1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, memorii, etc.) la Audi Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de deocamdata, 5 Ian 2009.

  1. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Din diferite motive (nu are rost sa dezgrop mortii) Q5-ul a venit fara incalzire pt scaunele din spate ...
    Aveti vreo idee daca si cum se poate monta after sale ????
     
  2. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    in principiu se poate face retrofit la orice, numai ca masina fiind noua si deci in garantie trebuie s-o faci la dealer si astia ori te rup in doua la bani ori nu se baga s-o faca. Eu am vrut sa-mi pun senzori de parcare si dupa ce ca nu erau aia originali care sa vina "la fata" imi cereau si 16mil, si asta nu la un singur dealer ci la 5-6.
    iti atasez o poza cu codurile pieselor poate iti foloseste.
     
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Problema este ca dealer-ul a spus ca este imposibil ... :think:
     
  4. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    uite pe un forum ..e vorba de un a4 b6 sau b7 am impresia. Exact ceea ce banuiam....nu vor sa se bage pentru ca e mult de munca si ei nu au documentatia necesara pentru asta.Inca nu au aparut kituri retrofit pt a5 caci e o masina nou aparuta dar in scurt timp or sa se gaseasca de toate....poate o sa fie mai usor si mai ieftin sa cumperi direct bancheta si spatarul spate de pe net decat sa faci retrofit...asta daca nu trebuie schimbat si ceva centrala pe acolo.
     
  5. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Mda .... habar n-am ce sa zic ....
    Astept un raspuns oficial maine ....
     
  6. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Salut, am achizitionat recent un audi Q5 care dispune de aceasta optiune adica functia memorie scaune insa nu reusesc nici cum sa o fac functionala. Exista butoanele de OFF, 1, 2, SET toate reactioneaza la apasare. Apas SET, se aprinde led-ul dupa care pe 1 si se aude un beep. Dupa care modific pozitia scaunului, apas pe 1 si nimic nu se intampla :). Am incercat sa inchid masina sa revin, dar tot fara rezultat. Imi scapa mie ceva sau nu functioneaza cum trebuie? A fost testata cu diagnoza de curand si nu prezentat nici o eroare. Multumesc!
     
    Ultima editare: 25 Oct 2017
  7. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Nimeni nu stie cum se memoreaza pozitia scaunului?
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pozitia scaunului memorizata se modifica cand:
    - Folosesti alta cheie. Cand deschizi, masina preia toate functiile cheii respective (daca are keyless entry)
    - Pana te urci pe scaun apesi pe pozitia care te intereseaza, 1 sau 2
    - Cand esti pe scaun merge doar daca ti apasat continu butonul 1 sau 2.
     
  9. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Nu are keyless entry. Si nu inteleg asta cu cheia, daca pe cheia respectiva vreau sa modific scaunul, nu pot sau cum pot face asta? mersi!
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    vintu tu inainte sa intrebi, ai avut curiozitatea si bunavointa sa citesti manualul de utilizare si intretinere pentru masina care o ai ?
    Este asa de greu sa citesti fara sa intrebi ? Este asa de greu sa faci rost de manual in limba romana ? Eu consider ca deja este o bataie de joc la adresa noastra genul asta de intrebari. Nu intreba de unde iei manualul ca este scris pe forum de ne-am plictist.

    Si ca sa nu zici ca nu ai fost ajutat. Daca nu iti functioneaza de nici un fel memorarea asta inseamna ca ai un "bug" = eroare si trebuie sa resoftezi masina la reprezentanta in privinta asta.
    Uite aici o discutie pe tema asta care se aplica si la tine chiar daca este alta marca din grupul VAG: https://vwforum.ro/topic/123363-pro...uperb-3/?page=11&tab=comments#comment-2872434
     
  11. transon 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi Q5 FY
    Salut, stiti cumva daca este posibil la un Q5 (Model 2014) cu scaune cu reglaj electric si lombar (cu incalzire, dar fara ventilatie) sa se adapteze sistemul de memorare a pozitiei scaunului soferului?
    A facut cineva si retrofit de incalzire a banchetei din spate? Daca da, e dificila operatiunea?
    Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare: 31 Oct 2017
  12. vyorel01 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    audi a4b8,2000cmc,diesel, motor CAGA,model 2008
    buna ziua,
    stie cineva vreun tutorial cum se inlocuiesc scaunele si banchetele la un audi q5? as vrea sa achizitionez unul dar are scaune din tapiterie crem si copilul meu abia asteapta sa le faca varza.incerc sa gasesc pe la dezmembrari niste scaune din piele neagra dar nu stiu cum se inlocuiesc
     
  13. djz

    djz 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2014
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Q3 2013 2.0
    salutare
    odata cu racirea vremii am constatat ca nu mai functioneaza incalzirea pt scaun sofer.. dupa actionare buton se dezactiveza
    la scanare cu vcds am intampinat urm eroare;

    01853 - Heated Seat; Left Front (Z45)
    012 - Electrical Fault in Circuit
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01101100
    Fault Priority: 2
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 53
    Mileage: 233857 km
    Time Indication: 0
    Date: 2020.10.27
    Time: 12:35:00

    ma puteti ajuta cu ceva recomandari? multumesc
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cine a facut diagnoza stie ce are de facut. Se verfica circuitele pentru incalzire, cablajul, se desface scaunul, se verifica rezistentele si asa mai departe. Nu mai faceti voi diagnoza si nu mai intrebati voi daca nu va pricepeti sa si reparati.

    Si la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.

    Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut.
     
  15. iosifb 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    alba
    Masina:
    Q5, 2.0 TFSI, 2009
    Hello all,

    Am observat o problema la spatarul banchetei din spate, nu merge pana la capat si raman vreo 5 ~ 6 cm. Oare exista vreun reglaj la bancheta, astfel incat sa mearga pana la capat. Ambele parti ale spatarului sunt prea "verticale".
    Tin sa mentionez, ca am avut un accident si au fost demontate scaunele ( de catre reprezentanta). Datorita experientei super neplacute cu reprezentanta, prefer sa nu mai apelez la ei si sa o rezolv singur, asa ca orice sfat e perfect.

    Multumesc,
     
  16. iosifb 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    alba
    Masina:
    Q5, 2.0 TFSI, 2009
    Hello all,

    Am aflat care era chestia, am tinut de maneta de rabatare si am impins spatarul pana in capat. Acum e bine, chiar foarte bine.

    MS. :)
     
    razvan.03 apreciază asta.
  17. transon 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi Q5 FY
    Salutare,
    La Audi Q5 FY (model dupa 2017) am schimbat interiorul cu unul de S-line. Pentru incalzirea in scaune am montat si codat corespunzator un panou de climatizare cu butoane de incalzire in scaune, dar imi lipseste modulul si cablajul pentru incalzirea in scaune. Ma poate ajuta cineva cu niste coduri ?
    Multumesc anticipat
     
  18. FusionX Junior Member

    Înscris:
    18 Iul 2022
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Q5, CAHA, 2010
    La masina din profil un Audi Q5 an 2010 aveam pe masina scaune de textil (reglaj electric la sofer, manual pasager si cu incalzire ambele) pe care le-am schimbat cu scaune cu piele ambele cu reglaj complet electric si incalzire.
    Cand le-am schimbat, toate bune si frumoase, le-am reglat pe pasager sa fie la inaltimea dorita pentru ca in fata sta deobicei baiatul meu. Dupa ce am ridicat-o si ajustat lombar si alea, am observat ca nu mai raspunde la apasarea niciunui buton la scaunul pasager.
    Scaunul soferului functioneaza in continuare. Am cautat pe google/youtube. Am scos mufele am dat cu wd40 pe conectori, am montat inapoi, nimic.
    Am verificat sigurantele, ambele sunt ok si sunt de 30 de amperi, atat la sofer cat si la pasager. Nu mai stiu ce sa fac. Cu multimetru nu stiu cum sa verific, am impresia ca nu mai primesc curent.
    Alta problema este ca acum fiind scaunul pasager reglat anterior si cum nu se mai misca decat asa putin am loc dedesubt ca abia am reusit sa scot mufele si sa le pun la loc, daramite sa ma apuc sa verific conectorii cu multimetru (oricum nu stiu cum sa verific).

    Multumesc pentru raspsunsuri
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi si fa diagnoza la electrician auto profesionist, nu un agarici si la care tu nu ai fost. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     

Distribuie pagina asta