1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Rovinieta - Taxa pentru circulatia auto pe diferite categorii de drumuri

Discuție în 'Contraventii' creată de alex.petrariu, 29 Dec 2007.

  1. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Fratilor luati ce aveti la indemana ( furca,topoare,rangi ) si hai sa dam jos guvernul... Nu se poate in halul asta !!! Am cumparat ROVIGNETA pe un an la un A4 2000 cm3 cu EURO4 si ghici cat am platit ? "Doar" 100 RON ! Anul trecut a fost 57 RON ! Am auzit si eu ca se scumpeste dar e diferenta sa scumpesti cu 10-20 RON dar sa o faci aproape dublu e strigator la cer !!!
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Cam scump, cam scump ..... :think:

    Stai sa vezi surprize la impozit si la asigurarea obligatorie. :)
     
  3. cosmip

    cosmip 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2007
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 Avant 1.9TDi PD (AJM 8D/B5) 2001
  4. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    :) am intrat in tara cu masina asta pe 17-18 noiembrie.. nu am facut rovinieta atunci. (din diverse motive.. acte nemtesti aruncate aiurea.. pt ca era 2 noaptea si trebuia sa ajung acasa) dupa o luna am scos numere rosii. urma sa plec la munte de revelion, adica sa circul pe dn1. (intre timp am alergat autostrada buc-pit ca cateva ori) intru intr-o benzinarie..petrom v parca sa iau rovinieta. baiatul care era la casa zice ca pt numere rosii nu se face, la care am ramas un pic blocat. intru in urmatoare benzinarie, mol. aceeasi discutie. pt nr rosii nu au facut rovinieta.
    pana la vara poate o sa-mi fac si eu rovinieta
     
  5. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Problema o sa fie daca te opreste militia si zice ca trebuie. :)
     
  6. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Atat timp cat nu ai certificat de inmatriculare nu-ti trebuie rovigneta.
     
  7. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu caut rovigneta de vreo saptamana si nu gasesc. :(
     
  8. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Din cate imi dau eu seama pretul in euro a ramas acelasi: 28 EUR pentru 12 luni. In Austria pentru un an costa vreo 80 de EUR! Mie nu mi se pare exagerat pretul din Romania.
     
  9. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    Compari Austira cu Romania?...
    da Austireci au 80 de euro pe an dar cati km de autostrada au ei si cati avem noi?
    Astea din romania se poat numi drumuri? cum ai intrat in tara iti vine sa te dai cu capul de volan si faci 650 km de zici ca ai facut afara 1600 sa fim seriosi..
    ...eu nu zic de undeva trebuie sa ia bani dar sa si faca ceva...avem 270 de km de autostrata in romania si aia vai de capul, la fiecare 2 ani trebuie sa se lucreze sa repare ceva mai ales cea care duce la pitesti
    ...cand vine vorba de drumuri imi este rusine ca traiesc in romania in 17 ani nu am reusit sa facem macar o autostrada care sa lege capitala de europa
     
  10. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    si in cazul in care am doua masini si circul mereu doar cu una din ele, de ce trebuie sa`mi fac la ambele masini? :think:
     
  11. Ionescu Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2007
    Locație:
    TR
    Masina:
    A4 1,9 TDI AVANT 2004
    Pentru numere rosii (temporare/provizorii) nu trebuie rovigneta.
     
  12. Ionescu Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2007
    Locație:
    TR
    Masina:
    A4 1,9 TDI AVANT 2004
    Am discutat cu un vecin care lucreaza la drumuri la Alexandria TR. Din intamplare vinde rovignete, l-am intrebat daca imi trebuie rovigneta la numere rosii si a spus ca nu asa ca .....
     
  13. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Rovinieta asta e o mare mare MARE porcarie, pe langa alte multe porcarii cum ar fi impozite si alte taxe idioate care nu sunt valorificate de guvern in nici un fel - macar de ar fi tara mai curata si drumurile mai bune:motz::motz:
     
  14. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    Eu stiu ca Vigneta este pt cei ce circula pe drumurile nationale, europene, si cred ca si judetene. ehh oricum generalizand ..adica pe drumurile din afara oraselor.
    Deci daca pe voi v-a oprit politia in oras la voi nici nu avea motiv sa iti ceara vigneta pt ca teoretic nici nu iti trebuia. Problema se pune cand te opreste politia inafara localitatii .Eu chiar in drum spre Bucuresti am fost oprit pt un radar si mi s-a cerut expres sa prezint si rovigneta.
     
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai voi ma cam speriati cu rovigneta asta.
    Mai trag de timp cat pot si apoi imi voi cumpara si eu ca nu vreau sa le dau satisfactie.
    Sper sa nu luam pana atunci amenda:p
     
  16. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    atata timp cat nu le dai motiv sa te opreasca ..stai linistit, dar sa nu dai peste filtru care sa verifice expres ...dar sunt cam rare.
     
  17. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Poti sa-ti cumperi de o zi sau mai pe mai multe zile, nu trebuie sa ti-o cumperi pe tot anul. Acuma merge si asa. Asta in cazul in care nu iesi des pe afara din oras.
     
  18. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    Aici intervine problema cumpararii rovignetei deoarece se gaseste destul de greu.si in plus nu stiu daca timpul si chinul se justifica in banii salvati.
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Eu unul nu gasesc :(
    Am cautat in toate statiile peco si ma trimit din una in alta. Bataie de joc ca imi vine sa dau cu ei de pamant. Stie cineva inafara de benzinarii unde mai pot fi gasite.
    Nici nu imi cumpar pe tot anul:p
     
  20. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    In alta parte nu stiu, dar ai incercat pe la toate? Cu siguranta au (ar trebui sa aiba) cei de la OMV, Rompetrol si Petrom. Eu am cumparat de la un Rompetrol.
     

Distribuie pagina asta