1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Revizii - Schimburi Filtre Ulei si Resetare Interval de Service la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de dannypapuc, 9 Dec 2007.

  1. R3ptile

    R3ptile 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 2.0 TDI BLB 2005
    Merci mult, am reusit sa resetez!
     
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Inseamna ca am fost destul de explicit:)
     
  3. vladubog

    vladubog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2009
    Locație:
    Olt
    Masina:
    audi a4, 1,9 TDI, 131 cp, 2002, piele, navigatie, xenon
    Am schimbat eu astazi uleiul. A fost mult pana am desfacut filtrul de ulei apoi a fost floare la ureche. l-am desfacut cu o cheie de desfacut filtrul de la dacie. am pus o carpa peste filtrul de la audi apoi cheia de la dacie si l-am desfacut. de strans l-am strans manual fara cheie. bafta !
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Feb 2013
  4. pcmarius

    pcmarius 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2008
    Locație:
    Canada
    Masina:
    Audi, Allroad, 2.7 BiTurbo, 250cp
    A nu se uita sa se unga putin garnitura de la filtru cu ulei :moa: alfel stai 10 ani pana il desfaci daca nu ai ce iti trebuie.........
     
  5. vladubog

    vladubog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2009
    Locație:
    Olt
    Masina:
    audi a4, 1,9 TDI, 131 cp, 2002, piele, navigatie, xenon
    Eu am tras de el de mi-au sarit ochii pana l-am desfacut. l-au strans aia de la service si cred ca nu au uns garnitura de a mers asa greu
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Feb 2013
  6. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Pentru a goli baia de ulei este nevoie de a da scutul jos sau...? caci si eu doresc sa-mi fac singurel revizia.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai te uiti sa vezi daca ai un orificiu pentru golirea baii de ulei. In cazul in care nu il ai, trebuie dat jos scutul.
     
  8. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    O sa ma uit. Multumesc
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    380 ron m-au costat pe mine filtrele(MAN) si uleiul (Mobil 1 5w30 norma pentru PD).Manopera a fost 0 pentru ca le-am schimbat singur.La motorul 1.9 TDI AVF se da scutul jos pentru a desface busonul baii de ulei.Recomand inainte sa se incalzeasca bine motorul pentru a fluidiza uleiul(atentie cand desfaceti busonul sa nu va ardeti la maini),iar uleiul sa fie lasat sa se scurga bine,evantual cu masina inclinata putin spre stanga.Cumparati filtre bune,pentru ca filtrele fac diferenta(plus de asta un filtru al unei marci bune vine si cu garniturile ce trebuie schimbate).Cheia pentru filtrul de ulei se gaseste la magazinele de piese auto,sau in targ.Scule necesare : set de chei,surubelnita dreapta,cruce,cheie de filtru,rampa sau alta modalitate de a ridica masina astefel incat sa se poata demonta scutul.Totul dureaza cam o ora.
     
  10. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Foarte cuprinzatoare descrierea facuta de tine. Eu personal nu mai am nevoie de nimic altceva.
     
  11. pcmarius

    pcmarius 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2008
    Locație:
    Canada
    Masina:
    Audi, Allroad, 2.7 BiTurbo, 250cp
    Apropo. Voi cum va schimbati uleiul? avand in vedere ca sunteti "unii" maniaci cu masina? La service sincer nu imi place deoarece scurge uleiul , lasa 5 minute si imediat pune busonul la baie. Practic raman cel putin 300 ml sau mai bine de ulei murdar pe pereti . Am schimbat odata singur in curte la cineva dar e complicat tare daca nu ai pe ce sa "urci" masina ca sa stea dreapta. La service nu cred ca lasa sa se umble, macar filtru si uleiul l-as pune singur :) ca liniste sufleteasca.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2011
  12. ksk1234

    ksk1234 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2011
    Locație:
    BUZAU
    Masina:
    Audi A7 2016
    Ce cantitate de ulei intra ? Ca vreau sa ip fac schimbul dar nu stiu cat sa ulei sa cumpar.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Feb 2013
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    3,8l intra.
     
  14. pisti19

    pisti19 Bronze Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    Baia Mare, Maramures
    Masina:
    A4, b6, 1.9 tdi, 2003, 131 cp, AWX
    Buna tuturor.
    Sper ca nu sunt off-topic : pe bord mi-a aparut service, desi nu am ajuns la 10000 km de la ultimul schimb. Inainte de SERVICE , aparea Service 7000 si numar zile descrescatoare.
    Intrebare : mai pot circula pana la 10000 km si apoi sa fac schimbul de ulei ? Sau fac schimbul cit mai repede si resetez la 10000 km ? Uleiul folosit este Castrol Edge pentru diesel 5W40.
    Multumesc anticipat.
     
  15. AlinMarius 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, motor 2.0 benzina, an fabricatie2001
    Salut,
    Am si eu un a4 b6 2,0 benzina, an 2001.Stii cumva ce ulei pot folosi si ce filtre, deoarece vreau sa fac schimbul de consumabile?

    Multumesc anticipat!
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Despre ulei la motoare cu benzina citesti topicul dedicat din aria Motoare si transmisii iar filtre cumperi unele de caliate in baza recomandarii vanzatorilor de piese auto.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Toti vanzatorii o sa ii recomande Mann si Mahle, din cauza ca astea sunt cele mai vandute. :)
     
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Service-ul normal se face la 365 zile si "X" Km.Tu probabil ai depasit 1 an de la revizie si masina te atentioneaza, chiar daca nu ai facut Km.Tu decizi daca nai mergi cu ea sau nu.1000 km nu cred ca omoara pe nimeni, atata timp cat uleiul a mers sub 15k km.
     
  19. lupascu iulian

    lupascu iulian 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4/B8 2.0 2014
    Stiu ca in masinile mai noi se pune 5w40 si dupa ce trec de 150-200mii km e bine sa se foloseasca 10w40? Voi ce ziceti?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Noi zicem sa citesti topicul dedicat despre uleiuri, conform tipului tau de motor, din aria Motoare si transmisii.
    Faza cu trecerea la un ulei mai gros cu cat km masinii folosite cresc, este o prostie inventata de niste prosti. Eu am masini cu peste 250.000 km unele fabricate de peste 15-20 ani la care uleiul folosit este 5W30 si nu consuma un gram intre schimburi. Asa ca lasati sfaturile prostesti deoparte.

    In alta ordine de idei aici pe acest topic nu discutam despre uleiuri si felul lor deoarece exista topicuri dedicate uleiurilor pe care te rog sa le citesti integral.

    Deoarece nu ai specificat in profil tipul motorului te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
    AlexGB apreciază asta.

Distribuie pagina asta