1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A3 8L

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de luk80, 16 Iun 2010.

  1. TDIpower

    TDIpower 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.9 TDI (ASZ), 2002, 130cp
    Salutare tuturor!

    Revin cu o alta intrebare.. si anume, se poate monta, sau exista scaune incalzite pentru Audi A3 8L din 2002?
    Daca da, pe unde as putea gasi.. am cautat pe goagal si nu am prea gasit mare lucru. Daca nu exista asa ceva pentru masina mea, exista vreo posibilitate sa iau niste huse cu incalzire, dar butoanele care le activeaza sa le montez in bord?
    Acum am in bord 3 butoane, din care numai unul (cel din mijloc) e functional > ESP off/on.
    In stanga si in dreapta sunt doar capacele de plastic. Se pot monta acolo butoanele de incalzire a huselor, daca scaune incalzite nu exista pentru masina mea?
    Multumesc mult!

    Revin cu un mic update :

    Am gasit pe cineva care vinde si instaleaza kituri de incalzire in scaune + butoanele aferente.
    Aici aveti un link : http://goo.gl/71Ywzm
    Nu vreau sa fie luata ca si o reclama iar daca incalca politica siteului, se poate sterge linkul.
    Maine voi da un "tzarrr" sa vad cam cat costa instalarea pe masina. Revin maine cu detalii.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2015
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Exista si a3 cu incalzire in scaune (vezi pozele de mai jos). Si da, se poate si ce vrei tu insa e foarte mult de munca.

    8L nonfacelift:

    [​IMG]


    8L facelift:

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
     
    Ultima editare: 22 Ian 2015
  3. TDIpower

    TDIpower 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.9 TDI (ASZ), 2002, 130cp
    Nu se vad pozele :) Vad doar scrisul...
    Am vorbit cu cei care ofera kitul.
    Mi-au zis ca pe masina mea se poate instala. Setul ce l-au recomandat ei este setul cu 300 lei si butoane cu 2 pozitii.
    Montatul ar fi undeva la 300 lei in Timisoara. Au contract cu vreo 2 firme. Prin Bucuresti au zis ca e intre 350-500 lei.
    Ma gandesc ca e mai complicat cu kitul.
    Totalul pe masina mea ar ajunge la fix 650 lei. Pretul nu mi se pare unul exagerat.
    Scaunele dedicate ar costa mai mult? :)
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se vad foarte bine pozele. Schimba browser-ul de navigare. Bafta.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Evident ca ar costa mai mult. Insa evident vorbim de o comparatie intre original si aftermarket. Nu are cum sa iasa orignalul la pret de aftermarket.
    Iar 300 ron te costa kit-ul cel mai ieftin cu buton 2 pozitii. Tu ai spus ca vrei sa pui butoanele originale. Pentru asta iti trebuie alt climatronic. Pret climatronic cu incalzire in scaune, inca vreo 300 ron. Plus montajul.
     
  6. TDIpower

    TDIpower 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.9 TDI (ASZ), 2002, 130cp
    Eu le-am zis de cele doua locuri din stanga si din dreapta ESP-ului.
    Au zis ca au mai facut pe A3 8L-uri si au reusit sa adapteze butoanele lor in locusoarele alea.
    Da, problema era de la browser. Acum vad pozele. M-am gandit si la asta cu masca climatronicului. Dar am renuntat fiindca trecea de buget.
    Deocamdata 650 lei este tot peste bugetul meu pentru asa ceva. Pe viitor voi reveni asupra scaunelor incalzite. :)
     
  7. lucianluxboy 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A3 , 1.9 TDI ASZ, 2003
    Probleme încălzire scaune

    Salut ! A venit frigul si am constatat ca nu imi mai funcționează încălzirea în scaunl din dreapta. Am verificat sigurante , mufe si butonul de acționare. Cred ca problema e rezistenta din scaun. Exista rezolvare ?:think:
     
    Ultima editare: 12 Noi 2015
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Desfaci scaunul ca să ajungi la rezistență și abia apoi se poate decide care e cea mai bună rezolvare, după ce se vede unde și cum e întreruptă.
     
  9. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Recent am achizitionat 2 scaune fata cu incalzire si vreau sa stiu daca pot sa imi fac instalatia de incalzire in scaune.
    Am inteles ca trebuie sa iau climatronicul cu butoane de incalzire si cablaj. Mai trebuie altceva?
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cablajul sa aibe mufele de la ambele capete (conector climatronic-conector sub scaun).
    Nu uita ca trebuie adaugata si o siguranta de 30 A. (44).
     
  11. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Nu stie cineva unde as putea gasi cablajul pentru incalzirea in scaune?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cumpara cablaj nou (surse sunt multe). Cauti degeaba in dezmembari pentru ca cei care au masini la dezmembrari taie cablajele pentru ca ei atat stiu si atat ii duce capul, din pacate. Cablajele pentru retrofit se confectioneaza dupa schema din ELSA cu pini originali si mufele aferente. Bafta.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    s3fu0ra5ului apreciază asta.
  14. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
  15. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu are cum, faceliftul nu mai are loc pentru butoane ca si nonfacelift.
    Plus ca fara mufe, nu il ajuta butoanele.
     
  17. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    a mea e din 2001 si stiu ca e facelift si are loc de butoane,de aia i-am zis.....dar daca zici tu ca asa ii...atunci se pare ca a mea e nonfacelift!!
    si mufele,sunt pe cablajul ce vrea sa il cumpere de la Kufatec.
     
  18. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Am vazut butoanele alea,dar as vrea sa pastrez aspectul original al masinii.
     
  19. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    Nu toate masinile au pe climatronic butoanele de incalzire.cele ce ai vazut tu sunt luate tot de pe un A3 cu scaune incalzite.....doar ziceam
    e alegerea ta
     
  20. Robert Feies

    Robert Feies 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A3 1.6 1998
    Buna baieti, recent mi-am luat un A3 8l din 1998 in 2 usi si am o problema care ma macina si nui gasesc niciunde rezolvarea... Problema in sine este ca masina fiind in doua usi clar are scaune rabatabile..ok mie mi se rabateaza scaunul dar cand vreau sa-l inchid nu se mai agatata si de la sezut tot vine in sus... am cautat pe tot internetul pe cineva sa fii avut problema dar nimic, mai rau este ca nu gasesc nici o schema tehnica sau ceva macar sa ma uiit eu exact unde ar trebuii sa se blocheze... daca stiti ceva as fii foarte recunoscator. Multumesc
     

Distribuie pagina asta