1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii intretinere si Schimburi - Resetare Service la Audi A4 B8 - filtre si alte consumabile

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bogdan_TM, 5 Mar 2011.

  1. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Daca-mi permiti sa glumesc putin, Braila e mai aproape de Moldavia si Mother Russia :) Sa nu aiba cumva un stoc de pe acolo de Castrol :)
    Si in Bucuresti tot cam peste 1000 Ron este o inspectie de service cu schimb de ulei si filtre la reprezentanta.
     
  2. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    @wrss Vrei neaparat sa iti faci schimbul la reprezentanta? Daca nu, sa stii ca poti iesi la jumatate de pret. Iti poti lua tu singur filtrele si un ulei de calitate si macar stii o treaba.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, dar poate vrea si istoric in cartea service. :)
    Se gasesc pe net pachete de filtre OE la un pret accesibil.
     
  4. wrss 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2014
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2012 143 CP CJCA Multitronic
    Da, vreau sa păstrez istoricul în cartea service. Am sa ma orientez și la un pachet OE, poate ma accepta la reprezentanta. Am văzut ca nu toți vor. Mulțam!
     
  5. zydaru 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, B8, 2.0 TDI CGLC quattro, 177 CP
    salutare. multumesc pentru sfaturi. pana la urma am ajuns la cei de la Midocar Vitan si am facut doar schimbul de ulei (cu tot cu filtru ulei). nici cu resetarea intervalului de service nu a fost o problema dupa ce am insistat un pic. si toata distractia m-a costat 471RON.
     
  6. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Eu am primit oferta de revizie completa de 145 000 km cu tot cu inlocuire lichid frana la pretul de 1360 ron. E destul de multicel, dar nu exagerat.

    O sa mai cer si de la porsche pipera si vest.
     
  7. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    460 lei am dat pe 5L ulei Motul pt DPF si filtre Mann (ulei, aer, motorina, polen). Oricum o dam, costul din reprezentanta nu se justifica.
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  8. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    De acord cu @bmdbmw Si eu folosesc combinatia de ulei Motul si filtre Mann si sunt foarte multumit sa fac revizia asta la jumatate de pretul cerut in reprezentanta. Reprezentanta Audi justifica diferenta de pret cu garantia. Dar aici iarasi sunt discutii...intotdeauna se poate gasi o portita pentru a nu acorda garantia (in RO, din pacate).

    Intotdeauna am rugat service-ul unde am facut schimbul sa imi completeze in cartea service, asa ca am un istoric cu reviziile. Intr-adevar nu e stampila Audi, dar personal asta nu ma ajuta cu nimic. Masina nu o schimb in graba, iar cand v-a fi sa o vand, probabil o voi da vreunui prieten care stie felul in care o ingrijesc.
     
    bmdbmw apreciază asta.
  9. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Referitor la resetarea intervalului "inspectie service". Precizez intai ca am interfata Radio Concert MMI iar codarea corecta in cazul meu e urmatoarea.
    Modul 17 instruments > Insrtuments > Security Access - code 13861 ( daca il uit si-mi face feste interfata macar sa raman aici :D ) > Adapation > Mileage to Inspection > New Value 11 > Test> Save - pentru 15.000 km.
    Daca intampinati probleme cu eroarea in bord Service Due si resetati intervalul de service prin SRI reset dar eroarea ramane prezenta trebuie sa codati tot in instruments: Modul 17 Insrtuments > Adapation > Service Reminder e setat pe 1 ( Service Due ) , nu introduceti valoare noua 0 (service NOT Due) ci apasati pe Move Down si apoi Test > Save.
    Este un FYI util,din proprie experienta, pana acum nu mi-au reusit codarea cei la care am fost pentru schimbul de ulei si a trebuit sa o refac eu de fiecare data. Aveam eroarea mentionata de @sandumbogdan : No or Incorrect Basic Setting / Adaptation .
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  10. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Am intrebat la reprezentanta cat e costul de manopera daca ma duc cu piesele mele originale audi (VW). Si imi raspund aia ca ma costa 600 lei si vor sa le dau facture si certificate de conformitate. Mi se pare exagerat de scump pt o revizie. Deci pretul e umflat la manopera mai tare.
     
  11. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Pe bune? Nu costa piesele atat...eu anu trecut mi-am facut revizia cu banii astia la un service de pe aria comerciala a forumului :)))sunt curios, e vorba despre reprezentanta Audi sau din reteaua de dealeri VW?
     
    Ultima editare: 2 Iun 2016
  12. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    600 ron numai pt. manopera e nesimtit de mult. Mergi la orice service generalist ca nu e mare scofala de schimbat uleiul si filtrele.
     
    ilky apreciază asta.
  13. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Da, asa au zis ca ma costa manopera daca vin cu piesele mele. M-am uitat pe un site de filtre originale audi si ma cost 310 lei toate. Si daca mai adaugi 5 litri de ulei castrol din ala cu holograma, luat de la o reprez skoda, cu 70 lei / litru, piesele ma ajung 650 lei. Deci la ce pret au la manopera, ajung la acelasi pret final daca fac totul la ei. E vorba de porsche bucuresti vest si pipera, aceasi oferta de pret de la ambii.

    Stiu ca pot sa merg la orice service, doar ca vroiam sa am un istoric transparent pt tot tinpul cat voi tine masina, avand in vedere ca toate reviziile au fost facute la reprezentanta de primul proprietar.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La orice service e maxim 100 ron manopera pentru un schimb de ulei, 600 ron e extraordinar de mult doar pentru a avea istoric (ca altceva nu ai de castigat daca faci schimbul in reprezentanta).
    Eu iti recomand in felul urmator, i-ati toate filtrele Hengst sau Mahle. Daca pui OE nu vei avea nici un avantaj/siguranta. Vezi situatia cu care m-am confruntat eu recent:
    http://www.clubaudi.ro/threads/totu...l-aer-polen-oe-hengst-knecht-mahle-etc.45442/

    Iti alegi un ulei bun din topicul :
    http://www.clubaudi.ro/threads/uleiuri-pentru-motor-diesel.22824/page-116

    In felul asta iesi cu revizia undeva la 100 euro cu filtre/ulei de calitate. Sau te duci la Audi si o faci cu 1300 ron. :)
     
  15. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Mahle nu trebuia sa fie doar made in Austria? eu asa parca stiam? La B8 mare grija la filtru de motorina, am inteles de la un consilier reprezentanta VW ca filtru Mahle are cea mai buna filtrabilitate si ca cel OEM nu e cea mai buna optiunea. Acum imi dau seama de ce, e made in China :). Mie personal filtru de polen Mahle imi displace total, prefer Mann e mai putin poros, cel putin asa l-am simtit cand l-am schimbat.Ulei am mers pe Mobil 1ESP 5w30 cam la 50 de lei litru , made in Belgium . Dar la pagina anterioara zicea colegul Vico , ca a mers la Midocar si i-au cerut mai putin parca, in jur de 200 lei.
     
    Ultima editare: 3 Iun 2016
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si Mahle si Mann sunt facute peste tot. :) Singurele care am vazut doar Made in Germany/Austria pe ele au fost Hengst.
     
  17. DjKello

    DjKello 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 88KW/2011
    Salut!
    Am achizitionat recent un Audi A4 B8 1968cm3/88kw.Masina are reviziile la zi dar ma intereseaza daca se poate afla tipul de ulei folosit dupa codul scris in istoricul reviziilor(in dreptul schimbului de ulei este scris codul 503604507).
     
  18. DjKello

    DjKello 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 88KW/2011
    Chiar nu poate nimeni sa ma lumineze??
    Multumesc @audi66
     
    Ultima editare: 17 Iul 2016
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu poti afla tipul uleiului dupa acel cod.
     
  20. ionut32

    ionut32 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8, 2011, 2.0 TDI,143 cp
    Ce marca de filtre imi recomandati intre Mahle, Mann si Hengst?
     

Distribuie pagina asta