1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la A4 B6 - demontare - inlocuire - montare incalzire scaune

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de oncete83, 17 Sep 2007.

  1. dny10

    dny10 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a4 b6 131hp 2001 AWX
    Salut,
    Vreau sa montez o bancheta rabatabila spate la mine in masina eu avand acum una fixa. Am vazut la Catalin_1987 ca a facut aceasta trecere. Poate sunt si altii si ma pot ajuta cu ceva poze, indrumari Multumesc anticipat.
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Salut,
    Te pot ajuta cu sfaturi si chiar si cu un sistem de prindere pentru banchete, insa armaturile trebuie sa le gasesti in dezmembrari sau noi.
     
  3. dny10

    dny10 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a4 b6 131hp 2001 AWX
    Am balamaua din mijloc ce vine prinsa cu 4 suruburi. Am cele doua suruburi de sus de la banchete si am si suportii mici cu cui, cei triunghiulari dar trebuie sa fac rost de suporti de pe caroserie ce trebuie sudati (nu prea ma incanta sudatul, tu cu ce ai sudat, aparat normal sau MIG ?) si nu stiu cat trebuie taiat din tabla din spatele scaunelor si cu ce sa o desfac din puncte fara sa afectez oalele. Ai ceva poze de cand ai facut montajul ,,ce ai taiat si ai sudat in special la intaritura de sus ? Multumesc!
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am ales sa prind totul cu silicon special de tabla si nituri metalice, tocmai pentru ca nu am vrut sa sudez!
    Tabla din spate s-a desfacut din suduri polizand punctele de sudura pana la desfacere, iar apoi am taiat-o de sus cu o unealta multifunctionala(sus se taie pe conturul dat de armatura politei spate).
    Din dezmembrari trebuie sa iei urmatoarele :
    -suporti laterali pe care vin cuiele cu triunghi
    -armaturi laterale de jos(vin de pe podea si se continua pe laterale)
    -dublura de sus: polita spate de la bancheta rabatabila are o dublura in plus, insa nu are cod separat pe acea dublura.
    Eu nu am gasit piulitele pentru suportul central in podeaua masinii cum au gasit altii la 2001.Am pus initial 4 forante si apoi am nituit 4 piulite majorand gaurile date de forant!
    Pe interiorul oalelor am ales sa dau mastic pensulabil si antifon la momentul revopsirii.
    Daca pe viitor se misca ceva din pozitie, voi scoate o parte din nituri si voi suda fiecare piesa in cateva puncte.Momentan totul e ok si fara zgomote!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. dny10

    dny10 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a4 b6 131hp 2001 AWX
    Nici eu nu am gasit piulitele pentru suportul central in podea asa ca acolo voi vedea ce voi face. Poate voi prinde in cateva afturi de sudura acel suport in loc sa il prind cu suruburi. Dar oare daca as lipi toate suporturile cu silicon de lipire, de la Bison parca si scrie ca tine 1 tona forta de lipire ? Pana ce nu fac rost de aceei suporti sunt in asteptare. Multumesc Catalin_1987 pentru ajutor si sfaturi!
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu cred sa existe un silicon suficient de rezistent pentru operatiunea asta!
    Cel de la bizon probabil tine 1 tona pe o suprafata de X pe X, ori tu ai suprafata de contact de 1cm latime.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Salutare!
    A montat cineva scaune de B7 pe B6? Se potrivesc? E nevoie de ceva modificari? NU am incalzire si reglare electrica din fabrica? Cele ce vreau sa le iau au si una si alta. Ma voi putea folosi de ele? Aveti ceva idei? Multumesc
     
  8. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Se potrivesc 100% iar cu ceva modificari poti folosi si incalzirea si reglajul
     
  9. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Multumesc pentru raspuns. Ca si modificari pentru incalzire si reglaj... imi poti da ceva idei?
     
  10. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Din pacate nu, apeleaza la un electrician priceput care a mai facut asa ceva nu la carpaci si ciocanari. Bafta
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pentru reglaj ai nevoie de plus 12V trecut printr-o siguranta ceramica si masa pentru fiecare scaun.
    Pentru incalzire ai nevoie de panou de clima cu butoane, mufele de sub scaune si confectionarea cablajului de la clima la scaune.
    Ambele retrofituri se pot face la nivel de fabrica fara a demonta mare lucru din masina : torpedou, plasa de sub volan, praguri inferioare si scaune.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Va multumesc pentru raspunsuri. Deci reglajul se poate face destul de usor, iar probabil ca pentru incalzire voi mai astepta sa gasesc clima cu butoane.
     
  13. Andrei_Daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2015
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 2.0 TDI 2005
    Salut.
    Am si eu o problema. De ieri nu imi mai merge incalzirea in scaunul de la sofer. Mentionez ca incalzirea merge pentru pasagerul din dreapta.
    Are cineva vreo idee ce ar putea fi?
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai intrerupta rezistenta in scaun.
     
  15. Andrei_Daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2015
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 2.0 TDI 2005
    Se poate rezolva problema asta? Sau trebuie sa schimb tot ansamblul?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Andrei se schimba rezistenta prin demontarea bucati a scaunului. S-a mai scris asta pe forum de zeci de ori pana acum.
     
  17. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Salutare. Stie cineva daca scaunele de pe A6 din 2007 se potrivesc pe B6? Stiu ca e cu bataie lunga, dar nu le mai gasesc pe cele de A4 B7. Au fost vandute si nu gasesc modelul pe care il vreau.
    Multumesc
     
  18. AlexSTI 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 avant, 2004, AVF
    salut!
    aseara, in timp ce rulam cu 5 la ora in parcare, dintr-o data o bubuitura sub scaunul meu de sa fac infarct. am crezut ca a puscat airbagul sau habar nu am ce. dupa ce am cautat putin, am observat aceasta piesa din metal, ca nu mai sta in pozitie orizontala, ca si la scaunul pasagerului. aveti idee ce ar putea fi? din ce mi am dat seama, cand ridic scaunul din cric, pare ca ar incerca sa coboare putin acea piesa.
    scaunuele sunt sport, originale de b6 cu incalzire...daca conteaza.
    atasez cateva imagini.
    mersi!
    https://ibb.co/kMOm06
    https://ibb.co/gS3atR
    https://ibb.co/eqZgYR
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    E o sarma ce era tensionata de fabrica pentru rigidizare si care acum a cedat.
    Acelasi lucru se intampla si cu sarma de la baza lombarului care, la scaunele sport, se rupe.
     
  20. AlexSTI 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 avant, 2004, AVF
    Bun...mersi de info!
    Ar fi ceva de facut? Sau...ramane asa? Eu nu imi dau seama sa se fi schimbat ceva in legatura de potizia scaunului/pozitiei pe scaun...
     

Distribuie pagina asta