1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ionut86, 13 Noi 2008.

  1. Shaqkers

    Shaqkers 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2014
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B7 2006
    Salutare.Am o problema cu rezistenta din scaunul soferului (Audi A4 B7 BRB).Am cautat la diverse magazine rezistenta cu codul 8E0963555AD ( cod furnizat de un magazin conform EKTA) la un pret astronomic.Intrebarea mea este:se potriveste rezistenta cu codul 8E0963555M-"incalzire scaun dreapta cu codul original 8E0963555M pentru Audi A4 Avant (8ED, B7) 2004-2008, 2.0tdi, BPW, 103kw, 140cp" gasita pe un un site de dezmembrari? Multumesc!
     
    Ultima editare: 20 Noi 2015
  2. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Salutare,
    As dori sa pun incalzire in scaune. Stiu ca trebuie sa schimb tabloul de la climatronic si trebuie sa cumpar acele rezistente in scaun.
    A mai facut cineva aceasta operatiune ? Cam la ce pret se ridica aceasta modificare ? Oare trebuie trase si fire ? Daca a mai facut cineva va rog sa imi dati cateva sfaturi. Multumesc.
     
  3. Logitech

    Logitech Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2012
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 B7 | 2006 | BRB |DPF| 1.9 TDI
    Cumperi interior cu scaune încălzite (este prea mare bătaia de cap sa montezi tu încălzirea în ele).
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Normal ca trebuie trase si fire. Si adaugata siguranta 44. Si mufele de la scaune. Nu e simplu dar nici imposibil.
    Eu am facut-o anul trecut la vreo 5 b6 si b7 (contracost). Sa nu te gandesti ca ai vreun fir catusi de scurt tras de fabrica.
     
    Petcu marian valentin apreciază asta.
  5. Petrov Alexandru

    Petrov Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2016
    Locație:
    Navodari
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 2.0 S-Line (BLB ) 2006
    Salut, eu am o problema cu ambele scaune, nu se incalzesc. Pe tester mi-a dat o eroare la scaunul soferului, senzorul de temperatura este defect/ sau face masa. Cum ati remediat problema ? Mersi !
     
  6. septi_2004

    septi_2004 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2010
    Locație:
    SPANIA
    Masina:
    A4 , 2.000 T.D.I 140CV 2005
    Imi poti spune exact denumirea lor sa le pot cauta pe internet ..... Multumesc !
     
    AndreiiStan apreciază asta.
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Clips plastic prindere sezut bancheta spate. Nu le cauti pe net. Mergi la reprezentanta si le cumperi de acolo originale nu After Market. Costa 1-2 euro bucata.
     
  8. Nefuziroza 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2013
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006, BPW
    Ai mai cumpărat rezistența pentru codul motor BPW? Aș avea nevoie și eu de una pentru scaunul șoferului (stânga) și nu găsesc second-hand.
    Mulțumesc!

    Problema: Nu mai funcționează încălzirea din scaunul șoferului la A4 din 2006, cod motor BPW. Un mecanic mi-a zis că e arsă una dintre siguranțe.
    Întrebarea: Cum se înlocuiește siguranță cu pricina ? Trebuie tăiat scaunul ?
    Multumesc!
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se demonteaza tapiseria scaunului si se inlocuieste rezistenta.
     
  10. jokeroz 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 TDI, S-line, 2006
    Salut baieti, am asa o neplacere vara, din cauza ca am scaune de piele, sunt si negre si daca sta masina putin la soare cand ma pun in masina ma arde pur si simplu...nu stiti careva vreo husa cu ventilatie, sau ce solutie mi-ati putea da? Mersi fain.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cea mai neagra folie posibila pe toate geamurile, eu intr-un final la asta am ajuns. :)
    O solutie de compromis ar fi huse din material tetxtil.
    Huse cu ventilatie ? Pai cum ai vrea sa ventileze o husa ? Ventilator sub fund ? :))
    Exista pe aliexpress numeroase variante, cauta dupa "car seat fan" daca vrei sa te incurci cu improvizatii de genul.
     
    RaduVinca apreciază asta.
  12. Edwardd19 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2016
    Locație:
    Plosca
    Masina:
    Audi A4 2.0tdi 2006
    Salutare, băieți! Aveți idee daca pot pune scaune de b8 pe un b7?
     
  13. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Salut! Decurand mi s-a "dezlipit?" partea de plastic de pe spatele scaunului sofer. Adica, atarna partea de sus...am scos-o si vad ca jos se prinde in doua cleme. De aceea mai sta inca pe scaun, dar sus nu vad clipsuri sau altceva... Intreabarea mea este daca a fost doar lipita sau erau ceva clipsuri si s-au rupt in partea de sus.
    Si daca era doar lipita (probabil) ce lipici mi-ati recomanda...sa nu pun super glue si nu il mai dau jos la nevoie de demontare sau ceva de genul.


    Multumesc!
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ti s-au rupt clemele care erau lipite la cald. Solutie: fie alt plastic cu clemele intacte sau kit reparatii pentru cioturile ramase.
    Problema e ca, tu crezi ca asta e singura problema. Nu iti pui problema cum s-au rupt clemele alea? Ia uita-te cat de intreaga mai e sarma de la lombar...
     
  15. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Sarma de la partea lombara....nu am verificat-o. Nestiind de ea :)
    Am sa vad maine daca mai este acolo, dar nu am vazut nimic de genul asta. Verific maine.
    Si un kit de reparatie unde as putea gasi? Plasticul nou banuiesc ca nu este ieftin la reprezentanta...
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sarma de la lombar mai e acolo, ca nu are unde sa cada, doar ca acum e in mai multe bucati. Iti zic sigur, o vad de aici. :) Intelege ca nu ai cum sa rupi clemele de la plasticul ala (decat daca ai tras tu de el) cat e pe pozitie, fara sa rupi lombarul.
    Kit-ul de reparatie il gasesti... surpriza: la orice magazin de piese auto. :)
    La reprezentanta nu prea inteleg ce gasesti, in afara de preturi supraumflate. A, si oameni nepriceputi.
    Cred ca plasticul ala ai sanse bune sa il iei la un pret decent si in schrot.
     
  17. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Multumesc pt info.
    Sarma lobmara nu am identificat-o, si nici macar clipsurile din plastic "rupte".
    Probabil ma insel, dar pun poze pt a clarifica.
    Mie mi se pare in continuare, cum am spus si prima data, ca este doar dezlipit...deoarece vad ca a ramas pe scaun prinsa banda de plastic (cu clipsuri).
    Si se vede si urma lipiciului uscat...
    Ce credeti?
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu cred ca ti s-a dezlipit toata partea cu tot cu clipsuri de pe capac si a ramas pe spatar.
    Da-o jos cu grija de pe spatar, sa nu rupi ceva si lipeste-o la loc pe capac folosind Poxipol sau ceva lipici de calitate.
     
  19. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Multumesc! Exact si ideea mea.
    Am sa vad daca incerc sa desfac banda cu clipsuri de pa spatar sau doar pun lipici si pun capacul pe scaun inapoi.
    Nu de alta dar nu as risca sa rup clipsurile famase pe speteaza.
     
  20. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Salut! Revin cu alta problema...
    De ceva timp nu imi mai merge incalzirea in scaunul soferului. Pt celalalt merge.
    Deci nu ar fi siguranta.(44parca?) s-a confruntat cineva cu problema asta...ar putea sa ma sfatuiasca la ce sa ma uit?
     

Distribuie pagina asta