1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii - Intretinere si Schimburi - Resetare Service la Audi Q5 - filtre si alte consumabile

Discuție în 'Audi Q5' creată de Mihain, 5 Mai 2018.

  1. Mihain

    Mihain 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Salutare,

    De unde pot sa descarc sau sa achizitionez, inafara de reprezenta, o carte service necompletata in romana sau engleza?
    Am cautat in posturile mai vechi si nu am gasit ceva ce ma poate ajuta, iar pe internet nici atat.

    Multumesc.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La masina ta nu mai exista carte service in format tiparit. Este in format electronic. Daca nu ma crezi pe mine, ca nu mai ai carte service, poti merge la reprezentanta sa ceri carte pentru service si vezi ce iti raspund. Trebuia sa stii asta de cand ti-ai cumparat masina. Bafta
     
  3. Mihain

    Mihain 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Nu mi-au spus ca este in format electronic, mi-au sugerat sa dau comanda de una la pretul de aprox.300 lei. Voiam doar sa o iau de la 0 cu intretinerea ei si cautam o carte in format fizic pt ca nu stiam ca exista in format electronic, nici macar nu stiu cum arata si unde pot vedea un model. In fine...Multumesc de info.
     
  4. Yolanda 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2018
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    2012
    Nu m-a preocupat niciodata sa conduc iar cand sotul meu a murit subit in martie 2014 am ramas cu o frumusete de Audi Q5 aflat inca in garantie pe care l-am incuiat in garaj si acolo a ramas ( cu exceptia a aprox 10 plimbari scurte facute in urma cu 2 ani).
    Pana acum cand am gasit pe cineva care pentru o anumita suma s-a oferit sa il conduca de 2-3 ori pe saptamana cand as avea nevoie sa-mi rezolv anumite probleme. In vederea acestui lucru am telefonat la reprezentanta de unde a fost cumparata masina si am solicitat o programare pentru o revizie generala, inspectie, schimbare uleiuri, etc., etc.
    Mentionez ca nu ma pricep absolut de loc la masini si asta se vede dar n-as dori sa fiu fraierita de niste sume foarte mari caci inginerul cu care am vorbit mi-a cerut 1.000 Euro la prima strigare spunand ca dupa atata timp masina are nevoie pe langa altele si de schimbarea garniturilor, motiv pentru care va trebui demontata si reasamblata si nu se stie de ce va mai fi nevoie OARE ? As dori o parere competenta , e nevoie sau nu de schimbarea acelor garnituri care costa atat de mult ? Cu multumiri.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din pacate intrebarea ta este prea generica. Nu stim despre ce vorbesti, despre ce garnituri vorbesti. Poate atat costa niste piese plus manopera la reprezentanta. Pana nu stii exact despre ce este vorba degeaba ai intrebat aici. Pana una alta spune-le sa iti fac o factura proforma = un deviz de reparatie care sa includa codurile si despre ce vorbesc.
     
  6. Yolanda 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2018
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    2012
    Multumesc pentru raspuns! Am intrebat astazi despre ce garnituri poate fi vorba, mi s-a raspuns ca de cele de la sistemul de ungere si de la cel de aer conditionat, furtunuri. M-am mai consultat cu doi mecanici auto care mi-au spus ca o baterie noua si schimbarea uleiului de motor e tot ce are nevoie masina. Nu ma zgarcesc la bani pentru o astfel de masina dar vreau sa ma asigur ca nu-i dau degeaba. Astept parerea dvs, multumesc din nou!
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu i-as schimba ulei + filtre si lichidul de frana.
    Eventual o baterie noua daca este nevoie.

    Restul problemelor cu garnituri etc., eu zic sa nu iti bati capul si sa incepi a cheltui bani abia cand acestea vor aparea.
     
    razvan.03 apreciază asta.
  8. Andries 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4B8
    sunt posesorul uni Q5 2016,190cp in garantie.

    Scorurile le service audi Bucuresti sunt ..cat casa si neseriozitate maxima (3-4 ore sa schimbe filtre si ulei??)voi apela la service audi Ploiesti(seriosi si corecti).
    intrebare: daca fac schimb filtre ulei la un service atesta RAR, cu piese originale se pierde garantia? Nu are logica atat timp cat service-ul e autorizat si piesele sunt originale dar in Romania e posibil orice;
    Sa intilnit cineva cu acesa situatie ?
    merci
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Trebuie sa faci revizia obligatoriu in reteaua Porsche adica in service-urile agreate Porsche.
     

Distribuie pagina asta