1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ionut86, 13 Noi 2008.

  1. tosha0403

    tosha0403 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2008
    Locație:
    Severin
    Masina:
    Audi A4 2006
    da, le-am pus pe culori. insa, mai am decat sa conectez mufa. m-am gandit si eu sa nu fie inversate cablurile sau ceva, dar nu vreau sa risc sa am ce schimba :) . este o chestie unde trebuie sa merg la sigur, din aceasta cauza am intrebat daca s-a mai lovit cineva de aceasta situatie sau daca stie cineva ce am de facut.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cupleaza-le linistit daca zici ca le-ai pus pe culori.
     
  3. tosha0403

    tosha0403 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2008
    Locație:
    Severin
    Masina:
    Audi A4 2006
    Da Ovidiu sunt pe culori insa, ce nu am specificat mai sus este ca mufa galbena ce imi vine din airbag la B7 cu cele 3 fire (maro, negru si albastru) se conecteaza direct in mufa galbena din podea, iar la B6 mufa galbena se conecteaza cu cea galbena din podea si cea neagra cu cablul maro se duce prin prelungire la mufa rosie din podea (mufa ce contine becurile de sub scaun, eu nu aveam becuri sub scaun deci le-am eliminat)
    http://s17.postimg.cc/wi1lj0a4f/conexiuni_cabluri.jpg
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Feb 2015
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    B6 are fir separat care se duce la masa. Pentru airbag.
    Luminile de la becurile din scaun nu impartasesc aceeasi mufa.
    Albastru si negru sunt plusuri. Si fac legatura intre capsa pirotehnica si calculator.
    Maro e masa. Si intareste minusul necesar detonarii in momentul in care tensiunea pe firele albastru si negru creste (atunci sar airbagurile).
    Ai inteles? Conecteaza-le cum am zis si mai devreme, respectand culorile, nu e inginerie spatiala. :)
     
  5. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    salutare poate sa imi explice cineva cum scot plasticele acelea negre in care se baga tetierele la un spatar nerabatabil de B7. Am scos tetierele si am tras de ele de mi-au iesit ochii dar nimic. As vrea sa dau spatarul jos pentru a-l inlocui cu altul dar nu reusesc nici cum sa scot acele plastice.
    Va multumesc.
     
  6. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Tragi de ele pe directia in sus . Nu ai avut forta necesara :)
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Folosesti o surubelnita lata si cat mai lunga ca sa faci parghie. Altfel cu degetele, poti sa mananci un taur la micul dejun, ca nu le scoti. :)
     
  8. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Am tras pana le-am rupt :) acum le-am comandat le reprezentanta 40 RON bucata.
    Din ce am vazut, cand am inlocuit spatarul, practic este cam imposibil sa nu le rupi cand tragi de ele.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Iti spun sincer, si eu am tras de multe plastice dintr-alea (si chiar am fortat) insa nu mi s-a rupt vreodata unul.
     
  10. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Ovidiu nu te contrazic dar probabil nu ai tras de ele la -9 grade cand orice plastic devine casant. :)
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asa e. Evit pe cat se poate sa smulg plastice din cleme, la temperaturi mici.
     
  12. pepino 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2007
    Inlocuire Scuane Audi B7 Cu Scaune Audi B6

    Salut!
    Am nevoie de ajutor.Ma iertati daca nu postez unde nu trebuie.
    Am cumparat doua scaune sport de audi a4 b6 de pe un audi a4 b6 limuzina motor 1.8 din cate imi dau seama fara incalzire dar cu mai multe reglaje decat cele existente acum pe masina mea.

    Aceste scaune au urmatoarele mufe:
    1.mufa galbena pt airbag cu 2 fire :unul albastru subtire si unul negru tot subtire.
    2.si o mufa rosie cu 2 fire:unul maro mai gros si unul subtire de culoare rosu cu alb.
    Atat au aceste doua scaune pe care vreau sa le montez.

    Eu pe masina mea un audi a4 b7 diesel limuzina am scaune cu incalzire dar sunt simple si normale si prezinta urmatoarele mufe:
    1.mufa galbena cu 3 fire:unul negru,unul albastru si unul maro-toate subtiri
    2.o mufa verde cu 4 fire:unul maro mai grosut,unul tot maro subtire,unul alb cu negru(subtire) si unul verde cu negru
    3.o mufa neagra cu 2 fire:unul maro si unul verde subtiri.
    CUM LE POT CONECTA?

    Le pot pune pe masina sau le-am cumparat degeaba?
    Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Mai 2015
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    O sa fiu foarte scurt si de aici te mai gandesti tu daca le mai vrei:
    - in mufa verde sunt firele de la incalzire!
    Asadar ai luat niste scaune fara incalzire!
    Daca totusi vrei sa le montezi, iti sugerez sa mergi sa iei si mufele de la scaunele de b6. Altfel o sa faci niste prostii de mai bine nu le montezi.
    Din punctul meu de vedere e inadmisibil sa pui ceva ce are ceva in plus dar si ceva in minus. Si nu cred ca la toamna, cand iti pui rotile de iarna o sa iti remontezi si scaunele cu incalzire.
     
    Ultima editare: 20 Mai 2015
  14. pepino 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2007
    Multumesc ovidiutm. Am aflat ca nu au incalzire. Eu vreau sa le pun chiar daca nu au incalzire. Am crezut ca e simplu pe sistemul plug and play dar acum imi dau seama ca difera mufele. Problema este ca nu stiu cum sa conectez mufele si daca ar trebui sa merg sa iau si mufele din podea de la Audi B6 ? Daca ma poti ajuta sa imi spui ce trebuie sa fac pas cu pas si mai intai daca pot reusi singur. Eu am liber vineri si sambata si nu merg la munca si imi pot dedica timpul sa fac acest lucru dar nu stiu excat ce ar trebui sa fac. Daca e sa merg sa iau si mufa rosie din podea de la B6 cu tot cu fire, ma pot duce chiar daca e la 100 km de mine departare. Imi plac aceste scaune pentru ca sunt sport si au reglaj lombar daca as reusi sa il conectez. Ma ajuta cineva sa imi explice mai pe larg ce trebuie sa fac ?
    Multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Mai 2015
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ar trebui cautate schemele in Elsa insa eu nu cred ca apuc azi sa le postez.
     
  16. pepino 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2007
    Ovdiutm dar daca scaunele acestea pe care le-am cumparat nu au mufa neagra care ar veni in mufa neagra din podea la b7 cu ce afecteaza acest lucru?daca mufa neagra ar ramane libera fara sa mai conectez nimic in ea.
    Multumesc!
    Poate ai timp sa imi dai mai multe detalii cum sa fac.
     
  17. pepino 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2007
    Hristos s-a inaltat!
    Am inlocuit scaunul de b7 al pasagerului cu cel de b6.Acest scaun a avut doar doua mufe:cea verde si cea galbena;fara sa mai aiba si mufa neagra .Si am adaugat eu si mufa rosie pt reglaj lombar-am tras plusul si minusul dupa cum a zis ovdiutm unui coleg si am reusit.
    Problema ramane cu scaunul soferului care pe langa cele doua mufe mai are si mufa neagra.Nu stiu ce se intampla daca o las neconectata acea mufa si care este rolul ei mai exact? e ceva legat de acea placa de presiune -oare o pot muta de pe scaunul de b7 pe b6?
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Trebuie sa folosesti astea:

    1. Mufa galbena cu 3 fire:
    - pinul 1 (alb) e un + si merge la airbag -> aici conectezi albastru pentru pasager / verde pentru sofer
    - pinul 2 (albastru la scaunul pasagerului, verde la scaunul soferului) e un + si merge la airbag -> aici conectezi negru
    - pinul 3 (maro) e un - merge la o masa pe caroserie.
    Pinul 1 si 2 sunt inversate intre scaunele de B6 si B7 - in caz ca te-ai intrebat.
    Asadar, ori folosesti mama/tata de B6, ori folosesti mama/tata de B7. Mama de B6 nu se potriveste cu tata de B7 din cate ai vazut.

    2. Mufa rosie tu nu o ai intrucat la scaunele de B7 nu ai lombar. Asadar trebuie sa o adaugi.
    - pinul 4 (rosu/alb) e un + care merge intr-o siguranta (10A) pe pozitia E de sub calculatorul de electrica si apoi la conectorii grosi de sub bord (plus permanent)
    - pinul 5 (maro) e un - si il duci la o masa oriunde pe caroserie

    3. Mufa verde e pentru incalzirea in scaune. Nu ai asa ceva pe scaunele de B6 asa ca nu te intereseaza.

    4. Mufa neagra nu stiu de la ce este.
     
    Ultima editare: 25 Mai 2015
  19. pepino 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2007
    Da Ovidiutm asa am facut.Am tras eu firele si am reusit cu scaunul pasagerului.Acum as vrea sa inlocuiesc si scaunul soferului dar nu reusesc sa aflu destule detalii despre mufa neagra -care in princiu are de a face cu senzorul de presiune sau ceva de genul asta care se gaseste sub scaun.
    Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?
    Multumesc Ovidiutm pt amabilitate si raspunsuri.
     
  20. pepino 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2007
    How to Install B6 S4 Recaro Seats into a B7 A4 with No Airbag Warning Light
    Am citit aici ceva despre mufa neagra.Dar aceasta mufa neagra la mine este prezenta doar la scaunul soferului nu si la scaunul pasagerului si are doua fire subtiri :unul de culoare verde cu galben si unul maro.
    Oare are legatura cu acest senzor de presiune sau placa?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Mai 2015

Distribuie pagina asta