1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

RED Audi A4 B6 2004 1.9 TDI AVF

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexPTB, 14 Dec 2017.

  1. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Iar baietii buni cu dezmembrari cereau de la 150 ron, grila care n-are cum sa fie ca una noua niciodata.
    Sa inteleg ca ai montat garniturile pe grila si totul a fost ok, iar cand ai montat grila pe masina, datorita garniturilor nu se centrau iesirile/cele care misca stergatoarele?
    Sau nu puteai sa montezi bratul datorita faptului ca lovea in garniture?
     
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Lovea bratul in garnitura, in acel guler care vine aproape “mulat” pe tija pe care se fixeaza bratul. Treaba a fost cam pe graba, am zis ca e bine si atat, revin asupra garniturilor alta data.

    Nu de putine ori la dezmembrari gasesti preturi la piese mai mari decat noi. Un exemplu concret e acesta dar si elementele decorative peste filtrul de habitaclu, pompa de frana si baterie. Preturi sh cat pentru noi. Si tot originale sunt, doar ca nu au 14-18 ani vechime.
     
  3. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Daca reusesc sa le montez (sper sa ajunga cat mai repede si sa am timp) te anunt cum am procedat. Daca esti mai harnic, lasa aici solutia :) .
     
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Garniturile 8D9955758A gasite de colegii @waf si @CB927MF nu se potrivesc pe bratele de B6. Acel "guler" al garniturii este apasat de bratul stergatorului, sta fortat in grilaj insa la actionarea stergatoarelor, fiind presat, acesta nu se roteste in grilaj o data cu rotatia bratului ci sta pe loc iar partea care sta apasata de brat incearca sa se roteasca. Pe scurt: nu sta in acel locas garnitura in forma ei initiala (alta explicatie mai buna n-am gasit).

    Totusi vezi poza 1 din aceasta postare si poza nr 4.

    Am taiat acel 'guler' si am incercat asa, de proba, dupa cateva actionari consecutie ale stergatoarelor, garniturile erau la locul lor. Sper sa ramana tot acolo.


    Nota: acest tip de garnitura ar fi util daca ar avea acel 'guler' mai ingust astfel incat sa se poata 'mula' cat mai aproape de tija ansamblului pe care vine fixat bratul. Desi cred ca aceasta treaba e cam imposibila, ar fi trei variante: se taie gulerul si se monteaza asa (cum am facut eu), se cauta alte garnituri cu acel 'guler' mai ingust (nu neaparat mai scurt, caci se poate taia din lungime) sau se incearca modelarea gulerului la 'cald' prin metoda DIY si eventual scurtarea lui, cat sa nu fie presat de bratul stergatorului.

    Tin sa le multumesc celor doi colegi @waf si @CB927MF pentru idee si cod.
     
    Ultima editare: 1 Dec 2018
  5. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Alex, m-am tot gandit: nu merge sa montezi garniture pe interior? Adica pe partea inferioara a grilei? Ma gandesc ca acolo nu s-ar pune problema de spatiu iar rolul acestei garniture ar fi obturarea / limitarea intrarii prafului, apei..etc.
    Garnitura e simetrica? Acel guler e la fel si pe partea inferioara?
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pe B7 este o astfel de garnitura montata sub grila, ca un capac peste axul mecanismului.
    In opinia mea montarea garniturilor fara curatarea / gresarea sistemului.....e degeaba.
    La masina mea au mers stergatoarele 10 ani fara garnituri.Daca la 5 faci o gresare cum trebuie, nu ai treaba niciodata cu sistemul.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ai dreptate Catalin, pe ultima generatie de B7, dupa 2007 si pe Exeo s-a montat o astfel de garnitura, care e putin diferita fata de cea pe care a cumparat-o Alex (am atasat poza). Ideea e ca acea garnitura nu se gaseste separat, vine doar impreuna cu sistemul.
    Ce zici tu e correct, o mentenanta la fiecare 5 ani ar tb sa fie suficient, insa o protectie in plus nu strica.
     
  8. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am incercat si cu gulerul pe interior, afica in jos, tot nu mi-a placut. Totusi e un lucru in plus, garnitura daca sta in acel grilaj de plastic e ideal, apa praf mizerie nu mai au cum sa intre deosrece nu mai e ditamai gaura in jurul axului.

    Nu stiu daca cineva (fostul proprietar) s-a ocupat de gresarea ansamblului, insa nu mi-a creat probleme. Eu am suflat preventiv cu pistol cu aer cat s-a putut si am dat de cateva ori jeturi de spray cu vaselina, asta ca masura suplimentara; pana se face timp frumos si ajung sa demontez intregul ansamblu si-l pot curata si gresa cum trebuie..
     
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am reusit sa-mi aduc aminte sa fac un scurt clip cu stropitorile evantai..

     
  10. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am mai folosit stergatoarele. Se pare ca noile garnituri stau destul de bine acolo. Sa speram.

    In poza asta se observa mai bine ca etanseaza acel locas perfect.
     
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Cum am pus grila noua, am observat ca nu (mai) am cele trei cleme de fixare.. s-or fi pierdut (eu nu am umblat acolo, poate meseriasul cand am schimbat parbrizul), nu au fost de mult, nu stiu. Cert e ca am comandat trei noi si le-am montat.
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am reusit sa montez cablajul aferent iluminarii suportului de pahar si de carti de vizita. Mari multumiri domnului @ovidiutm !
     
    ovidiutm și DonDoneL apreciază asta.
  13. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Superb
     
    AlexPTB apreciază asta.
  14. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Multumesc !

    Tocmai ce-am primit lampa de C6.. am si facut-o bucati, nu are gauri predefinite pentru kitul de lumini ambientale.. are doua gauri ce par a fi asa ceva insa vin prea in fata..
    Totusi astept sa ajunga si kitul si vad eu dupa, unde il pot monta. @waf iti dau tag sa vezi lampa:)
     
    waf apreciază asta.
  15. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ce kit astepti? La LED uri te referi?
     
  16. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Da, kitul de leduri ce se monteaza si in plafoniera fata. Sambata sper sa/mi ajunga, uitasem sa il comand.
     
  17. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am reusit sa fac retrofitul cu lampa spate de Q7 4L/A6 C6 FL, neagra plus lumini ambientale oem.

    Am facut masuratorile necesare, am luat punct de reper acea linie orizontala din pictograma butonului stanga/dreapta.

    Am dat doua gauri in lampa, am pus provizoriu kitul de lumini, nu mi-a placut cum sta. Am taiat ambele "picioruse" (ghidaje) de plastic ale ledurilor, am finisat totul si deja dadea altfel pe lampa (si pentru fixare sipentru faptul ca am reusit sa aduc ledurile mai aproape de gaurile din plafoniera cu aproximativ 3mm.

    Am finisat si marit putin gaurile din kit, asemenea am procedat si in lampa, am fixat provizoriu totul si am conectat mufa in lampa. Am avut ceva bataie de cap pana sa-mi dau seama de ce nu se aprindea kitul de lumini dar i-am dat de capat.

    Am folosit un lipici destul de puternic, l-am intins de jur imprejurul kitului si l-am fixat in lampa. Am conectat cablurile, am asamblat lampa si am montat-o.

    Rezultatul se vede in imagine.

    @waf multumesc de pontul cu lampa, de idee, se pare ca totul e ok. Te astept si pe tine cu retrofitul dar si pe restul de colegi cu B6/7 sau A3 :)
     
    Ultima editare: 9 Dec 2018
    DonDoneL, ovidiutm, nucugheri și alți 2 apreciază asta.
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E misto ideea, insa daca raman marginile orificiilor asa, nefinisate, nu e treaba...mai e nevoie de putina munca.
     
  19. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @nucugheri nu raman asperitati in exterior. Plasticul ramane alb, ca e doar vopsit exteriorul, nu e negru (se pare) din turnare. Acolo poate intervin cu putina culore, vopsea, spray.. cat sa nu se mai vada nuanta deschisa la culoare. La asta faci referire, nu?
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, acolo. Eu cred ca din gaurire e problema, se vede ca marginile alea albe sunt mai in exterior decat gaura propriuzisa, parca s-a mai luat putin cu un burghiu mai mare, daca ma intelegi ce zic.
     

Distribuie pagina asta