1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Remediere - Reconditionare - zgarieturi fine caroserie si/sau Vopsire elemente caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de shobo01, 22 Mar 2008.

  1. stefanache.alin 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B6 AVF
    Multumesc mult @Cristi si @ haryhary
     
  2. Dragos2195 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI 140 CP model 2010 facelift
    Polish

    Salut. Am gasit acum cateva zile masina atinsa destul de rau pe partea dreapta. As dori cateva sfaturi despre un polish, in primul rand cat de "sanatos" e. Am mai auzit persoane care se plang ca e inutil...altele ca le-a stricat vopseaua...altii care spun ca iese aproape orice zgarietura si tot asa. Daca mi-ati putea oferi si cateva ponturi cu niste locuri unde se face treaba buna? Nu as vrea sa o fac mai rau decat e. Am pus si o poza cu "manopera" soferului sau ce o fi fost el...
     
  3. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Cu polish nu o vei putea scoate,cel putin nu de tot,este atinsa pana la punctul in care vopseaua a fost stearsa,deci nu ai ce polisha,singura rezolvare este vopsirea,si polish inseamna luciuire,deci in nici un caz nu vei scoate zgarieturi adanci indiferent de ce zice lumea sau reclamele crede-ma am incercat multe solutii niciunul cu un rezultat satisfacator,poti scoate cele care inca nu au ajuns pana la materialul vopsit dar si acolo in functie de gravitatea zgarieturii si pasta folosita sa te astepti la rezultate pe masura
     
    Ultima editare: 7 Ian 2014
  4. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Pareri de la cei care au intrat pe la vopsitorie cu masina

    :)

    Salutare,

    Deci dupa ceva timp, am decis sa merg la al doilea service, sa imi revopsesc aripa + usa soferului, ca avuse cineva asta vara grija sa imi atinga bara fatza + aripa, si nitel usa ...

    Deci, buba arata cam asa initial:

    http://imgur.com/R0CfLkc

    Dupa prima vopsire... am achitat doar 20% din ce au cerut ei ca ... desigur nu
    aveam cum sa fiu OK cu asa calitate:

    (rog din tot sufletul sa nu se traga atentie fundalului :D)

    http://imgur.com/3puMLR1

    Si asa arata masina dupa a 2 vopsire

    http://imgur.com/JBAOC1K
    http://imgur.com/BitLLjR

    Acu, intrebare pentru cei cu experienta :drag:, arata bine dupa a doua vopsire ? :D Stiu ca din poze nu prea poti observa prea multe...

    Ps. e prima mea masina, prin asa ceva n-am mai trecut.

    Multumesc, si aveti grija unde vopsiti masinile :D

    Admin: nustiu dc tagu pentru imagini nu merge...
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dupa a doua revopsire ai facut pozele cu frica. Fa din mai aproape si sa fii perpendicular pe aripa, de preferabil sa nu fie o cladire in jur si nici sa iti faca umbra ceva. Daca e si soare pe cer, e si mai bine.
    La prima vedere pare ok insa ai facut pozele ca si cand vrei sa vinzi masina, daca ma intelegi ce vreau sa zic. :)
     
    Ultima editare: 25 Ian 2014
  6. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    :D Da da, am inteles ce zici )) o sa incerc sa fac niste poze mai bune.
     
  7. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Stiu ca nu s-a mai postat aici de 3 ani, dar in speranta ca vede cineva : cu ce pot vopsi cerculetele sa le fac lucioase inapoi. OOOO din fata e cam julit si vreau s-o fac inapoi lucioasa. Un spray crom de calitate stie cineva? Am unul, am facut toba cu el dar nu-mi place foarte mult cum a iesit, tot are un aspect matuit/granulat.
     
  8. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
  9. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    ai dreptate :D nu ma gandeam sa fie asa ieftina. ms de sfat :)
     
  10. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
    No problemo! Spor la cautari si la "surubelnitit" :P
     
  11. #Lancer 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    TT, 2.0 TFSI, 2008
    Corectare zgarietura portiera

    Salut! Detin un Audi TT din 2008, recent cumparat la mana a doua. Acum doua zile cand cineva a iesit din masina, a deschis din greseala usa prea mult si a "atins" cu portiera un perete. Poate o sa ziceti ca nu e mare zgarietura, nu vreau sa ma asa pe mine, sunt altii care au probleme mult mai mari, dar tin f mult la masina si imi pare rau sa o vad asa, mai ales ca numai acolo ma uit cand trec pe langa ea si mai ales ca masina n-a avut nici macar o zgarietura cand am cumparat-o. Am pus niste poze mai jos sa le vedeti. Acum ce sa fac, sa-mi cumpar pix corector si sa dau putin acolo sau sa vopsesc zona respectiva? Nu prea ma pricep la deastea si as vrea totusi sa iasa cat de cat frumos.
    Inca o intrebare, unde pot gasi codul de culoare al masinii?

    http://imgur.com/HXIiN95

    http://imgur.com/0294nw9

    Multumesc!
     
    Ultima editare: 31 Mar 2014
  12. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    Codul de culoare il gasesti in C.I.V sau in portbagaj , este un sticker acolo unde este roata de rezerva .
     
  13. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Cat mai costa o masina vopsita integral desigur de calitate,anul acesta trebuie sa o vopsesc si ce vopsitorii cunoasteti de calitate zona Lugoj & Carans-Sebes sau zona Galati .
     
  14. AlexG

    AlexG 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2014
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi A4 B5/1.6 ADP/ 12.1999
    Eu la masina care am vandut-o fiind inchisa la culoare aveam foarte mari probleme cu zgarieturile de la unghii la manerele usilor. Am vazut la cineva cu o skoda ca punea wd 40 pe o carpa si stergea si ramanea vopseaua absolut impecabila. Am incercat si eu si nu mai ramanea nici o zgarietura, la asta mi-a fost teama sa incerc dar la bmw 4 ani cat am avut-o nu a daunat cu nimic. Ce parere aveti, a mai incercat careva metoda asta ?
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Apr 2014
  15. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Salutare,

    Intrebarea mea e tot legata de vopseaua exterioara, asa ca intreb aici: am vazut pe net ceva modele care au trecut la specificatii si "Perleffekt-Lackierung" (conform google translate inseamna "Efect perlat vopsea"). Ce caracteristici are vopseaua asta si ce inseamna mai exact, cu ce difera de o vopsea "obisnuita"?
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    E sidef. Intreaba-ti prietena/sotia, mama, care e diferenta intre un lac de unghii cu sidef si unul fara.
    Adica are bucati fine de sclipici in vopsea, ceea ce ii da un aspect mai stralucitor atunci cand bate soarele pe masina.
     
  17. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Salutare,

    As vrea sa intreb in ce masura pot fi rezolvate prin polish zgarieturile/adanciturile din imaginile atasate. Cea din spate, marcata in paint, e usor adanca si agata cand dau cu unghia. Cea de deasupra ei, nu zgarie, e doar mai dura.
    In a doua imagine, sunt ciobituri de vopsea, foarte mici, probabil de la pietricele.
     
    Ultima editare: 6 Aug 2014
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie vopsite elementele respective. Nu ai ce retusa prin polish. Polish-ul nu inseamna sa adaugi vopsea ci doar indepartarea zgarieturilor fine ale lacului. Restul sunt povesti.
     
  19. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Clar revopsire...
    Dar dacă vrei ceva mai "de la țară", poți da cu un pic de vopsea, folosind un "băț de ureche", apoi dai cu un polish. Nu o sa fie perfect dar, clar nu o sa mai atragă privirile de la 5 metri.

    Dacă zgaraietura albeste (doar) lacul, se rezolva. Dacă acel "alb" e de la grund, e PA. Cu polish-ul nu faci nimic.
    În cazul lacului puternic agresat, chiar dacă fizic acel șanț rămâne, nu se mai observa, pentru ca pasta ii ia acea albeață cauzată de obiectul contondent. În cazul zgaraieturilor fine, pasta poate "sapa" ușor în lac, facandu-le sa dispară cu totul.
    Eu cele mai bune rezultate le-am avut cu o pasta profi de la Standox. Din păcate nu mai am, dar tare as mai vrea. Era destul de abraziva, dar "lucra" frumos în lac, lasandu-l lucios. Sunt convins ca au și alte paste, cu diferite nivele de granulatie a materialului abraziv. Dacă se poate, trebuie ales cel care lucrează cel mai frumos pe vopseaua ta de pe mașina, celelalte substanțe chimice din compoziție netrebuind nici ele ignorate. Diferă mult și alea...
    Concluzia?
    In timp, trebuisc încercate mai multe paste de polish, dar în locuri ascunse privirilor...
    In final trebuie sa fie una care sa facă treaba.
    Mai depinde si de lac, dacă vopseaua este pe baza de apă sau nu, etc....
     
    Ultima editare: 8 Aug 2014
  20. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Se poate remedia în proporție de 75% cât sa nu mai fie vizibil de la mică distanță. Asta presupune touch up paint, aplicat in minim 3 4 straturi apoi wet sanding și polish.
     

Distribuie pagina asta