1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B5 - demontare /inlocuire - montare incalzire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 7 Mar 2009.

  1. Cumnatu

    Cumnatu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Chrysler 300M; 3.5L; 2003 + A3 2.oTDI DSG S-line 2004
    gaby1773

    Singura solutie ( cunosc prea bine problema ta, eu nu sunt mare sau ceva dar sunt sensibil ) este ca la modelele ( mai ales cele vechi ) a3 si a4 nu prea exista reglaje electrice si chiar daca sunt nu exista reglaj electric fata- spate .
    Ala e tot manuala asadar e imposibila memorarea pozitiilor.
    Ma gandesc poate poate s-ar potrivii niste scaune de A6 extra full ca de A8 nu cred.
    Eventual gasesti un cunoscut-prieten cu scaune full electric si intr-un weekend le dati jos si le puneti unul la altul.
    Daca se pupa ai o sansa sa gasesti la dezmembrari ( dar sunt scumpe ) daca nu, n-ai ce sa ii faci. Nu pe masina aia.

    La masina mea eram foarte multumit de scaune pana m-am suit in seria7 cu 16 tipuri de reglaje a scaunului si a pernelor de sustinere ( eu am doar 8 )
    Oricum, in maaaaare parte tie iti trebuie memorii pe scaune si deci full electric.
     
  2. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Da-mi voie sa te contrazic. Este exact invers decat spui tu aici: tocmai scaunele sport, de curse, cele "coaja" sunt cele mai confortabile. De ce? Pentru ca tu poti sa faci o pauza daca ti-a amortit fundul, cobori, te mai misti un pic si pleci mai departe. La curse nu poti sa faci asta, acolo trebuie sa stai de la inceput pana la sfarsit, si nici sanse prea mari sa schimbi pozitia nu ai din cauza centurilor in 4, 5 sau 6 puncte care te tin practic strans lipit de scaun.
    Explicatia e simpla. Cu cat distribuirea greutatii se face pe o suprafata mai mare, cu atat scaunul este mai confortabil. "Cojile" sport sunt anatomice, adica urmaresc exact profilul corpului, si asigura un contact foarte bun cu corpul. S-a facut un test mai demult. Cineva trebuia sa stea intins pe un hamac (considerat a fi foarte confortabil) si apoi pe un strat de nisip care urmarea perfect corpul. Bineinteles ca mai confortabil a fost pe nisip, tocmai din cauza distribuirii mai bune a greutatii.
    De aceea scaunele sport SUNT mai confortabile decat cele serie, atat prin faptul ca urmaresc linia corpului cat si prin evitarea "batzairii" pe scaun in curbe. Cei care spun ca nu sunt confortabile inseamna ca nu stiu sa si le regleze. La scoala de soferi prima lectie ar trebui sa fie despre pozitia la volan, reglarea scaunului, volanului, oglinzilor etc., asa cum este la orice curs de perfectionare in ale soferiei care se respecta. Eu am tot scaune sport si pot sa spun ca si dupa 800 de km de condus non-stop nu am nici o problema.
    In concluzie, cred ca problema lui Cy_Russ este ca nu a gasit inca pozitia care se preteaza cel mai bine la "dimensiunile" lui, mai ales ca mai conduce si sotia si-i modifica setarile. Cu rabdare insa, o sa reuseasca. A, si mai erau niste filmulete pe youtube despre cum se regleaza scaunul soferului: nici prea pe spate, nici prea drept, nu prea departe de volan dar nici cu volanul in gat etc. Daca le gasesc le postez.
     
  3. highvoltage

    highvoltage 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 Avant 1.9TDI '96
    Eu pe b5-ul meu din '96 am scaune sport din fabrica si pot spune ca pe acelasi drum ca si iulian_1976 cu o pauza de alimentare, am stat foarte confortabil in masina. Cand am ajuns in Timisoara nu aveam nici o durere de spate sau de picioare.
    Nu pot spune acelasi lucru despre un drum pana in Austria ca si pasager fata intr-un astra clasic :)
     
  4. povi767 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A8 4,2 TDI D4
    Problema ta este sotia.
    Am avut si eu problema asta pana cand mi-am luat A6 cu reglaj electric si memorie pt scaune.

    Singura metoda de a rezolva problema este sa nu iti mai conduca sotia masina [asa de des] - tu iti gasesti "poziita ideala" iar ea vine si strica tot.
     
  5. Cumnatu

    Cumnatu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Chrysler 300M; 3.5L; 2003 + A3 2.oTDI DSG S-line 2004
    Pai asta se stia mai de mii de ani, problema intotdeauna este sotia si faptul ca ea exista :P
     
  6. myku

    myku 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 1.8, 125 CP . 1995 Automata
    Montare/ Demontare scaun A4

    Slutare la toti revin cu o problema :( nustiu cum sa scot scaunele din fata la audi din semnatura :(( iese cu tot cu sina ?? numai nu pricep in ce sta asa bine prins mi`am rupt degetele pe subt scune :( nuami nu reusesc sa le scot ,
    Un sfat sau niste poze cum se demonteaza va rog daca puteti sa ma ajutati
    Multumesc!:sos:
     
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    "Ca sa scoti scaunul trebuie sa urmezi urmatorii pasi:
    1. Daca ai airbag in scaun atunci desfaci o mufa de la bateri, minus de obicei (inainte sa ai codul de radio) si astepti 15 min.
    2. In spatele scaunul pe sina ai 2 doape, le scoti, desfaci suruburile (T20), si scoti aparatorile de la sina(plasticele).
    3. Dai scaunul in spate, si in fata ai doua piulite (cheie de 13). Dupa care impingi scaunul in spate pana iese de pe sina.
    4. Desfaci mufele de sub scaun, si gata , scoti scaunul din msina. (incearca sa dai tetiera jos inainte sa nu te incomodeze)."
     
  8. myku

    myku 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 1.8, 125 CP . 1995 Automata
    ms Levy ma duc s a vad ce reusesc :D ori le smulg ori le scot frumos:p multam mult devin indat cu rezultate:)
     
  9. myku

    myku 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 1.8, 125 CP . 1995 Automata
    am revenit cu scunele scoase si un deget belit:)) se agatase in mocheta si am tras si miam prins degetu:)) dar o iesit Multumesc levy , 2 suruburi in spate la sina si o siguranta in fata :D multam
     
  10. Guest 19314 Guest

    Bancheta spate A4 B5 - montare/demontare/inlocuire - probleme si rezolvari

    Am si eu o intrebare: se poate schimba la un A4 din 1995-1996 bancheta fixa cu una rabatabila(cea cu cele 2 manetute cu cheie pe ea-rabatare fractionata)? Va multumesc inca de pe acuma de ajutor. Sa vedem daca ne apucam de cautat si modificat bancheta la Audi pentru vremuri cand punem lucruri mai voluminoase in masina:).
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Hmmm, interesanta propunere dar nu stiu daca partea metalica din spatele actualei banchete nu are un rol de sustinere.
     
  12. cpi

    cpi 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2009
    Locație:
    Medgidia
    Masina:
    A4 , 1.9 TDI , 2008 , brb
    chiar asa, interesanta idee.. mai astepti pareri pe tema asta
     
  13. Guest 19314 Guest

    Nu are. Are doar ceva cleme indoite care tin bancheta.Nu sunt alte rigidizari. Intrebarea mea se referea daca potriveste bancheta fractionata, trebuie aduse modificari mari ca sa intre si si montezi mecanismul de rabatare?
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am desfacut bancheta mea de tot, inclusiv stelajul de sus si m-am uitat care e treaba, (foarte multa munca) ca sa ajung la stopul de frana de pe mijloc. Din pacate la varianta rabatabila nu stiu cum e.
     
  15. Guest 19314 Guest

    tema de gandire

    Nu enimeni care sa fi facut acest lucru? Sau sa isi fi pus aceasta intrebare? Cineva cu bancheta rabataibla nu e, sa ne spuna cum e la el? Am verificat si manual de A4 si nu mam lamurit. Eu inca astept sa vad, poate cineva a gasit rezolvare
     
  16. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    o sa atasaz eu cateva poze (am bancheta rabatabila) zilele astea;)
     
  17. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    din ce am putut sa observ ca dimensiuni cele 2 modele sunt identice ca si dimensiuni.eu am model rabatabil si ce cred ca difera este modul de prindere.la modelul meu are pe cadrul din spatele banchetei in ambele parti pe la jumatate 2 inele metalice ca cele de la portiere care intra in fantele din bancheta pentru blocare.la cele nerabatabile nu stiu cum sta treaba dar banuiesc ca au in spate o ranforsare (stelaj cum a zis ovidiu) identica cu cea de sus de la boxe,caz in care nu stiu daca poate fi inlaturata sa intre cea rabatabila.
     
  18. Guest 19314 Guest

    Inca nu a reusit sa faca poze? Eu am cu bancheta fixa si as dori sa vad daca reusesc sa o schimb. Ms inca de pe acuma de cel care va depune acest efort:)
     
  19. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    imi cer scuze, o sa fac poze azi si o sa le postez mai pe seara:)
     
  20. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Eu am cu bancheta rabatabila 1/3-2/3 maine o sa fac cateva poze;insa sa spuneti in ce zona a banchetei.
     
    ovy007 apreciază asta.

Distribuie pagina asta