1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scartait / Bataie volan si/sau coloana directie la A6 C6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de audi66, 16 Oct 2015.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    N-am gasit alt thread in legatura cu problema mea asa ca postez aici.

    Stie cineva unde/care este bucsa responsabila de bataile in volan pe loc si in mers care face parte din ansamblul coloanei ? Nu o gasesc nicicum in ETKA.
    Mai exact, ce anume se uzeaza acolo ? Se poate inlocui o simpla bucsa sau obligatoriu tot ansamblul ?
     
  2. remus31 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2014
    Locație:
    Lombardia - Italia / Iași - România
    Masina:
    audi a6 3.0tdi 2011 CDYA
    Buna intrebare audi66. Chiar si eu sunt curios de raspuns din moment ce inginerul de la reprezentanta spune ca bataia respectiva e ceva normal. Eu personal am incercat sa desfac volanul dar nu gasesc o surubelnita atat de subtire si lunga. Stie cineva ce fel de scula trebuie lentru desfacut volanul?
     
    ar14fly apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu trebuie desfacut volanul, doar capacul de deasupra pedalelor si vezi tot sistemul.

    Ceva normal in mod sigur nu este din moment ce nu toate A6 fac asa. Eu pe loc daca invart 3-4cm stanga/dreapta de volan am o bataie de toata frumusetea, si nu se aude din caseta, undeva sub volan, deasupra pedalelor.

    Se poate remedia sigur, acum ramane de vazut daca trebui schimbata coloana sau doar o bucsa. :)
     
    Ultima editare: 16 Oct 2015
  4. remus31 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2014
    Locație:
    Lombardia - Italia / Iași - România
    Masina:
    audi a6 3.0tdi 2011 CDYA
    La mine se aude ca un carait si bataie, nu doar bataie. Am citit, cred ca pe forum aici, cum ca ar fi un rulment in spatele volanului si ma gandeam poate trebuie uns sau dat cu un pic de wd40. Dar m-am lovit de raspunsul primit de la reprezentanta, m-am dus fizic acolo si a tras de volan inginerul si rade si se uita la mine spunand ca e normal asa ceva. I-am spus ca eu nu cred ca e normal si a dat din umeri.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e normal, stiu cel putin 2 masini la fel ca a mea care nu au zgomotul respectiv.
    Inginerul poate a vrut sa spuna ca e normal dupa 10 ani de mers prin gropile patriei sa faca asa.
    Citind pe alte site-uri am constatat ca problema este de la rulment si de la 2 bucsi ce sunt pe ax-ul gen telescop ce permite reglarea volanului pe adancime. Solutia de rezolvare e relativ simpla, ori inlocuiesti bucsele dintate, ori dai cu banda de teflon, problema e ca e ceva de demontat si acum chiar nu am timp.
    Posibil la C6 sa fie doar o bucsa, ce am citit eu este pentru alte modele dar aceeasi problema.
    Daca nu ne lumineaza nimeni, revin eu cu detalii si poze cand ma hotarasc sa demontez.
     
  6. bogmol 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2007
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    Audi A6 2005 3.0 TDI 224 CP
    ce ai rezolvat? Am si eu problema asta, plus ca mi a aparut si un scartait de cauciuc pe cauciuc, cand rotesc volanul stanga dreapta.
     
  7. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Scartitul de cauciuc pe cauciuc este de la un fel de bucsa care este pozitionata pe caroserie in zona unde iese volanul jos din caroserie catre caseta de directie
     
  8. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    audi66 Nu ai verificat articulatiile cardanului care iese din interior si duce la caseta? Stiu ca are 2 articulatii si care pot face figuri daca se duce un rulment din ala micut.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Deocamdata nu am verificat nimic, doar ce am citit de la alti patiti.
    Cat de curand o sa desfac acolo ca tare rau ma dereamjeaza vibratia asta in volan.
    Mersi de pont, o sa ma uit si acolo.
     
  10. bogmol 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2007
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    Audi A6 2005 3.0 TDI 224 CP
    Mi-a aparut si mie acest scartait de cauciuc pe cauciuc. Ce ati rezolvat si de unde vine?
     
    nae77 apreciază asta.
  11. unrealist

    unrealist 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 2.0 tdi CGLC
    Si eu il am, cred ca este in functie si de vreme, multe a6 scartaie ca si cum ar atinge ceva, dar nu stiu de ce, oricum se aude imediat in spatele volanului. Unii zic ca e de la umezeala etc, asa ca am luat un sac de silicon sa il tin in masina, dar nu cred ca da rezultate. Ce am observat este ca se aude mai pronuntat cand este mai frig, sau poate este doar o coincidenta, ca nu face mereu.
     
  12. Norby

    Norby 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2016
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI BRE 2007
    Buna, a gasit cineva solutia pt scartait? Am si eu aceeasi problema, nu ma deranjeaza foarte tare dar cateodata e neplacut.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Volanul jos, coloana jos si mai departe ... gresati bine toate incheieturile coloanei si verificati unde exista joc/uzura.
     
  14. Magulicy 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2015
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI , Quattro , An: 2005
    Sa înțelegem ca tu ai rezolvat problema ?
     
  15. AdiB

    AdiB 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2016
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0tdi Cjcb 100kw manuala.2012 pre facelift.
    Salut,
    Am avut un A6 C6 avant din 2007 si am avut acel oribil scartait, am dus masina la Audi uk.. ~ £300 sa-mi schimbe blocul de comenzi de pe coloana de directie. S-a rezolvat dar e o problema des intalnita la modelul acesta. Sper ca am fost de ajutor.

    P.S.:
    Am incercat cu wd40 si spray cu silicon a fost ok pentru cateva zile apoi n am avut de ales decat sa o duc la Audi.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Blocul de comenzi ? Adica maneta de semnalizare + cea pentru stergatoare ?
     
  17. AdiB

    AdiB 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2016
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0tdi Cjcb 100kw manuala.2012 pre facelift.
    Credeam ca doarme toata lumea:) da blocul acela.. Am cumparat masina in stare foarte buna si am dus o sa o prezint familiei si guess what? Am mers la restaurant si in parcare un scartait de am fost nevoit sa mi prezint si sistemul audio:)) am incercat sa fac diferite chestii... Sunt membru si pe forum in uk si am primit sfaturi, la mine n au mers..la Audi stiau aia de treaba asta de unde deduc ca i comuna la A6 macar ca de alte modele nu pot sa vorbesc. Adi
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ciudat, stii cumva ce anume s-a uzat acolo de a provocat scartaitul ?
     
  19. AdiB

    AdiB 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2016
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0tdi Cjcb 100kw manuala.2012 pre facelift.
    Nu mi au zis exact pentru ca am intrat intr o chestie nasoala cu vibratul motorului la relanti si am uitat de detalii.. Dar se pare ca e un manson care se uzeaza si ala face scartaitul ala groaznic.. Stai sa ma uit pe acte si ti zic imediat.

    Asa se pare ca a costat £339 :) si ca si cauza a fost slip ringul care-i mansonul ala cred si mai exact vaselina aia ce ar trebui sa fie acolo a curs. Adi
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tot nu imi vine sa cred ca asta a fost cauza. :)
    Deci, ti-a schimbat ce e in poza 1 sau in poza 2 (cu tot cu spira) ? Daca ti-a fost schimbat totul ca in poza 1, nu era necesar sa iti schimbe decat maneta de semnalizare, ea este tot suportul ansamblului (poza 3). Cred ca te-am ametit. :)
    Totusi nu sunt lamurit ce slipring si unde ar fi trebuit sa fie gresat.
     

Distribuie pagina asta