1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ionut86, 13 Noi 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cristian inainte de a intreba ceva pe forum te rog eu sa citesti integral acest topic si integral toate topicurile din aria asta fara sa intreb nimic. Dupa ce termini de citit ce ti-am spus te apuci de citit toata aria How to si toata aria Discutii Generale .. Pana atunci mergi la un profesionist in electrica sa-ti faca acel cablaj, lipsa, conform ELSA. Ce inseamna ELSA este scris pe forum. Ai obligatia ca si membru nou inscris sa citesti fara sa intreb nimic pentru ca sa inveti. Vezi ca acest forum nu este mizeria aia de facebook si aici sunt reguli clare si stricte.
     
  2. Logitech

    Logitech Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2012
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 B7 | 2006 | BRB |DPF| 1.9 TDI
    Salutare,
    De ceva timp mă gandeam sa schimb scaunele de la mașina, cele standard cu unele sport.
    Ce am pe mașina:
    - scaune standard, fara încălzire sau vreun reglaj electric, bancheta spate rabatabila.
    Ce am găsit:
    - scaune sport, fara încălzire dar cu reglaj lombar electric, bancheta rabatabila (de pe un A4 B7 de UK).

    Întrebarea ar fi daca trebuie făcută vreo adaptare la mufe, pentru reglajul lombar electric, sau sunt plug and play ?

    Mulțumesc
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alea de UK au altfel pozitionate airbag-urile si trebuie scoase cele din scaunul tau si puse in scaunul de UK. Asta daca ai locul gol respectiv pentru airbag. Asta odata. Mai departe trebuie sa repozitionezi centurile de la pasager si sofer.
    Nu te gandi sa montezi scaunul de la pasager existent in masina de UK la partea sofer a masinii tale cum cred ca ti-a trecut tie prin cap. :)
    Mai departe pentru scheme cauti legaturile in ELSA. Daca pe scaunele tale ai deja reglaj electric lombar nu mai ai nevoie de alte modificari pentru partea electrica si mufele ar trebui sa se potriveasca. Ideea este ca trebuie sa inversezi multe plastice de pe scaune de UK pentru ca sa se potriveasca pe scaunele de Europa. Bafta.
     
    Logitech apreciază asta.
  4. Logitech

    Logitech Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2012
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 B7 | 2006 | BRB |DPF| 1.9 TDI
    Mulțumesc, Cristi.
    Cam complicat cu cele de UK, rămân la standard... următoarea poate o iau cu scaune sport.
     
  5. Popa vali bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2020
    Locație:
    Drobeta turnu severin
    Masina:
    Audi a4 b7, motor 1,9tdi bke 2005
    Pentru cei care doresc sa schimbe scaunele si banchetele cu unele din UK. Eu am schimbat scaunele cu unul din UK si nu am avut probleme decat cu senzorul de presiune si suport centura sofer. Scaunul de la sofer pe masina de UK este la pasager acum si nu are nici o treaba cu airbagurile, ele sunt plug and play.
    Trebuie sa detaliez ce se face: se scoate senzorul de presiune din scaunul pasager si se monteaza in cel de UK mai trebuie luat si suportul de centura deoarece cel de UK nu are senzor centura. Mufele sunt aceleasi iar pentru lombar se trage un fir de + de sub volan si se duce la amandoua scaunele cu o siguranta de 10A pusa pe fir. Totul a fost facut in 4 ore maxim. Este ceva de munca dar nu este imposibil.
    Tin sa precizez ca senzorul de presiune trebuie pus pe o bucata de pal mai tare sa poata simti greutate eu l-am montat sub burete nu am mai desfacut scaunul de UK.
     
    george_gopo apreciază asta.
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Senzorul de presiune e doar daca tii neaparat sa te avertizeze ca nu ai centura pusa. Daca nu ai optiunea asta, respectiv daca nu vrei optiunea asta (de exemplu daca nu porti centura) se poate dezactiva cu vcds.
     
    george_gopo apreciază asta.
  7. Popa vali bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2020
    Locație:
    Drobeta turnu severin
    Masina:
    Audi a4 b7, motor 1,9tdi bke 2005
    Am incercat fara senzor de presiune am dezactivat centurile dar nu a fost posibil aveam martor de abs in bord activ, deci doar cu senzorul de presiune mi-a disparut martorul de abs
     
  8. soryf

    soryf 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2015
    Locație:
    Drobeta Turnu-Severin
    Masina:
    Audi A4 B7 ,1.9 BKE , 2006
    Nu are legatura centura de siguranta cu martorul ABS . Acolo ai un contact imperfect care probabil o sa ti se mai aprinda . Eu nu am senzorul de presiune si nu am nimic aprins in bord .
     
    ovidiutm apreciază asta.
  9. Popa vali bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2020
    Locație:
    Drobeta turnu severin
    Masina:
    Audi a4 b7, motor 1,9tdi bke 2005
    Crede-ma, stiu ce am facut, am tester acasa si chiar stiu despre ce vorbesc. Daca era sa ma iau dupa ce se vorbeste mai sus nu schimbam scaunele in veci. Deci, nu va luati dupa tot ce zboara pentru ca nu totul se mananca. Daca chiar vreti sa faceti ceva, mai riscati si voi pentru ca nu e cioara chiar asa de neagra
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Te credem pe cuvant. Baietii, care au raspuns, erau prin trecere (ei n-au tester acasa) iarta-i ca mai gresesc si ei..
     
    ovidiutm apreciază asta.
  11. Cata190 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2014
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B7 - 2.0 TFSI - 2006
    Salut,
    Am si eu o mica problema cu un scaun electric pasager, a ramas blocat intr o pozitie. Momentan doar incalzirea mai este functionala. Ce ar trebui sa verific in primul rand ? Daca trebuie demontat scaunul cum as putea sa il dau in spate/ fata sa pot avea acces la suruburile scaunului pentru demontare ?
     
  12. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    Salut, o întrebare dacă se poate,.. Se potrivesc scaunele și bancheta de pe a6 c6 pe a4 b7?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Si de ce ai face asta cand scaune de pe si pentru A4 B7 se gasesc fara numar si de toate felurile.
     
  14. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    Nu am găsit de care vreau eu, și ce am găsit sunt jalnice, asa ca am zis ca mai bine sa pun o intrebare decât sa fac vreo prostie
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este exclus asa ceva sau nu vrei sa platesti cat se cere. Le retapitezi pe cele care le ai acum.
     
  16. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    Crede-mă ca nu am găsit, am rupt olx și grupul de vânzări de pe fb cu cautatul
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Le cauti pe site-urile externe. Urmareste si anunturile pentru dezmembrari de la noi de pe forum. Se dezemembreaza multe masini ce au scaune sport.
     
  18. Bodrog Ștefan

    Bodrog Ștefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2016
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 Limousine, 2.0 TDI BLB 140CP
    Salut,
    Am spălat scaunele ”profesional” cu dampf-ul și la scaunul pasagerului senzorul de prezență pasager a rămas blocat pe ”occupied”. E greu de demontat/montat de pe scaun ? Ce dificultăți aș întâmpina ? Nu-s atehnic dar întâi de a trece la ”măcel”, întreb. Mulțumesc.
     
  19. romeo01 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a4,2.0 tdi.140cp.bpw,A6C6, allroad,3.0 TDI,2009,Tiptronic, CDYB engine
    Bodrog Ștefan se pot desface, eu le-am pus perne cu rezistente. Iti trebuie multa rabdare, trebuie sa ai si ceva scule si bineinteles sa nu ai doua maini de stanga.
     

Distribuie pagina asta