1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

RED Audi A4 B6 2004 1.9 TDI AVF

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexPTB, 14 Dec 2017.

  1. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Sa nu le vada @z1daru ca e belea.
    PS, arata demential :arco:
     
    AlexPTB și z1daru apreciază asta.
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Haha.. sigur le va vedea. Numai bine i-ai dat si tag ! Vorbisem cu el dinainte ... de fapt i-am zis "cred ca le pun sus".

    Bun, povestea:

    Pana la urma urmei m-am hotarat sa montez farurile cu xenon (la presiunea unui prieten [@k3nt] :p), caruia ii multumesc pentru sfaturi si ajutorul oferit. Dar si din cauza faptului ca nu am vrut sa mai ma consum cu becuri super mega tari, kituri, etc, mai ales de cand facea figuri un bec montat de 3-4 luni.

    Avem urmatoarele piese noi:

    - faruri xenon D1s Valeo

    - becuri D1s standard Philips

    - module xenon Valeo

    - cabluri de legatura bec xenon - modul xenon Valeo

    - suruburi titan de fixare balast

    - doua socluri bec pozitie originale (W5W) in locul soclului clasic din faruri

    Pe langa asta am montat: cele doua becuri Osram LED W5W pe pozitie si cele doua becuri H7 Philips Xtreme Vision pe faza lunga


    Concluzia: se vede foarte bine. :arco:Am reglat manual farurile si e ok, nu m-a blituit nimeni, parca ar merge putin mai sus (din poza pare putin mai lunga raza decat in realitate) insa nu vreau sa incomodez pe nimeni.

    Faza lunga e sanatoasa si ea, e clar o imbunatatire fata de farurile vechi (ar fi fost culmea sa nu fie, cu toate piesele noi).

    Mai tarziu va urma si partea de reglaj faruri.

    PS: pentru cei interesati, gasiti cateva poze in ultimele doua postari de pe pagina anterioara.
     
  3. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    De vazut vad foarte bine dar de omologat ai vreo sansa? Vreau sa cumpar o masina donatoare doar pentru kitul xenon oem si as fi interesat daca s-a zbatut cineva sa-si omologheze xenonul. :)
     
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Nu cred ca s-a zbatut nimeni s-o faca. Spalatoarele sunt cam useless.. dai cu apa, clatesti farul si atat. Nu-l stergi efectiv, la fel ca parbrizul. Ia incearca (la Audi nu prea poti) dar sa zicem ca poti da jet de apa pe parbriz si sa nu actionezi stergatoarele (la Logan dai cu apa, apoi actionezi tu stergatoarele), vara cand ai insecte pe parbriz, incearca sa clatesti parbrizul cu apa. Crezi ca-l vei curata? NU ! Il cureti daca actionezi si stergatoarele sa inlature cat mai mult posibil din mizerie. La fel si la spalatoare.. unele masini au mini-stergatoare atasate, aia ar fi o treaba, dar in rest, doar sa le clatesti... nu faci mare lucru.
    In mod normal daca ai totul facut ca la carte, cred ca s-ar putea omologa.
    Eu nici nu incerc momentan asta, mai am timp, daca voi prinde o bara cu spalatoare.. probabil voi face instalatia functionala, dar prioritar va fi sistemul de reglare, unde s-ar putea sa fie o mica inovatie.
     
  5. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    El cred ca nu vrea sa aiba probleme cu Politia din cauza lor. Acum daca sunt RAR langa ei te 'faulteaza' si pentru pozitii cu led-uri.

    Sistemul de spalare nu cred ca ajuta foarte mult si eu nu mi-am mai batut capul sa-l fac functional, deci daca vrei vasul cu pompe da-mi PM si ne intelegem.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Sistemul de spalare functioneaza la noroi.....nu la muste!Daca spalatoarele sunt in stare buna, fara depuneri de calcar, chiar fac treaba si indeparteaza noroiul.
    De ce nu ai mers pe Bi-xenon?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    alanb1 apreciază asta.
  7. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    S-ar putea sa stiu eu o bara cu spalator. Sa vad ce are de gand cu masina o cunostinta , daca mai face motorul sau nu. O sa fiti primi care aflati. Are si xenon original. Daca se dezmembreaza dau un semn. O zi buna
     
    DonDoneL apreciază asta.
  8. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @Cosmin ZKG tot ziceai ceva de tanar si nelinistit :)

    @Catalin_1987 le-am avut la un pret bun si nu le-am putut refuza. Nu eram foarte decis asupra montarii pe masina (dar s-a ocupat de treaba asta bunul prieten @K3nT ) alaturi de restul de elemente (noi, bineinteles - sa scap de posibilele probleme cum ar fi: nu mai lumineaza un bec, ia ghici ce-i problema: bec, modul, cablu).

    @pinga_zlg multumesc de info, dar momentan spun pas.

    Va urma o perioada de "liniste" (sper) deoarece intentionez sa iau o pauza. Sper sa nu apara chestii neprevazute. Daca totul va fi ok, urmatoarea comanda va contine ceva ce e necesar, nu moft :)
     
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Zilele trecute am bagat de seama ca apare o vibratie in volan la o viteza >100 km/h. Ieri am echilibrat rotile si le-am si inversat fata/spate. Am plecat si parcurs acelasi drum unde am sesizat vibratia. Nu s-a mai simtit nimic, totul e in regula.
     
  10. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cumpara burduf nou OE si gata.
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @audi66 asa am facut, am comandat unul OE si unul GKN.

    Din punctul meu de vedere nu difera cu nimic, doar codurile, atat. Si la mana se simt la fel (parca putin mai calitativ OE daca e sa cobor la "al 6 lea simt").

    Incerc si cu asta, il schimb cat de repede. Nu ma pot pronunta, mai verific capul sa nu aibe vreun defect/asperitate ce poate afecta burduful). Voi verifica si codurile la planetare sa nu fie schimbate intre ele (am primit si sfatul asta).

    Pana acu' as fi luat trei planetare sh si sunt sigur ca ar fi tinut macar una dintre ele 6 luni de zile.
     
    Ultima editare: 26 Feb 2019
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    GKN / Lobro sunt si cele OE, nu SKF.
     
  14. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am schimbat aseara burduful OE. A verificat mecanicul planetara, totul e in regula. Planetara de pe partea stanga e "de stanga", deci e ok. Capul nu are asperitati, nu s-a gasit nimic in burduful vechi ce ar putea cauza..

    Vedem cat tine.
     
    Bozonc Andrei și vladmang apreciază asta.
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Ia sa vad, ghiciti ce sunt astea?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cauciucurile de la fulia AC sunt cele negre si O-ringurile de la conductele AC ce intra ori in compresor ori in condensor = radiator AC sau sus la supapele de umplere golire sistem AC sau de la supapa de presiune de pe compresor. Ai pus intrebarea pe forumul gresit sau ai intrebat persoanele necunoscatoare. :)
    Cred ca ai o perceptie gresita asupra celor care se pricep cu adevarat la marca asta auto, stiu / cunosc masina pana la cel mai mic surub si stiu sa isi repare singuri masina / marca asta. :) Bafta
     
    iBacau, mirceacml, gabitza121 și alți 2 apreciază asta.
  17. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Eu stiam ce sunt, de aceea le-am comandat :) Imi cer scuze pentru "iesirea" asta..

    Le-am comandat deoarece a inceput sa faca un zgomot fulia de la compresor (uneori e constant, uneori apare si dispare), daca opresc AC-ul cand se aude, dispare instant zgomotul.

    Mecanicul mi-a spus sa-mi caut "gumitele" de la fulie, ca acestea sunt problema (se macina in timp). 99,99% zgomotul va disparea si nu e din fulie problema (eventual revin cu alte detalii dupa ce voi remedia asta, cel mai probabil saptamana viitoare). M-am gandit sa iau si o-ringurile conductelor ce vine montate in compresor (am doua doua din fiecare, prefer sa am de rezerva.. nu se stie niciodata), OE.

    Pozitia 15 si 15a reprezinta garniturile - valabil pentru compresor Denso, amplasat in partea stanga a masinii - sau si mai bine zis, valabil pentru cei care au o singura curea de accesorii.

    Pozitia 15 = 8E0 260 749 C
    Pozitia 15a = 4E0 260 749 A
     
    lowlife apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si eu ti-am raspuns la ce ai intrebat. Bafta.
     
  19. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Nu am, am avut o idee proasta punand intrebarea. Majoritatea de aici isi cunosc masina, unii le repara singuri, altii au habar si de piese (cum arata o bieleta directie, de exemplu). Iar pentru cei care au habar de piese, de masina, si le ingrijesc sau chiar repara, nu am decat respect.

    Si eu incerc pe cat posibil sa fac treaba cum pot, uneori singur, alteori cu ajutor.. dar nu mereu pot singur, pentru ca nu depinde de mine (trebuie presa, pistol pe aer puternic, trebuie aparat pentru recuperat/schimbat freon si asa mai departe). Imi place si mie sa lucrez pe ea, chiar imi face placere, dar nu e Dacie sa zic ca am nevoie de o trusa de chei si o pot segmenta. Ba chiar in seara cand am demontat planetara, venisera doi prieteni si iar faceau caterinca de mine, ca iar "lucru la ea". :)
     
  20. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Cateva lucruri cumparate de la @bogdan121
    Lucruri care vor fi montate cand voi schimba distributia, in cazul in care nu ma razgandesc si renunt la planul "maret".

    Si cam asta e, nu mai iau nimic. Numai daca e nevoie.
     
    arazvan2002 apreciază asta.

Distribuie pagina asta