1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Resoftare motor Benzina 2.7 Turbo - discutii diverse

Discuție în 'Motor' creată de russu, 17 Mai 2010.

  1. russu

    russu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2010
    Locație:
    buzau
    Masina:
    audi a6, 2.7biturbo, 2000
    Salutare,
    Sunt nou pe forum asa ca rog "sacalii" devoratori de boboci sa aibe putina rabdare cu mine :salute: . Fost posesor de bmw, acum mandru posesor de Audi A6 2.7 biturbo, masina am cumparat-o acum 3 zile dar din vina prietenilor politisti am ramas fara permis datorita motocicletei asa ca nu o pot exploata practic deloc masina, asa ca a ramas doar partea teoretica.Din pacate masina are anumite probleme dar niciuna capitala dar care tineau de intretinerea masinii, in 1 sapt sper sa scap, insa paguboasa va fi si taxa de prima inmatriculare.
    Mentionez ca ce va intreb eu acum este pentru viitor si numai decat dupa ce voi fi sigur ca masina este in cea mai buna stare.Intrebarea venind din ideea ca chipul poate dauna fiabilitatii motorului.(220.000 km)

    2.7t a fie chipuit sau nu?

    LE : Astept orice fel de opinie constructiva, va multumesc anticipat!
     
    Ultima editare: 17 Mai 2010
  2. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    russu, poti sa resoftezi motorasul fara nicio problema. singurul impediment ar fi acei 220k KM, dar daca masina din punct de vedere tehnic este in regula, ar trebui sa fie OK. Nu mai sa ai grija unde il faci ;)

    ca si parere generala despre chiptuning, cauta pe forum pt ca s-a discutat indelungat si vei gasi cateva sute de posturi legate de chiptuning.
     
  3. russu

    russu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2010
    Locație:
    buzau
    Masina:
    audi a6, 2.7biturbo, 2000
    Multumesc pt raspuns si din ce am mai citit concluzia e "alege-ti bine bine tunerul", am noroc cu motorasul, decat 2-3 erori minore, toti parametri normali, iar baiatul care mi-a facut diagnoza a fost chiar foarte uimit de starea buna a motorului pentru km, pana scap de inmatriculare nu prea imi permite bugetul cheltuieli in plus fata de intretinere.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mai 2010
  4. zexxe

    zexxe 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Allroad
    Doresc Chip-Tuning 2.7 BiTurbo

    Detin Audi Allroad 2.7 BiTurbo ( 250-305 cp ) an 2003 , 198.000km,cutie automata.
    Masina se prezinta foarte bine si mi-ar place sa gasesc pe cineva care a mai lucrat cu asemenea motoare.
    Prefer masurarea puterii pe Dyno , inainte si dupa operatiune.
    Ma pot deplasa si in provincie in limita a 150-200km.
    0722144733 Florin
     

Distribuie pagina asta