1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Rovinieta - Taxa pentru circulatia auto pe diferite categorii de drumuri

Discuție în 'Contraventii' creată de alex.petrariu, 29 Dec 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Rovigneta asta se mai plateste in momentul de fata cumva si in tariful per litru de carburant? Ca unele voci asa spun... ca Base a bagat taxa in pretul carburantului dar a uitat sa o mai scoata.
     
  2. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Am citit pe un forum,niste comentarii legate de rovigneta si cum am putea sa pacalim politia,in caz ca nu avem rovigneta cumparata.Schema ii urmatoarea:te opreste 'nea politistul,te intreaba de rovigneta,tu ii spui ca nu ai,el iti scrie proces verbal cum ca "in data de X proprietarul autoturismului cutare,nu detinea rovigneta",blah blah,si iti da amenda.Acum tu iei procesul verbal,mergi la prima statie de alimentare cu combustibil,cumperi rovigneta pe 7 zile,si tipa/tipul te intreaba de cand vrei sa fie valabila si zici ca de astazi.Ai bonul fiscal,rovigneta.Deci tu in ziua X cand politistul ti-a dat amenda aveai rovigneta,pentru ca legea cu rovigneta este interpretabila,nu conteaza ca el ti-a dat amenda la ora 17:00 si tu ti-ai luat rovigneta la 23:59 pentru ca ea este valabila in ziua aceea.Cu procesul verbal si bonul fiscal poti sa te judeci in instanta ca vei avea castig de cauza.Acum ramane ca oamenii legi sa o schimbe ca atunci cand iti cumperi rovigneta sa fie valabila doar de a doua zi,si atunci nu s-ar mai putea face smecheria asta.
     
  3. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    buna ideea:P dar ca sa fie si mai sigur.. le spui la benzinarie sa fie valabila de ieri. nu cred ca ar avea ceva impotriva :p
     
  4. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Clar ca nu ar avea mai ales ca eu de la statia care alimentez,casierul imi este vecin,stam la cafea in timpul liber,asa ca nu mi-ar fi greu sa cer,daca chiar poate sa scoata cu 1 zi inainte. :)
     
  5. tontzo

    tontzo Junior Member

    Înscris:
    6 Iul 2009
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.9 TDi, 116 CP, 2005
    :) tare de tot, nu ma gindisem la asta ... asa am sa fac :)

    multumesc la toti pentru raspunsuri :respekt:
     
  6. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pai cu o zi inainte nu cred ca se poate, pt.ca iti da un bon fiscal pe care e trecuta ziua si ora,iar cea dea doua varianta posibil sa mearga.
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Intradevar buna ideea lui klaudyu, dar cum a zis si Cristi, nu merge cu "ieri", bonul fiscal nu poti sa-l scoti cu data de "ieri". Din martie nici eu nu mai am vigneta, tot am zis ca o iau si tot am uitat, dar faza asta ma pune pe ganduri, poate o aplic si eu. Oricum daca ajungi sa dai 180ron pe amenda, nu ai facut mare branza, ca ai platit-o cu dobanda mare!
     
  8. raz89codlea

    raz89codlea 4th Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    BMW 320d E46, 136 cai, 2001, M-Paket I
    118 lei am platit eu Rovinieta pe un an la Audi A4 din 2005 Motor de 1.9TDI...destul de mult pentru drumurile noastre. . . :blahblah1: :respekt:


    :racer:
     
  9. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu merge acea ''faza'' m-am interesat,pe PV ai data si ora cant ti-ai luat amenda,iar rovinieta daca o cumperi la ora 17.35 de ex in data de 2 mai nu este valabila de dimineata ci de la ora cand ai facut-o deci de la ora 17.35,nuci nu poate fi vorba de contestat in instanta asa mi-a zis si un avocat si cineva de la ARR.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si pentru ca noi suntem romani (a se citi inventivi) ia priviti aici cum a fentat un prieten de-al meu pe cei de la controale rovignete:


    A plecat omul din Timisoara spre Arad. La circa 10 km dupa ce a iesit din Timisoara a fost tras pe dreapta de politie (cunoscatorii stiu parcarea cu pricina) Acolo... erau pregatiti sacalii de orice, erau si cei de la RAR si cei de la ARR si bineinteles si Politia.

    Inevitabil l-a intrebat si de rovigneta... pe care de altfel el nu o avea (masina era a firmei). Raspunsul lui: "o am domle!" Dupa ce s-a aratat cooperant si se facea ca o cauta disperat prin masina ii spune politistului "am impresia ca a luat-o celalalt coleg care a mers cu masina si a lasat-o la firma. Il sun acum sa vina sa vi-o arate." Si ce face tipu? Il suna pe un coleg de-al lui si ii spune sa mearga repede la o benzinarie si sa cumpere o rovigneta si sa vina sa i-o aduca in parcarea cu pricina din afara orasului.

    Politistul, vigilent il atentioneaza ca la ora opririi era 14:45 iar daca rovigneta adusa de coleg e cumva facuta dupa ora asta, ii da amenda oricum, el nu discuta. Zis si facut...

    La aprox. 15:40 apare si colegul astuia cu rovigneta fierbinte, cum nici pizza nu o primesti asa (cumparata la ora 15:13). Politistul, cand a vazut ora de pe rovigneta a facut spume, l-a intrebat pe asta "Ce ba, eu am fata de prost?" la care tipu' ii raspunde "Domnule, va asigur ca nu a fost rea intentie, eu ma supun legilor... bla bla..." oricum era clar care era faza cu rovigneta.

    Politistul, dupa ce s-a descarcat verbal, i-a dat actele si l-a lasat sa plece desi a fost destul de vigilent si a prins smecheria. Va intrebati de ce?

    Simplu: pentru ca ultimul PV-ul scris in cotor de politist era incheiat undeva in jurul orei 15:30 - deci nu putea sa scrie unul cu o ora mai mica, iar rovigneta era achizitionata la 15:13. Era si el constient ca PV-ul lui nu statea drept in instanta. Si uite asa i-a dat tamagotchi la politist. :laugh:


    Faza dura era ca nici masina cu care venise colegul lui ca sa aduca rovigneta astuia, nu poseda un asemenea "talisman".
     
  11. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Foaaarte tare :) Mi-ai dat idei.
    Faza e ca nu stiu cati militieni ar accepta "sa iti aduca un coleg" vigneta... O fi fost asta mai indulgent.
     
  12. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Si daca politistul nu a mai facut vre-un proces verbal anterior,atunci ce ii de facut?A fost exceptie ce s-a intamplat prietenului tau.
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu zic ca sansa a fost sa il astepte ca aduca colegul lui rovigneta. Crede-ma, cand ies astia la control, nu trece o jumate de ora sa nu faca cel putin un proces verbal... daca ai curiozitatea, stai intr-o zi 15 minute in parcarea in care sunt baietii la control si ai sa observi numai cate masini pot opri in 15 minute, daramite cate amenzi pot scrie in 30 minute.
     
  14. b-69-tau

    b-69-tau 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    320i 150hp
    Pt o zi oare cat costa?
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu exista pentru o zi. Minim 7 zile = 12.60 ron (auto normal)
     
  16. ionutblv

    ionutblv 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    seat leon 1.4 55 kw '02
    115 RON pe 1 an, fara griji
     
  17. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    Salut, vreau sa plec la mare si ca sa stau linistit vreau sa-mi cumpar o rovinieta. Spuneti-mi si mie va rog frumos care este perioada minima pentru care poate fi achizitionata, unde se gasesc (nu mi-am mai luat pana acum :p ) si cat costa? Astea intra in vigoare imediat ce ai cumparat-o???? Multumesc mult!
     
  18. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    7 zile, la benzinarii ori oficii postale, pana in 20 ron
    si eu imi iau doar cand ies din tara, de obicei pe langa vami stau baietii
     
  19. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    Intra in vigoare imediat ce ai cumparat-o? In secunda 2?
     
  20. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    depinde cand vrei tu
    te intreaba de cand vrei sa fie valbila
    daca te gandesti sa pleci sa zicem la ora 23 poate sa fie valabila din ziu urmatoare
     

Distribuie pagina asta