1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reconditionare - Inlocuire - Vopsire - Piele volan - frana mana - nuca - fusta schimbator - butoane

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de micu, 16 Iul 2007.

  1. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Adevarat....

    Catalin m-am gandit si la asta, dar oricum n-am ce pierde - daca nu iese cum vreau, il cumpar si gata. Ideea e ca am descoperit o firma care face vopsitorie fina si se ocupa si cu traznai d-astea.Am sa incerc, si daca merge, scap mai ieftin;)
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  2. bluey 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI
    Este posibil sa se exfolieze datorita produselor de curatat bordul????
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Este foarte posibil, depinde de ce contine respectiva solutie. Stiu cazuri in care in urma stergerii interiorului la spalatorie s-a lasat cu urme destul de urate.
    Exfoliatul se mai produce din cauza zgarieturilor minore care cu timpul se extind sau pur si simplu din cauza lipsei de elasticitate a vopselei, care face bule sub ea. Din ce stiu la modelele 2005-2007 cel putin la A4 a fost remediata aceasta ultima problema.
     
  4. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Intrebare

    Stie cineva unde pot gasi vopsea cauciucata pentru suprafete de plastic de culoare gri(relativ deschisa) ??? Am cautat azi pe unde am stiut...n-am gasit nimic.Poate stie cineva un loc, chiar daca e in alt oras.Multumesc anticipat
     
  5. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Si asta este una din cauze. Iti recomand sa stergi bordul fara nici o solutie, doar cu o bucata de piele umeda (caprioara cel mai bine), sterge perfect fara urme si nu lasa nici un miros.
     
  6. bluey 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI
    Deja e prea tarziu :D
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Imi pare rau, oricum pe viitor asa sa faci, pielea de caprioara face minuni, la fel si dupa un spalat exterior, daca stergi cu piele nu o sa vezi nici o urma pe masina!
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Masina mea o cunosc de la primul km(a apartinut unei rude)si stiu cu siguranta ca nu a fost spalata in interior la nici o spalatorie,ci doar acasa,iar de silicon nici vorba.Cu toate astea s-au exfoliat manerele de la usi,butoanele de la geamuri,butonul de ESP,plus alte urme usoare pe butoanele de la player si climatronic.Eu tot asa sterg interiorul cu piele de caprioara si am mai schimbat una alta de cand o am.
     
  9. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    gaby1773 Ai dreptate, la B7, cel putin comutatorul de lumini si butoanele deschidere geamuri sunt mai rezistente, nu au o vopsea asa cauciucata...
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  10. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    A iesit grozav de bine, de altfel arta si precizie - iata si poze, eu sunt foarte incantat de cum arata Oricum, a durat o groaza, a fost multa munca si mult timp investit,dar a meritat.Arata superb
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  11. merlin_b

    merlin_b 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti, Moreni DB
    Masina:
    A6 3.0 TDI quattro 2005
    Reconditionare butoane uzate interior - vopsire cu negru butoane plastic - metode diverse de reconditionare

    Ma intereseaza foarte mult reparatia la butoanele de climatronic si la cel de lumini.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Oct 2012
  12. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Intrebare

    A iesit foarte bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  13. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  14. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    help

    unde se poate gasi acel spray cu vopsea cauciucata? as avea si eu nevoie de unul negru mat si unul gri
     
  15. ciprianrpp 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 - B6
    super tare.
     
  16. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    in legatura cu butoanele de climatronic.... a fost un prieten de al meu cu masina(un a4 b6) la reprezentanta aici in craiova sa ii schimbe aia elementele uzate din interior...i-au pus capacul de la cotiera nou(daca stie cineva codul de la el sa mi-l zica si mie, presupun ca este cod si pentru capacul de la cotiera daca i-au schimbat numai capacul desi ei au zis ca au schimbat cotiera), i-au schimbat butoanele auto de la climatronic si butoanele de la geamuri....nu stiam ca se pot schimba butoanele de la climatronic:uhm:
     
  17. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Heeeei, stai asa....

    Esti sigur ca faza cu butoanele si capacul de cotiera e adevarata? As vrea si eu acelasi lucru!!! Daca stii cumva la ce reprezentanta s-a intamplat si cum se pot comanda separat as fi fost si eu interesat:) Eu cand am fost la reprezentanta mi-au spus ca nu se poate schimba decat climatronicul cu totul si ca nu se merita pt ca este 3300Ron - fara exagerare,atat mi-au spus.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  18. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    jony este sigura informatia? da-ne si noua mai multe detalii, si mi-e mi-ar trebui capacul de la cotiera si niste butoane, ar mai fi si doua butoane de la audi chorus.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2012
  19. panti

    panti Silver Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    audia3 1.9 TDI ALH,seat toledo 1.9 TDI
    noi cu modelele vechi(clasice)nu avem problemele astea
     
  20. tiberiuss

    tiberiuss 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    Audi A6
    te costa 250 de ron unul nou. lam schimbat si eu ...
     

Distribuie pagina asta