1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

RS4 B7 - Consiliere Achizitie - discutii diverse

Discuție în 'Linia de modele RS' creată de flo2203, 12 Sep 2007.

  1. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Stiu ce zici, sunt de acord cu tine ,mai ales in cazul super carurilor,dar totusi ,macar prima 1000 de km mai prudent,ma refer sa nu treaca de 4000 rot/min la supercar,ca la restul masinilor e valabila 3000 rot/min,macar,bine asta cu rodajul era ca si o paranteza,n-as vrea sa-i scuz pe cei de la audi ,sincer imi pare f rau pt cel ce a cumparat acel RS4,eu cred ca as innebuni sa patesc asa ceva la o masina ca si RS4 si la banii care i-a dat pe ea.Totusi cand dai o caruta de bani pentru o masina te astepti de la ea sa mearga brici ,si sa fie rezistenta,dar cand vezi ca dupa f putini km ti se duce motorul de rapa,iti vine sa plangi langa ea
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iun 2012
  2. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    ceva asemanator sa intamplat si cu un RS 4 albastru din Pitesti! problema rezolvata la fel pe garantie.
    mai rau de cine isi cumpara una la mana a doua, sa i se intample nenorocirea asta :(
     
  3. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Il stiu pe-ala albastru si mai stiu unul negru care e al unui mare patron, unul "Arabu"... ce omor ia masina aia, numai ea poate sa spuna, dar am vazut-o si eu de cateva ori. Omul are bani garla si nu o menajeaza... si n-a avut nici o problema cu ea :p
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iun 2012
  4. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Asa ca intelegeti rezervele mele...sa dai 55- 60 k pe o un RS4 sh si sa patesti una ca asta parca iti cam taie cheful definitiv.
    Ce nu pricep e ca pe mobile sunt multe chiar si cu 70 - 80.000 km deci in mod evident problema nu se manifesta peste tot...sa risc sa afirm ca noi primim masini mai proaste decat restul europei ?
     
  5. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Nu este adevarat. Orice masina are o anumita perioada de rodaj, in care nu trebuie fortata la maxim. Iar la masinile puternice (RS-uri, M-uri, AMG-uri si asa mai departe), rodajul trebuie cu ata mai mult respectat. Cei de la BMW de ex. la noul M3 au 2 stagii de rodaj: dupa cca. 1500-2000 de km iti ridica prima limitare, iar dupa alti 3000 de km iti ridica si a doua limitare, deci abia dupa cca. 5000 de km poti sa mergi cu masina la max. Asta stiu de la o cunostinta care are de curand un M3 nou-nout. Si fac chestia asta tocmai pt. ca au constatat ca multi o ardeau din prima fara sa respecte cerintele de rodaj, iar dupa un nr. relativ mic de km parcursi, oamenii se intorceau cu motoarele cazute, si fiind in garantie, uzina era obligata sa le schimbe gratis. Deci rodajul "pe banc" e una iar cel "pe roti" e alta. Chiar daca distanta parcursa in rodaj s-a scurtat (cca. 1500-2000 de km), tot trebuie respectate anumite cerinte mentionate de producator in cartea tehnica pentru primii km.
     
  6. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Asta ziceam si eu,si chiar vreau sa cred ca din aceasta cauza sunt multe RS-uri distruse...pentru ca nici un posesor de astfel de masina nu se rabda sa nu o forjeje la maxim inca din primiii kilometrii
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iun 2012
  7. lemieux@curbside

    lemieux@curbside 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Philly/Bucuresti
    Masina:
    2001 Audi S4 biturbo 2.7T ASP STG3+ ~600HP/570lbsTQ (just GO no show ! ;)
    Ultima editare de un moderator: 27 Iun 2012
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    link-ul este foarte bun. multe masini ajunse la maturitate (50-70 de mii de Km) merg diferit, masini cu revizii la timp si etc...
    am intalnit deseori cazuri in care o masina mai tanara tragea mai prost decat una mai in varsta...de ce? pentru ca cineva nu a avut grija de masina.
    uleiul si filtrele trebuie si ele schimbate inainte de termenul dat de fabricant...si tot asa.
     
  9. shaggy

    shaggy 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS4 Cabrio B-38-SHA; Audi Q7 B-80-SHA

    Buna cei care au reusit sa strice un motor de RS4 chiar eu probleme cu capu! Cei care au reusit sa strice o cutie de RS4 au probleme la la piciorul stang! Imi este greu sa cred ca poti sa strici o masina atat de reusita ca RS4, sincer!
    Eu o am de la 5000 km din Germania, de cand am luat-o nu am respectat decat faza cu incalzitu motorului! Si nu am nici o problema cu masina! Nu cred ca este diferit modelul break, berlina de cel cabrio!

    Multumesc!
     
  10. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Da, dar uite ca nu sunt toate la fel,unii au probleme,poate tu esti norocos,dar inclin sa cred asta,poate sunt ei ghinionisti,e ciudata treaba oricum
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iun 2012
  11. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Adevarul e ca ghinion poti sa ai la orice masina, dar trebuie sa recunoastem ca masinile sportive primesc un tratament nasol de la multi proprietari in virtutea ideii ca "sunt facute sa le rupi acceleratia".
     
  12. danieluzu

    danieluzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2008
    Locație:
    Vaslui/Los Angeles
    Masina:
    Audi 80 B4 1991 2.6 150 cp V6 petrol engine ( baietel )/Audi S4 2005 petrol engine 344 V8 4.2quattro
    Daca stie cineva sau a avut RS4 B7
    In ultimul timp ma tenteaza foarte mult aceasta masina si chiar as dori sa ma interesez de ea. Banii nu ar fi problema ci doar ma ingrijoreaza problemele tehnice care ar putea aparea. In ce tara sa ma uit, unde ar putea aparea probleme si multe altele.....
    Sunt oameni care intradevar au posibilitati si ar fi acat sa nu ii orientam inspre un v8 4.2 decat inspre un mercedes s320

    Asa ca astept sfaturi

    Si inca o intrebare
    Ar merita oare sa astept B8?

    P.S. shaggy stiu parca ca avea unul ;)
     
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    are si nadir unul de vanzare aici pe forum :p
     
  14. danieluzu

    danieluzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2008
    Locație:
    Vaslui/Los Angeles
    Masina:
    Audi 80 B4 1991 2.6 150 cp V6 petrol engine ( baietel )/Audi S4 2005 petrol engine 344 V8 4.2quattro
    Sper sa fie ceva interesant
    Sa vad daca nu la vandut si daca e mai nou de 2007
    Mai jos de B7 nu ma intereseaza
     
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
  16. danieluzu

    danieluzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2008
    Locație:
    Vaslui/Los Angeles
    Masina:
    Audi 80 B4 1991 2.6 150 cp V6 petrol engine ( baietel )/Audi S4 2005 petrol engine 344 V8 4.2quattro
    Nu imi place ca e modificata
    Insertiile interioare sunt de 2 lei
    Eu vreau ceva ca de la mama lui ;)
     
  17. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Masina aceea nu este modificata este "comanda speciala" ca asa i-a placut baiatului daca tu crezi ca interiorul este de 2 lei .....numai am nimic de spus
     
  18. danieluzu

    danieluzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2008
    Locație:
    Vaslui/Los Angeles
    Masina:
    Audi 80 B4 1991 2.6 150 cp V6 petrol engine ( baietel )/Audi S4 2005 petrol engine 344 V8 4.2quattro
    am zis doar ca fiecare cu gusturile lui
    numi place rosu:)
     
  19. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Rs4/rs5...

    Eu zic sa astepti varianta B8 cum fac si eu...va fi mult mai bun si ok.....cel actual sincer, are consum prea mare, iar sasiul, chiar si cand a aparut in 2005(parca) , era deja putin invechit... Noile modele RS4/RS5 vor fi mult peste cel actual...motoare complet noi indiferent daca va fi 3.0 sau 4.0, centru de greutate redistribuit, consum mai mic, si cu siguranta undeva la 4.5 secunde cu cutie "dual clutch"... Nu mai zic de interior...:thrashi:
    Dupa cum vezi, de vreo 3 zile, a aprut noul S4 care este perfect si sunt si sigur ca la performante egaleaza cel putin 90% vechiul RS4....are doar 4.9 sec cu "dual clutch" SI CONSUMA DOAR 9.4 LITRI MEDIU !!!!:jester:
    Eu personal, am plecat sa imi iau A5 sau RS4....A5-ul se lansa peste o saptamana, deci gresisem, iar cand sa iau RS4...m-am indragostit de DTM :)
    Sincer, ca kit exterior, arata mult mai bine, dotarile 100% la fel aca iei unul f bun, doar motorul mai mic si economic... mai bine mergi pe ceva mai "economic" si mai frumos acum pana apar celelalte...
    Deci mai bine Asteapta noile RS4/RS5 sau ia-ti noul S4 ;)
     
    Ultima editare: 27 Sep 2008
  20. danieluzu

    danieluzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2008
    Locație:
    Vaslui/Los Angeles
    Masina:
    Audi 80 B4 1991 2.6 150 cp V6 petrol engine ( baietel )/Audi S4 2005 petrol engine 344 V8 4.2quattro

    aici sa ma scuzi dar ca si sasiu imi place mai mult b7 ;)
    bani ar fi dar vrea sa fiu sigur
    drive test ;)
    astept ca nu e moarte
     

Distribuie pagina asta