merci mult!:)
     
  2. sylvius 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A8 3.7 V8 Quattro TT6
    Nu stiti pe careva in zona Aradului sau a Timisorii?
    Ca si eu as fi curios ...
     
  3. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    eu nu am aceasta problema. dar ma cam obsedeaza. pana acum singura idee pe care o am implica folosirea de folie transparenta cu efect mat de la ORACAL/ORAFOL. cu asa ceva mi-am protejat telefonul si sunt super multumit, are rezistenta mecanica foarte buna. singura chestie este ca daca o sa vreau sa o dau jos sigur se va lua cu tot cu vopseaua originala.
    o alta idee ar fi sa imi fac poze la scara 1:1 acum pe care sa le plotez pe acelasi tip de folie doar ca de data asta neagra mat pentru cand va fi nevoie de ele.
    sincer si eu asi vrea sa imi schimb carcasa la cheie... arata tare uzata.
     
  4. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Decat poze 1:1 si tot felul de lucru SF, eu va recomand volksman, aka volksparts.ro . Va aduce orice maruntis din interior (asta pe langa piese si tot ce trebuie), la preturi mult mai mici decat la reprezentanta. Si eu ma pregatesc de o "investitie" de asta, m-am interesat de preturi si enumar cateva aici:
    -comutator faruri: 300 RON
    -buton ESP: 75 RON
    -buton acc. geam el. pasager: 80 RON

    Oricum mie mi se pare o solutie f buna inlocuirea elementelor uzata, macar stii ca te mai tin 100000 km si arata ca la inceput... :yes:
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  5. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Rezultatele au fost ok, nu perfecte dar ok. Au ramas si cateva bule de care mai multi mi-au zis ca se vor duce in cateva zile, dupa ce masina sta o vreme in soare. Recunosc ca nu mica mi-a fost mirarea cand chiar asa a fost, au mai ramas f putine. Poze :)
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iul 2013
  6. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    A iesit decent, daca nu puneai ultimele poze, puteam spune chiar bine, insa parerea mea e ca intr-un Audi (sau masina mai noua, cu cateva pretentii) nu se preteaza folia pe elementele interioare. Stiu ca schimbarea tuturor ornamentelor costa mult, si cred ca totusi aceasta e o solutie de compromis buna, daca iti doresti neaparat asa ceva.

    Ice, ai cam terminat proiectul inceput cu masinuta, arata foarte bine, sper ca nu urmeaza acelasi tipar, adica postarea la rubrica vanzari... :think::blow:

    PS; Inca o data ma declar surprins de felul in care se pastreaza interiorul la unele masini, cu referire la vopseaua cauciucata de pe diferite elemente. Nu stiu cu ce dracu umbla unii pe maini cand se suie in masina, da am vazut multe masini relativ noi (A4 B6) DISTRUSE in interior. Si la mine, comutatorul de lumin, butonul de ESP (probabil ii placeau senzatiile), si butoanele de pe la geamuri au urme de uzura.

    Poate sunt offtopic, dar e vorba tot de "ornamente" prin interior (vezi attach). :motz::motz::motz: Cred ca va imaginati cum aratau zonele mai "sensibile"
     
    Ultima editare: 29 Iul 2008
  7. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    @Ice_2k
    din ce se vede in poze eu se pare ca a iesit f. bine. la prima vedere nu se observa ca ar fi folie.

    @gaby1773
    incredibil ce se vede in poza aia :blink:
    cand vrei sa cumperi o masina SH si vezi asa ceva cred ca iti poti face o idee despre cum (nu) a fost intretinuta masina...
     
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Preturile nu mi se par mici deloc. 80 ron pentru un buton mi se pare exagerat de mult! Cat despre comutatorul de faruri, l-as schimba doar in cazul in care s-ar defecta, in rest nu as da aproape 100 de euro! E doar o parere.
     
  9. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    si eu mi-am imbracat volanul la tipul din craiova...mi-a adus piele identica cu bordul si ata am ales-o neagra...l-am imbracat anul trecut mi-a luat 150 de ron parca :)
     
  10. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    eu as fi curios de mansonul de la schimbator. l-ati schimbat careva? era mai demult un tip care facea si le trimitea prin curier...
     
  11. blajinu' 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI
    Goose Sal'tare,

    Asta inseazmna ca ai scos volanul. Ti-as fi recunoscator daca mi-ai explica pasii. Stiu ca nu-i mare filozofie, dar mi-e teama sa nu-mi pocneasca in fata air-bagul. Care-i clenciul? :think:Multumesc anticipat.

    Sa ai bafta
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2011
  12. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    blajinu' salut...nu trebuie sa scoti volanul...vine cu pielea direct pregatita pentru volan si o coase pe volan
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2011
  13. blajinu' 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI
    Sal'tare,
    Multumesc, am rezolvat-o deja :icon_thumright:.

    Sa ai bafta
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2011
  14. punk4life92

    punk4life92 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2008
    Locație:
    alba
    Masina:
    audi a6 quattro 2.5 tdi v6 180 cp
    salut

    referitor la consola pt faruri am gasit p e-bay la pretul de 89,99$.nush c sa zic da erau noi.succes shi numai bine
     
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Si pe mine ma cam doare faptul ca vopseaua de pe butoane se exfoliaza si incerc pe cat posibil sa schimb tot ce este uzat.Momentan am schimbat butonul de la geamul pasagerului(80 ron),plasticele de pe manere(110 ron fata stanga dreapta)si urmeaz butonul ESP care are vopseaua umflata pe el(cred ca de nefolosit),dar nu stiu cum se demonteaza.Daca e sa schimb tot,mai imi trebuie 2 butoane geamuri+comutator sofer,bloc lumini,panou climatronic,radio cd,manere usi spate,aproape tot interiorul este afectat de aceasta vopsea nenorocita de 2 lei.Oare ce am pus acum nou va arata la fel in scurt timp.Citisem ca la b7 s-au rezolvat problemele,ma gandesc ca au gasit o solutie pentru vopseaua minune.
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Dupa schimbarea plasticelor de la manere am constatat ca cele vechi nu sunt aceeasi culoare cu cele noi,desi comandasem identice.Arata ca si cum n-ar fi acoperite cu vopseaua aceea cauciucata.Am incercat sa indepartez stratul de vopsea de pe cele vechi spalandu-le cu apa si detergent,iar in portiunea spalata vopseaua s-a deschis la culoare,ajungand la culoarea celor noi si dupa uscare era mult mai tare(nu se mai curata cu unghia asa usor cum se curata pe portiunea nespalata).In opinia mea acea vopsea de umfla de la siliconul aplicat pe ea,dar si de la grasimea de pe maini,transpiratie,una alta.Cred ca solutia este sa le degresam cumva periodic si scapam de probleme.O sa incerc varianta asta.
     
  17. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Catalin Sa inteleg ca cele noi nu sunt vopsite? Sau cel putin vopseaua nu mai are acelasi feeling la atingere?
    Asta am dedus eu, tinand cont ca nu am vazut diferente la consistenta vopselei intre masina mea (2002) si un B7 din 2007 din targ, ambele netratate cu niciun fel de degrasant si nici cu silicon.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  18. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Am curatat de vopsea cauciucata 2 elemente - urmeaza revopsirea lor

    Dragii mei, am trecut la fapte si am curatat vopseaua cauciucata de pe comutatorul de faruri si capacul de la coloana de directie - Are cineva idee de daca exista vopsea cauciucata de culoare gri deschis si negru mat? Si doresc sa stiu daca trebuie dat cu vreo substanta inainte de a vopsi plasticul. Multumesc anticipat, astept parerile voastre.
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Initial am crezut ca nu sunt vopsite,datorita diferentei de culoare si a senzatiei diferite la atingere.Am incercat sa zgarai cu unghia o portiune de pe spatele manerului si nu se ia nimic.Dupa ce le-am demontat pe cele vechi,am vazut ca si la ele spatele se prezinta la fel,vopseaua nu se cojeste,in schimb cea de pe fata se lua cu unghia usor de tot.Le-am curatat cu apa si detergent pe cele vechi si cum am zis,vopseaua a ajuns la culoarea celor noi si este mult mai tare.Deci nu cred ca cele noi sunt vopsite altfel sau sunt mai rezistente.Manerele noi sunt fabricate in 2005(asa scrie pe spatele lor),poate mai recent s-a schimbat ceva in metoda de vopsire,dar asta e,nu puteam sa comand manere fabricate in 2007(mi-au trimis ce au avut pe stock).Acum astept sa vad cum se manifesta vopseaua si cum am observat ca isi schimba culoarea,le degresez.Exeleron cum vei proceda cu semnele care trebuie sa ramana nevopsite?Sau il faci pe tot negru?Banuiesc ca se pot schimba ledurile,dar oricat de bine ai lucra tu,nu va iesi ca din fabrica.Am vopsit si eu partial un buton de geam electric(mai butin bucatica cu semnul)si a iesit acceptabil,dar tot imi sta pe creier.
     
  20. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    eu am luat acel kit de vopsire de care va spuneam. dar inca nu l-am testat. poate o vom face la intalnire ca am stabilit ca vin.
    are 3 componente: un primer, efectul de piele si lacul de deasupra.
    singura problema este ca difera nuanta si e un pic mai lucios, cel putin din ce am vazut la prima vedere. dar cred ca pot sa il matuiesc, chimic sau mecanic dupa vopsire... vom vedea
     

Distribuie pagina asta