1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Resoftare si soft original pentru A6 C6 2.0 Tdi

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de MasterCyp, 23 Sep 2010.

  1. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    Ce parere aveti despre o resoftare la un A6 2.0 Tdi ? sau daca si-a facut cineva,..o impresie ceva legata despre acest lucru. Multumesc.:respekt:
     
  2. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Si-a facut un prieten de al meu pe 2.0TDI si apoi nu stia cum de i-a cazut turbina si care sunt cauzele la mai multe probleme ce i-au aparut la motor:haha:
     
  3. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    AM eu resoftare facuta de la 140 la 171 - iesiti pe dyno. Am cam 6000 km facuti pana acum, timp in care am mers in forta.
    Diferenta e mare... in depasiri cel putin e alta masina.
    Consumul a crescut destul de mult in afara, ia cam 8,5 - 9 sau chiar 10% cu 4 pasageri si mers in forta.
    In schimb, in oras parca a scazut de la 12 pe la 8,9 - 9,5 -10 max
    Eu unu nu prea fac multe drumuri in afara, mai mult in oras, deci doar pt cand plec in concediu se merita aportul de putere raportat la cresterea consumului.
    Pana acum nicio problema la ambreaj sau turbina.
     
  4. sante

    sante Bronze Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a6,2.0 tdi, BLB, 2005
    a crescut consumul afara pt ca mergi mai in fortă față de cand aveai 140
    nu?
     
  5. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Da, consumul a crescut fiindca am mers mai sportiv. Banuiesc ca daca conduci calm, schimbi la 2500 - 2800 rpm consumul ramane acelasi. Eu unu de cand am resoftat-o nu prea pot merge linistit.. :)
    Trepidatia la relanti nu a disparut de tot - cum s-a laudat firma la care am facut resoftarea - dar s-a redus mult, posibil sa fie chiar normala pt un motor diesel.
     
  6. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Ne poti spune te rog cat te-a costat resoftarea?

    Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Oct 2010
  7. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Resfotarea m-a costat 1000 lei (pret redus, fiind membru al unui alt forum) si am facut-o in Iasi, la un dealer TCM Turbo.
     
  8. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Buna seara tuturor,

    Cred ca am o veste foarte buna pentru toti detinatorii de Audi cu motoare 2.0 TDI. Astazi am fost la VW Autoclub in Calea Lugojului si mi-am resoftat masina. Ce pot sa va zic este faptul ca au disparut ca 70-80% din trepidatiile pe care le aveam inainte si trecerea de la o viteza la alta se face parca mai lin. Deasemenea motorul suna ceva mai rotund. Din ce am reusit sa scot de la mecanic pot sa va spun ca mi s-a pus versiunea 9970 din 18.10.2010 care este ceva special pentru problema aceasta. Daca sunteti interesati il puteti suna pe tipul care s-a ocupat de masina mea: 025628 73 16 si cereti cu Laurentiu. Pretul normal este de 460 RON (230 RON diagnoza si 230 RON update-ul) dar insistati si poate obtine un discount ;-)

    Bafta tuturor si va rog sa postai rezultatele.

    PS. Poate un moderator ar putea sa puna solutia aceasta ca stick in caz ca si altii au aceleasi rezultate.
     
  9. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ai schimbat doar softul actual sau i-ai marit si puterea?
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2014
  10. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    starbucks oare o fi disponibil acest soft la toate reprezentantele, cum se manifesta masina ta ?
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2014
  11. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    @ Cristi: Am schimbat doar softul. Nu cred ca cei de la reprezentanta mi-ar fi marit si puterea daca le-as fi cerut-o.

    @ Allexutzu: softul este descarcat direct in masina de pe site-ul oficial Audi din Germania. Deci, orice service autorizat grup VAG cu o conexiune la acest server are acces la update. In mod normal, service-urile ar trebui sa fie la zi cu toate atentionarile/update-urile fabricantilor auto ale grupului pe care il reprezinta.
    Problema mea cea mai mare era cu trepidatiile masinii si instabilitatea turatiilor motorului la relanti. Dupa inca o jumatate de zi de mers cu masina, pot sa spun ca parca circul cu o alta masina. Diferenta este majora intre cum mergea inainte si cum merge acum motorul.
    Inca o precizare pe care am uitat sa vi-o spun: acest update nu se poate face pe un moto care are facut chip tunning. Asa mi-au spus cei de la service.

    O zi buna tuturor.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2014
  12. sante

    sante Bronze Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a6,2.0 tdi, BLB, 2005
    Ce tip de motor ai, BLB cumva ?
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2014
  13. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Aceste update-uri de soft sunt facute pentru a corecta anumite probleme in functionarea masinii la un lot de masini, ele nu se aplica la toate masinile si in nici un caz sa credeti sa o sa scada consumul sau sa creasca puterea masinii. Ele sunt niste update-uri gandite de fabrica. Nu vorbim de modificari minune. Pentru astea exista o gramade de tuneri.
     
  14. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Sunt de acord cu ce zice Gicu. Acest update, dupa cum am mai zis, este un update special pentru trepidatiile la relanti cel mai des intalnite la motoarele tip BLB. Insa pentru mine chiar a fost o modificare "minune" tinand cont cat de "rotund'' merge motorul meu acum. In legatura cu consumul, va trebui sa mai treaca ceva timp pana sa vad daca a adus vreo imbunatatire sau nu acest update. O sa va tin la curent.

    Duminica placuta tuturor.

    Da, BLB.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Noi 2010
  15. Ronie

    Ronie 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu vreau sa fiu carcotas, dar nu e doar efectul placebo? As vrea sa vad ce ai de zis peste cateva saptamani de la resoftare.
     
  16. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    Am fost azi la Cardinal Motors Constanta si au cautat in fata mea online si conectat pe masina cu VAS-ul si nimic, nici vorba de noua versiune minune. Ultima aparuta este cea din 2007 pe care o am instalata. Poate cei de acolo or fi facut-o de pe cd sau e inca in probe, online nu este sigur.
     
  17. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    probabil depinde de codul motor...si-a facut si un prieten acum o sapt pe o jetta 2.0 TDI BKD...cu soft 9973...sau ceva de genu..e foarte multumit de rezultat, ce-i drept, masina nu prea mai dardaie la relanti si parca trage mai liniar...asa i se pare lui...eu nu-mi dau seama...
     
  18. gabibe 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A 6,2.0 TDI 140 cp BRE,2007
    Buna ziua tuturor,
    nu sunt un priceput si am masina de o luna(adusa de un amic din germania),dar vreau sa lamuresc o problema de fond.
    Resoftare este mai degraba acel chip tunning pe care il fac multi,mai putin sau mai mult profesional.
    Update-ul de soft il pot face doar reprezentantele(online cu germania)si se refera la acele optimizari si rezolvari de bug-uri pt softul unor anumite motoare.
    Eu am pe masina(a6 din 2007)motorul 2.0 tdi tip BRE si am fost ieri la MIDOCAR sa vad daca exista vreun update pt acest tip de motor(care tremura rau la relanti pana ajunge la temperatura de cca 70 grd si mai putin dupa).Tipul de la receptie mi-a spus ca stai asa,facem programare,lasati aici masina 4-5 ore sau mai mult si mecanicii vor vedea ce si cum.DAR:
    1-eu in romania nu las masina de sub ochi nici macar o secunda in service
    2-ma gandesc la faptul ca in reprezentante,din cateva clickuri ar putea sa se verifice pt ce motoare s-au facut update-uri si cand.
    Astept si alte opinii.
     
  19. Depanatorul 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A4-B5, C-class
    Salutare, perfect adevarat ca ar trebui sa vada in 2 minute pe calculator daca exista sau nu update de soft.
    Vad ca nici cei de la Audi nu sunt seriosi ca si cei de la Mercedes, reprezentantele astea isi varza, cel putin la noi in Romanica.
    Apoi cand te duci acolo si le pui cate o intrebare se uita la tine ca la felul doi si isi dau din umeri, hai dao incolo de treaba.
    Pacat mare pacat cu oameni din astia isi face de rahat firma.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    gabibe am acelasi cod de motor ca si tine si cand am fost la PBN acum 2 saptamani pentru revizia de 60 000 km am intrebat daca sunt actiuni de service (TSB) Tehnical Service Buletin pentru codul meu de motor si nu sunt. Asa ca nu cred ca nici la A6 nu este vreun TSB momentan pentru motor. As vrea sa ne intalnim ca tare sunt curios la ce vibratie faci tu referire. A mea nu vibreaza deloc.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 26 Mar 2012

Distribuie pagina asta