1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Remediere - Reconditionare - zgarieturi fine caroserie si/sau Vopsire elemente caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de shobo01, 22 Mar 2008.

  1. B213WAY

    B213WAY Banned

    Înscris:
    26 Mai 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4. B8. 2013 2.0 TDI 150 cp
    Ieri am fost in Buc si am vazut o groaza de A4, care aveau bara spate (ca aici e problema mea) super ok. A mea a fost facuta si la Porche si degeaba. Tot asa am vazut ieri si A7, unul alb care avea barile bej... si unul caramiziu care avea barile maro.....
    Imi trebuie un vopsitor cu experienta care sa nu vopseseasca neaparat dupa codul de baza. Unul care stie ca un anumit pigment se inchide si mai mult in umbra sau pe timp noros sau pe inserat.
    Intrati pe Autovit si cautati Audi A4 dupa 2013 argintii si o sa vedeti 2 pe la 26-27000 € ambele de la Welt care au barile spate gri inchis.
    Totodata veti vedea si alte B8 dar modelul anterior, una la Bv si una la Tr care au barile ok.
    Asta e prob mea.....ca unde e scump (gen Porsche) nu e neaparat si bine.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca iti trebuie vopsitor care sa nu vopseasca dupa codul culorii, ci sa stie din capul lui cat de mult se inchid/deschid la culoare anumiti pigmenti pe timp pe zi/noapte, cred ca nu ai sa il gasesti niciodata.
    Tu practic cauti un clarvazator, nu vopsitor.
    Cea mai buna solutie cred ca este sa cauti un vopsitor bun, care sa iti ajusteze "ochiometric cantitatile" pana ajungi la culoarea dorita (s-ar putea niciodata), asta inseamna sa iti vopseasca bara de x ori, ceea ce nu cred ca iti convine la bani.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Botton line:
    - un vopsitor care are de lucru nu se complica cu 1-2 clienti pretentiosi.
    - un vopsitor care nu are de lucru (!!!), poate sta sa faca probe pe o bucata de plastic pana iti place tie ca si client.
     
  4. B213WAY

    B213WAY Banned

    Înscris:
    26 Mai 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4. B8. 2013 2.0 TDI 150 cp
    Inainte sa ma mai acuzati intrati pe Autovit cum am scris si mai sus. Cautati Audi A4 dupa 2010, gri si faceti si voi diferenta intre alea vopsite de Porsche si alea vopsite din Bv si Tr.
    Daca tot e forum Audi intreb si eu .....ca nu va intreb de vreun BMW. Ma gandeam ca poate imi va raspunde un coleg care a trecut prin aceasta problema.
    Uitati-va in trafic sa vedeti ca rar gasiti Audi A4 gri cu barile la culoare. Incepand cu 2001 si terminand cu 2015......mai ales bara spate.

    Referitor la "pierdut timpul" de vreun vopsitor.....exista niste palete metalice sau de plastic care se vopsesc cu pistolul de catre vopsitor.
    Se incepe prin a iti alege mai intai culoarea in fct de codul tau si de nuanta de baza apoi se mai poate umbla putin la reteta pentru a inchide sau deschide.
    Asta am gasit la Mercedes si cred ca sunt destul de buni si de ocupati.
    Multumesc oricum.
     
  5. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Cred ca ceea ce vrei si pretinzi tu,vei rezolva intr-un singur fel:vopsind toata masina.
    Asa cum ti-au spus si ceilalti colegi,niciodata nu vei gasi un vopsitor care sa stie cum reactioneaza un pigment pe timp noros,noaptea sau pe inserat.
    Paletele de care zici tu servesc numai pentru a potrivi nuanta de vopsea cit mai aproape de nuanta de pe masina.Niciodata nu va a avea acelasi efect dupa ce va fi aplicat peste o alta vopsea.
    Asta este de domeniul fantasticului.
    Cred ca esti mult,mult prea pretentios in ceea ce ceri
    Parerea mea si scuze daca te deranjeaza
     
    Ultima editare: 9 Mai 2015
  6. p.m.serban

    p.m.serban 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.0TDI CJCA - 105kW / 143CP - WAUZZZ8K4DA037329
    Salut,

    Ma poate ajuta un coleg de pe forum, chiar si PM, cu un sfat / recomandare?

    Caut in bucuresti un vopsitor, am de vopsit mai toata fata: aripi, bara, capota....dar sincer nu stiu...

    Sincer ma uit la un raport calitate / pret....din ce m-am interesat pana acuma...se ajunge si la un pret de 600ron / element...sper sa nu fie din cauza numerelor de provincie....

    Multumesc Anticipat !
     
  7. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    poate nu au inteles ca vrei sa vopsesti...nu sa cumperi piesa :)
    vino in TM ca se vopseste un 1 mil/reper.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    100 ron/element ? O vopseste cu spray-ul sau ... ?
    In jur de 350-400 ron pe element se ia la un service, negociezi in functie de cate elemente ai sau daca vrei sau nu factura. :)
     
  9. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    ești liber sa plătești cât dorești...daca mergi cu masina prin service este normal sa plătești prețul respectiv si mai mult,eu am vopsit ambele spoilere,fustele si pragurile in culoarea masinii iar toată distracția a costat 600ron(cu onorariu)....si nu cu sprayu.Recunosc ca domnu vopsitor este un prieten(de fapt fratele unui coleg de lucru) dar am fost si in alta parte unde nu cunoșteam persoana iar prețul total a fost de 8mil..de aici tragi singur concluziile.
    Atenție vopsesc doar de vopsit nu si îndreptat/kituit.....etc.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai tu ai vopsit aproape cele mai mici elemente de pe masina.
    Capota, bara integral si aripile, iti zic eu ca nu iti mai ia 600 ron pe toate.
     
  11. niccoo

    niccoo 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 8W2 B9, 2016
    salutare,

    parerea mea este ca in cazul zgarieturilor adinci sa nu utilizati creioanele care sunt in comert. am cumparat 2 astfel de "balarii" si rezultatul a fost catastrofal. mai mult am stricat decat am reparat.
    daca zgarieturile nu au ajuns la tabla lasati-le asa cum sunt. nu aruncati banii pe astfel de produse. sincer, nu merita!
     
  12. SeseSerj

    SeseSerj 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2015
    Locație:
    ORADEA-DUBLIN
    Masina:
    A6.3.0 TDI.2005 280cp BMK S-line. 19 ", S6 front bumper
    Salutare...A mai patit careva ca lacul sa aiba crapaturi?Nu a sarit doar ca a crapat in mai multe locuri.Cauza nu stiu care poate sa fie,tot ce as vrea sa stiu cum se poate remedia?O revopsire totala stiti cam cat ar fi ?Culoare neagra. Audi a6 c6. Doar informativ ma intereseaza legat de pretu l la vopsire totala
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Între 500 și 2000 euro, depinde unde o faci și cum.
    Ce nu înțeleg eu, dacă tot ai probleme cu lacul, de ce vrei să vopsești mașina? Lacuieste-o.
     
  14. SeseSerj

    SeseSerj 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2015
    Locație:
    ORADEA-DUBLIN
    Masina:
    A6.3.0 TDI.2005 280cp BMK S-line. 19 ", S6 front bumper
    Daca merge doar lacuita atunci asa voi proceda. Ms pt informatie
     
  15. underc0ver

    underc0ver 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A3 8P - 2004 - 2.0 TDI ( BKD ) 140 CP
    de curand s-a marcat soseaua in zona unde stau..iar cum masina mea era parcata pe trotuar, cand au trecut aia cu benzile, vantul mi-a imprastiat particule de vopsea pe toata laterala dreapta.. am incercat sa vad daca se ia la unghie, o bobita, doua de vopsea si n-am reusit...oare o sa iasa la polish sau stau toata viata cu masina pictata? :(
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se ia la polish. :) Poti incerca mai intai cu diluant, benzina, lichid de frana, acetona.
     
  17. underc0ver

    underc0ver 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A3 8P - 2004 - 2.0 TDI ( BKD ) 140 CP
    benzina, diluantul, lichidul de frana, acetona nu cred ca sunt cele mai bune prietene cu vopseaua..mi-e teama sa incerc. daca se ia la polish, e minunat
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Imi cer scuze, ora tarzie e de vina. Aveam impresia ca stropii sunt pe parbriz.
    Du-te la o firma de Detailing Auto, ei vor sti ce e de facut fara a afecta vopseaua/lacul.
     
  19. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Buna seara,
    Imi poate da cineva un sfat pentru retusarea acestei "lucrari" facuta de o pietricica ? Am incercat cu un marker dar nu a fost culoarea apropiata. Multumesc.

    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Oct 2015
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cu orice ai da acolo nu va tine fara o pregatire in prealabil a suprafetei. Deci m-ai bine obisnuieste-te cu ea.
    Singurele sanse ar fi sa faci toata grila, ori plasti-dip, colant sau hidro-transfer.
     

Distribuie pagina asta