1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si bancheta spate la A6 C7 - montare incalzire si / sau inlocuire scaune/bancheta

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Sergiu Catrici, 17 Apr 2016.

  1. Adrian_TM

    Adrian_TM 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi C7, 2l TDI, 2014
    Am creat doua tutoriale (sau macar am incercat .. nu stiu in ce masura ajuta) referitoare la retrofit la scaune sport electrice cu memorie si bancheta incalzita spate:
    Scaune fata:



    Bancheta spate:



    Pentru incalzirea bancheta spate am folosit cablul Kufatec (s-a potrivit la fix):
    https://www.ebay.de/itm/Original-Kufatec-Kabelbaum-Kabel-Sitzheizung-Rücksitz-Bank-für-Audi-A6-4G-C7-A7/263944307449?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

    Tin sa precizez ca interiorul cumparat a venit in aceasi culoare ca si a interiorului de pe masina mea + fetele de usi identice (optiunea cu lumina ambientala) + modulul de clima din spate varianta cu incalzire, prin urmare nu am avut foarte mult de munca sa schimb tot interiorul.
     
    stefan s și Daser apreciază asta.
  2. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Salut,

    Am schimbat scaunele si doresc sa aflu daca se poate schimba mecanismul de blocare la scaunele din spate, si daca este relativ simplu sau ceva mai complex ce necesita desfacerea spatarului.

    Multumesc.
     
  3. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Salut, revin cu alta chestie care nu-i dau de cap.
    Încălzirea pentru scaunul pasagerului nu mai funcționează la șezut, la spătar nu are probleme.
    Am desfăcut și am verificat cablajul de la mufa, este ok, am verificat continuitatea firului de nichel ce se încălzește și îmi zice că are continuitate, am incercat si cu alt termistor NTC 10k, tot nu vrea, ce mai este de făcut ?
     
  4. Laurashgeo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 c7 2.0tdi 2016
    Am auzit ca ar exista un kit din 2 piese pentru a adauga usita pentru schiuri la banchetele care nu o au. Exista vreun tutorial cum s-ar demonta plasticul existent si mocheta spate ?
    Multumesc
     
  5. dan stefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2019
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A6 c7
    Salut,
    Cum demontez tetiera scaune fata la un Audi a6 C7 an 2012 ? Stiu ca unele au un buton ascuns in spatar dar nu il gasesc. Multumesc.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand si pentru ca pe viitor sa nu iti fie sterse direct mesajele te rog urgent sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

    In al doilea rand depinde de ce fel de scaune ai. Dar voi nici macar nu stiti sa cereti ajutorul si sa mentionati toate informatiile necesare pentru a fi ajutati. Era greu sa cauti si tu ?

    Deci ori asa si citez:

    "On the opposite side from the adjusting device there should be a small slot. Pull the headrest as far out as possible then insert a small blunt item into this slot(I used my car key out of the fob) and push slightly while pulling the headrest up. It should come all the way out. It is easier to fold your seat forwards for clearance but not necessary."

    Sau a 2-a metoda:



    Sau a 3-a metoda si ai si poza pentru a 3-a metoda adica apesi foare tare in zona din poza atasata conform cum scrie aici:

    "There is a button about an inch down on the left looking from the back (on the passenger side at least). You can feel and hear it click when you push it. Fully extend it as normal then press the button ( if you can find it!) and lift up".

    Acum ti-am mutat mesajul unde trebuia sa intrebi si am facut o concesie. De fapt nu trebuia sa intrebi nimic doar sa cauti asa cum am cauta eu pe net-ul asta infinit. Sa nu mai spun ca nici manualul nu l-ai citit. Data viitoare topicurile deschise aiurea si inutil iti vor fi sterse direct si fara explicatii.

    image.jpg
     
  7. dan stefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2019
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A6 c7
    Merci. O sa ma conformez. Am incercat varianta a 3-a dar nu am reusit. O sa mai vad din celalalte variante.
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @dan stefan10 varianta 3 este cea corecta. Mai insista ca trebuie sa mearga.
     
  9. dan stefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2019
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A6 c7
    Merci. In poza apare ca se apasa in ambele parti ale tetierei. Trebuie in acelasi timp apasat?
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Da. Apesi pe ambele si intre timp tragi de tetiera. Mai bine daca sunteti in doi.
    La scaunele cu textil este foarte usor deoarece sunt moi.
     
  11. dan stefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2019
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A6 c7
    O sa incerc. E piele de vitel dintr-aia groasa. Merci
     
  12. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    La schimbarea scaunelor de la normale la cele Confort este nevoie de scoatere CP? sau este de ajuns sa faci legaturile, etc?
    Mersi
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Scaunele nu intra in CP.
     
  14. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Nu intra scaunele. Intra modulele de memorie ale acestora.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Un VAS5054, da 30€ pe 1 ora de login online si aia e.
     
    Aurel G apreciază asta.
  16. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Se poate sa ma ajute cineva cu schema pentru scaunele confort contour ? Masina e un A6 FL 2017. Are MIB2 daca conteaza asta si scaunele provin de pe una 2013, sunt scaune comfort contour. Multumesc mult anticipat.
     
  17. Tomaso

    Tomaso 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 2.0TDI (CGLC) Tiptronic - S-Line
    Buna ziua tuturor,
    Am o problema cu incalzirea sezutului la scaunul soferului la masina mea un Audi A6 Avant C7 4G cu scaune fata sport. Precizez ca spatarul functioneaza bine. Service-ul de la Audi zice ca s-a stricat plasa, si ca trebuie inlocuita. Costul toral fiind in jurul de 1.500 lei (plasa vreo 600 si manopera vreo 1.000) estimarea a fost facuta in August. Acum dupa o convorbire cu reprezentamta Audi am aflat ceva nou: doar piesa de inlocuit costa 3.860 lei + manopera 800 lei, pentru ca plasa incalzita vine cu senzorul de loc ocupat cusuta in tapiterie (in cazul meu piele Valcona) Cineva ma poate ajuta cu un sfat ?
    Multumesc.
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cauta la dezmembrari un scaun sport in textil ca nu au valore si recuperezi sezutul. O alta alternativa este construirea unei alte rezistente, aftermarket.
     
    Tomaso apreciază asta.
  19. Tomaso

    Tomaso 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 2.0TDI (CGLC) Tiptronic - S-Line
    Multumesc pentru sfat.
     
  20. Căpâlna Luis

    Căpâlna Luis 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2020
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A6 C7
    Salutare tuturor! Am un a6 c7 Avant cu scaune sport manuale cu incalzire! As vrea sa fac un retrofit la scaunele confort cu ventilatie! Intrebarea mea este potrivesc scaunele de la a6 berlină pe Avant? Si ce mai trebuie sa cumpăr pe lângă scaune si panoul de comanda de la climă? Având in vedere ca scaunele mele sunt manuale trebuie facut cablaj pentru montarea si funcționarea scaunelor confort? Mulțumesc, aștept răspuns!
     

Distribuie pagina asta