1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

S1

Discuție în 'Linia de modele S' creată de LevY, 3 Feb 2009.

  1. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Producătorul german are de gând să vină în clasa mică cu două noutăţi în premieră pentru segment, preluate de la fraţii mai mari, astfel încât să-i asigure un avantaj concurenţial foarte puternic. Vorbim aici de transmisia integrală Quattro şi cutia de viteze automată cu DSG de 7 trepte, care împreună vor asigura o creştere semnificativă de performanţă.

    Motorizarea va fi asigurată de un 1,4 turbo de 178 CP ce se va afla şi sub capota lui Volkswagen Polo GTI sau Seat Ibiza Cupra. Însă în cazul Audi, va beneficia de mici modificări ce vor ridica puterea maximă la peste 200 CP şi un cuplu de minim 300 Nm. Toate aceste fiind spuse, performanţele încep să prindă contur: 0-100 km/h în doar 6 secunde şi o viteză de top de aproape 250 de km/h. Iar numeroasele trepte de viteză şi tehnologia DSG se vor traduce şi într-un consum foarte mic.

    Nu este exclus să vedem chiar şi amortizoare magnetice plus programul Drive Select, ce permite alegerea unor comportament diferite ale maşinii, în funcţie de dorinţe. Practic vorbim de o adevărată bijuterie tehnologică, una care cel puţin la prima vedere îşi va adjudeca destul de lejer premiul de cel mai hot hatch model din clasa mică. Evident, aşa cum ne-a obişnuit Audi şi la S3 de exemplu, toate bune şi frumoase până ajungem la preţ. 25.000 de lire pentru un asemenea mic bolid începe deja să fie o sumă semnificativă.
     
  2. CoCaine

    CoCaine Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B5 avant (AFN)
    Masina nu arata rau,ce sa mai zic ca scot din motor de 1.4T ce au scos din 2.2T acum 20 de ani.. :w00t:
    Dar mi se pare absurd sa denumeasca masina asta S1..Nu pot sterge cu buretele istoria scrisa de Audi S1..Mai urmeaza sa aflu ca Audi A2 va scoate si versiunea sport care se va chema S2 si am murit incet.. :keule:
     
  3. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    sa fi sigur ca va iesi si S2 ... daca piata cere ... :)
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cocaine nu iti dau in mare parte dreptate.
    E aceeasi controversa de care am scris si eu aici cand am auzit ca Mercedes va renaste Gullwing-ul.
    http://www.clubaudi.ro/audi-vs-mercedes-benz/7664-mercedes-slk-gullwing-vs-audi-tt-rs.html
    Chiar daca imprumuta denumirea de la o alta legenda el e de fapt derviat din A1.
    Respectiv S1.
    Asteptam sa se lanseze si eu zic ca va avea succes la publicul larg.
    S2 pica deoarece productia de A2-uri a fost de mult oprita :)
    Poti sta linistit ;)
     
  5. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    O masina de clasa mica .. pentru orash ... oricine isi doreste ... plus ca este Audi ... si din gama S ... si 178 cp ! :)

    Sigur va avea succes !!
     
  6. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    va rog , ca atunci cand dati copy/paste de pe alte site-uri, descrieti si sursa.
    gen;

    "Producătorul german are de gând să vină în clasa mică.......bla bla"
    Sursa: Promotor

    tks
     
  7. CoCaine

    CoCaine Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B5 avant (AFN)
    E logic sa se cheme S1 daca vine din clasa A1,sunt foarte constient de asta,dar nu are nimic in comun cu SportQuattro;)
     
  8. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1

    Scuze ....
    Am sa tin minte data viitoare ! :)
     
  9. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Cea mai mare tampenie sa-i dea numele de S1. Parerea mea ca AUDI ar face o mare greseala si multi ar fi impotriva acestei decizii.
    S1 trebuie sa ramana acea bruta (monstru) pe care foarte putini au reusit sa o imblanzeasca.
    S1 trebuie sa ramana simbolul AUDI in raliu, in motor-sport.
    S1 a adus faima AUDI in sport.

    S1 a fost, este si trebuie sa ramana o LEGENDA nepatata!!!
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Dorutzu cred ca daca va fi scos nu va deranja clientela feminina (cu pedigree sportiv) ce sigur nu cred ca stie cu ce se manca S1 la vremea respectiva.
    Este strict divizia sport a modelului din care deriva.
    Nu il pot denumi RS1 tocmai ca si la modelul A3 respectiv S3 nu exista un RS.
    De ce asta, nici eu nu stiu :(
    Audi tine la imagine si nu cred ca vor schimba denumirea deoarece sa fim seriosi nici masinuta asta nu te poate face de ras :salute:
     
  11. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    cine cunoaste ce a fost S1 in trecut, va sti sa faca diferenta intre ele. Eu cel putin, nu am cum sa le confund ;)
     
  12. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Intr-adevar cunoscatorii nu vro confunda niciodata S1 din motor sport cu ce urmeaza sa apara,insa sunt perfect de acord cu dorutzu,va fi cea mai mare tampenie sa pateze imaginea adevaratului S1 care intr-adevar este o legenda vie care nu va muri niciodata,ar fi pacat,ar trebui gasita alta solutie
     
  13. silviu_stoica74

    silviu_stoica74 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2009
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a8 2.5 tdi quattro 2002
    imi cer scuze daca am inteles gresit despre care ,,astia,, era vorba,dar trb sa ma intelegeti ca sunt nou aici si nu ma prea pricep,dar am vointa si voi incerca sa inteleg cit mai repede,pacat ca nu are cine sa ma invete cum se face
     
  14. CoCaine

    CoCaine Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B5 avant (AFN)
    Tu de la ce te-ai luat?Ce-ai consumat?:)
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Ian 2016
  15. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Omule tu cred ca ai ceva cu mine !!!! ( silviu_stoica74 )



    Nu vreau sa te jignesc asa ca ma opresc aici !
     

Distribuie pagina asta